Harda królowa: Harda

Autor:
Elżbieta Cherezińska ...
Wyd. w latach:
2016 - 2018
Wydane w seriach:
Audiobook
Harda królowa
Audiobook - Aleksandria
Autotagi:
audiobooki
CD
druk
powieści
proza
Więcej informacji...
4.4 (31 głosów)

Mężczyzna, którego kocha. Ogień, który rozpala. Królestwa, którymi włada.

Świętosława od dziecka była harda. Od najmłodszych lat, wraz z bratem Bolesławem Chrobrym, uczyła się niuansów politycznej gry. Miała stać się pionkiem w układzie sojuszy swego ojca, księcia Mieszka. Jej ambicje sięgały znacznie dalej. Chciała zostać królową.

Los okazał się nieprzewidywalny. W drodze na dwór męża spotkała kogoś, kto zawładnął jej sercem. Czy jest w stanie spełnić swe ambicje i kochać? Stawka jest wysoka – przyjaciele zmieniają się we wrogów, miłość w nienawiść. Sakrament w klątwę.

Harda to opowieść o kobiecie niezwykłej, której losy nierozerwalnie wplatają się w dzieje Polski, Szwecji, Danii, Norwegii i Anglii. Namiętności, walka o tron, krwawe bitwy oraz zniewalające historie to królestwo, po którym Elżbieta Cherezińska porusza się z lekkością i drapieżnością sokoła.

„Porywająca powieść o początkach naszego państwa i wielkości jego pierwszych władców: Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Ale przede wszystkim o fascynującej córce pierwszego i siostrze drugiego – Świętosławie. Nareszcie ta – pod każdym względem nadzwyczajna – kobieta, piastowska księżniczka i skandynawska królowa, znalazła godne miejsce w literaturze polskiej. Wraz z wieloma swoimi krewniaczkami, o których historia, jeśli cokolwiek mówi, to jedynie w przypisach.

Harda każe nam spojrzeć zupełnie inaczej na wydarzenia rozgrywające się 1050 lat temu w naszej części chrystianizującej się Europy. I pojąć prawdziwy sens tak często powtarzanych słów: »Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest Polską, a Polak Polakiem«.

Zanurzmy się w tamtym świecie, w którym wszystko wydaje się bardziej prawdziwe, wyraziste, z samej swojej natury wielkie. I polityka, i wojna, i miłość.

Harda – najlepsza książka Elżbiety Cherezińskiej”.

Krzysztof Masłoń, „Do Rzeczy"

„Z filmu Seksmisja wiemy, że Kopernik była kobietą. A w XXI wieku okazało się, że Sienkiewicz też jest kobietą. W tym wcieleniu nazywa się Elżbieta Cherezińska. Potrafi opowiadać równie pasjonująco jak autor Trylogii, tyle że na głównych bohaterów wybiera mocne kobiety. Tak jak w Hardej, gdzie cała historia kręci się wokół Świętosławy, córki Mieszka I. A kręci się w takim tempie, że można dostać zawrotu głowy”.

Mariusz Cieślik, „Wprost”

„Połączyć znane i nieznane fakty z przeszłości, nadać im nowy sens i opisać je niczym najlepsze sensacyjne powieści – to sztuka, która udaje się nielicznym. Opowieść Elżbiety Cherezińskiej mówi o naszym początku, o chrzcie, o Chrobrym i o zapomnianej Świętosławie. Zapomnianej? To przeczytajcie Hardą! Sławna królowa Szwecji, Danii i Norwegii, matka króla Anglii. Mało? Autorka nie tylko odkrywa słabo znane fakty z historii Polski, ona je pisze na nowo. I co ciekawe, te jej opowieści brzmią o wiele bardziej przekonująco. Choć znam historię Świętosławy, to z niecierpliwością czekam na dalszy ciąg opowieści Cherezińskiej”.

Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Kup
Oferty i okazje wkrótce.
Recenzje
  • czyta się fantastycznie • polecam
  • ciekawa książka opisująca czasy Mieszka oraz Bolesława Chrobrego i jego sióstr
  • Doskonale opowiedziana wersja historii Polski i północnej Europy. Widać tutaj ogromna pracę autorki w celu zgłębienia tematu zagadnienia. Można polemizować co do przebiegu wielu wydarzeń, czy samej postaci głównej. Ale jest to powieść mocno oparta w historii, która nie jest dokładnie znana. Źródła jakie są dostępne nie są jednoznaczne i nic nie stoi na przeszkodzie, aby tak prowadzić jej narrację.
  • Świetnie napisana książka. Przedstawia historyczne szczegóły związane z powstania Państwa Polskiego. Pani Cherezińska, mam wrażenie po przeczytaniu kilku dzieł, opisuje każdego bohatera tak szczegółowo iż miałem wrażenie jak gdybym osobiście był świadkiem tworzenia Polski. Tak super przedstawia sytuacje że w niektórych miejscach można się zawstydzić bo ma się wrażenie podglądania postaci w scenach intymnych. Polecam cykl "Harda", "Królowa" i Gra w Kości". Tyle zdążyłem wchłonąć - bo to się nie czyta to po prostu się przeżywa.
1 2
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
arthuro72
eplocienn
Opis
Inne tytuły:Harda. Cz. 1 Harda T.1
Autorzy:Elżbieta Cherezińska Filip Kosior
Lektor:Filip Kosior
Wydawcy:Zysk i Spółka Wydawnictwo (2016-2018) Legimi (2016-2018) Wydawnictwo Aleksandria (2016) NASBI (2016) Aleksandria Tomasz Witkowski (2016) IBUK Libra (2016) Zysk i Spółka Wydawnictwo Tadeusz Zysk Aldona Zysk Zysk i Spółka Wydawnictwo. 4
Serie wydawnicze:Audiobook Harda królowa Audiobook - Aleksandria
ISBN:9788365449948 978-83-65449-93-1 978-83-65521-19-4 978-83-7785-377-1 978-83-7785-959-9 978-83-7785-960-5 978-83-948506-6-1 978-83-7785-959 978-3-65449-93-1 978-83-7785-959-5
Autotagi:audiobooki beletrystyka biografie CD dokumenty elektroniczne druk e-booki elementy biograficzne epika książki literatura literatura piękna MP3 nagrania powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 38 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo