Szczygieł

Tytuł oryginalny:
Goldfinch
Autor:
Donna Tartt ...
Tłumacz:
Jerzy Tł Kozłowski
Lektor:
Marcin Popczyński
Wyd. w latach:
2007 - 2019
Wydane w seriach:
Znak Litera Nova
Czytak Larix
Czytak Larix 21121-21129
Litera nova
ISBN:
978-83-240-2652-4, 978-83-240-4745-1
978-83-240-6993-4
Autotagi:
audiobooki
druk
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
4.4 (19 głosów)

Jak daleko można się posunąć, by oszukać los? Theo Decker cudem ratuje się z wybuchu. Z ruin muzeum wykrada niewielki, dziwnie fascynujący obraz. Ulubiony obraz matki, którą stracił w zamachu. "Szczygieł" będzie towarzyszył Theo w podróży: od ekskluzywnych apartamentów przy Park Avenue po rozpustę półświatka w Las Vegas. Przez zakurzony labirynt podupadającego nowojorskiego antykwariatu po ciemne zakątki Amsterdamu. Obraz, który początkowo jest dla Theo bezcennym skarbem, z czasem sprowadzi go do podziemia handlarzy sztuką i sprawi, że Theo znajdzie się w samym środku śmiertelnie niebezpiecznego, zaciskającego się kręgu. Szczygieł to epicka powieść, która łączy w sobie elementy zagadki kryminalnej i Bildungsroman. To klasyczna opowieść o utracie i obsesji, przetrwaniu i tworzeniu siebie od nowa, i o bezlitosnych kolejach losu. Szczygieł to największe wydarzenie literackie ostatnich lat - powieść zdobyła Nagrodę Pulitzera i Carnegie Medal, była nominowana do National Book Critics Circle Award i Bailey’s Prize, znalazła się na listach najlepszych powieści roku wielu opiniotwórczych mediów.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Kup
Trwa szukanie ofert...
Recenzje
  • W S P A N I A Ł A • Powieść niewiarygodnie dopracowana, przemyślana i napisana. • Ogromny talent literacki, kunszt oraz dar od Boga. Taka powieść trafia się raz na milion. Niezwykła historia Theodora Decketa i jego Szczygła. Ale czy na pewno jego? • Trudno napisać recenzję tej książki, która zmieściłaby się w granicach 10000 słów, raczej w ich nieprzebranym liku. Bo brakuje odpowiednich słów by wyrazić zachwyt nad \"Szczygłem\". • 840 stron a tak szybko się kończy...
  • Książka Szczygieł zanim pojawiła się w Polsce została okrzyknięta światowym bestsellerem, a także największym wydarzeniem literackim ostatniej dekady. Otrzymała Nagrodę Pulitzera oraz Carnegie Medal. Jest to powieść napisana z dużym rozmachem, przedstawiająca głębokie, osobiste przeżycia chłopca Theo Deckera jakie towarzyszyły mu od czasów dzieciństwa po dorosłe życie. Opowiada o próbie przetrwania, złośliwych kolejach losu, utracie osób bliskich, a także o chęci oszukania czasu. Jest powieścią kilkuwątkową z zagadką kryminalną w tle. Autorka przedstawiła w niej życie cudem uratowanego od wybuchu Theo. Theo pod wpływem dzikiego impulsu decyduje się na kradzież z ruin muzeum niewielkiego obrazu, którym niegdyś zafascynowana była jego nieżyjąca matka. Szczygieł, bo to o nim mowa od tej pory zostanie już z nim na zawsze. Będzie pilnie strzeżony przez chłopca, stanowiąc dla niego symbol bezpowrotnie utraconego życia. Odtąd stanowić będą oni jedność. Czy aby na pewno? Theo zabiera go ze sobą w tę nieustającą podróż po ekskluzywnych apartamentach przy Park Avenue, poprzez rozpustne Las Vegas, po najciemniejsze zakątki holenderskiego Amsterdamu. Jednakże z czasem chłopiec zda sobie sprawę z faktu, że to tak wielbione przez niego dzieło sztuki właśnie zesłało na niego śmiertelne wręcz nieb­ezpi­ecze­ństw­o. Myślę, że jest to powieść godna polecenia. Owszem zdarzały się pewne momenty, w których strony "nie przelatywały" same przez palce, ale warto było brnąć do samego końca. Serdecznie zatem polecam, chociaż to nie jest lektura na plażę ;)
  • Piękna powieść o miłości i pięknie, które ocala życie przed nicością, śmiercią, bezsensem. • Polecam
  • fascynująca
Wystąpił błąd podczas generacji
zawartości ramki „forum”.
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:21125
Autorzy:Donna Tartt Jerzy Tł Kozłowski
Tłumacz:Jerzy Tł Kozłowski
Lektor:Marcin Popczyński
Wydawcy:Legimi (2019) Znak Literanova (2019) Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (2015-2019) Znak Litera Nova (2015-2019) Znak Litera Nova - Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (2015-2019) Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (2015-2017) Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix (2007-2016) LARIX (2015) Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix im. Henryka Ruszczyca (2015)
Serie wydawnicze:Znak Litera Nova Czytak Larix Czytak Larix 21121-21129 Litera nova
ISBN:978-83-240-2652-4 978-83-240-4745-1 978-83-240-6993-4
Autotagi:audiobooki beletrystyka CD czytak dokumenty elektroniczne druk DVD epika książki literatura literatura piękna MP3 nagrania powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 33 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo