Beksińscy:

portret podwójny

Autor:
Magdalena Grzebałkowska ...
Lektor:
Jacek Kiss (1943-2022)
Wydawcy:
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (2014-2021)
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix im. Henryka Ruszczyca (2007-2015)
Wydaw. Znak (2014)
Wydane w seriach:
Czytak Larix
Autotagi:
audiobooki
biografie
druk
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
Więcej informacji...
4.7 (31 głosów)

"Portret podwójny" to książka, w której autorka podjęła się fascynującej próby nakreślenia sylwetek ojca i syna: Zdzisława Beksińskiego i Tomasza Beksińskiego. Żadnego z nich nie trzeba nikomu przedstawiać, ich postacie od dawana wywoływały i wciąż wywołują emocje, zarówno swoim nieprostym życiem, jak i śmiercią, która obu przysiadła na lewym ramieniu. Pierwszy był znanym i modnym malarzem, którego mroczne i straszne obrazy wręcz zmuszały do zastanowienia się nad przerażającymi zakamarkami ludzkiej psychiki. Drugi był cenionym prezenterem muzycznym, który fascynował się śmiercią i próbował popełnić samobójstwo tak długo, aż wreszcie mu się udało. Obaj już za życia intrygowali i wzbudzali kontrowersje. Jednak o rodzinie Beksińskich zaczęto mówić z rodzajem straszliwej grozy dopiero wtedy, kiedy śmierć dotknęła również słynnego ojca. Zdzisław został zastrzelony w swoim mieszkaniu. Chociaż książka jest rodzajem podwójnej biografii, to w gruncie rzeczy osią opowieści nie są ani artystyczne fobie, obsesje i natręctwa Zdzisława Beksińskiego, ani też muzyczne pasje, kariera i sława Tomasza Beksińskiego. W jednej z warstw autorka rzeczywiście opowiada o zawieranych przez Zdzisława i Tomasza przyjaźniach, skomplikowanych i zawiłych relacjach uczuciowych, w jakie wchodzili, o ich trudnych charakterach, które ułatwiały wyłącznie jedno: fascynację mrokiem i śmiercią. O ile Zdzisław był w stanie w swoim malarstwie zawrzeć i niejako przekroczyć ciemne krajobrazy, w których poruszała się jego dusza, to Tomasz dał się im ogarnąć. Autorce udało się stworzyć zapadającą na długo w pamięć opowieść o miłości, szaleństwie i śmierci, z których najważniejsza jest miłość. Opowieść o miłości niełatwej, skomplikowanej, która bardziej dzieli niż łączy. Opowieść o jej poszukiwaniach i nieuświadomionym lęku, że nigdy nie uda się jej odnaleźć. O tym, że kochać nie zawsze znaczy umieć być blisko i umieć to okazać. Opowieść o tym, że miłość nie ochroni nikogo przed śmiercią.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Kup
Brak ofert.
Recenzje
  • Wrażenie po przeczytaniu książki - szkoda, że tak szybko się skończyła, że życie tak szybko się skończyło. Magdalena Grzebałkowska nomen omen do grzebania w życiorysach talent ma wielki, potrafi też skutecznie zainteresować czytelnika, niemal przywiązać do lektury. Zaś sam Artysta jawi się jako osoba wielce oryginalna i osobliwa, nieustannie poszukująca, jego egocentryzm przyćmi żonę i syna - nieszczęśliwego, niespełnionego, nieustannie w pogoni za miłością.
  • Jak zwykle genialny reportaż Magdaleny Grzebałkowskiej. To już drugi, mam nadzieję, że nie ostatni. Nie ma co wspominać nawet o tym, że bohaterowie nietuzinkowi, tragiczni, tajemniczy itp.itd. co razem z talentem autorki tworzy mieszankę wręcz wybuchową. Trzeba przeczytać.
1 2
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autorzy:Magdalena Grzebałkowska Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Lektor:Jacek Kiss (1943-2022)
Wydawcy:Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (2014-2021) Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix im. Henryka Ruszczyca (2007-2015) Wydaw. Znak (2014)
Serie wydawnicze:Czytak Larix
ISBN:978-83-240-2874-0 978-83-240-4354-5 978-83-240-4366-8 978-83-240-6376-5 978-83-240-4368-8
Autotagi:audiobooki biografie biografie zbiorowe CD czytak dokumenty elektroniczne druk elementy biograficzne epika książki literatura literatura faktu, eseje, publicystyka literatura piękna MP3 nagrania nagrania elektroniczne proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 36 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo