Jak bardzo polskiemu światkowi piłkarskiemu zaszkodzi coming out jednego z kluczowych piłkarzy? Czy pogłoski o sabotażu mistrzostw są prawdziwe? Skąd biorą się afrykańscy piłkarze w polskiej lidze? Przed naszą reprezentacją kilka naprawdę trudnych pytań! "Futbol to mikrokosmos z siusiakiem. Miejsce kadry jest w nim szczególne. To sam czubek siusiaka".
"Pressing" Rafała Lipskiego to powieść z gatunku political fiction, która dotyka jednego z najbardziej wrażliwych obszarów męskiej rywalizacji. Sprawdź, czy obiecujący polski napastnik przezwycięży presję społeczną. Jak ekscentryczny selekcjoner poradzi sobie z "czarną owcą" w drużynie? Co na mistrzostwa planują hackerzy? Czy dziennikarska obsesja przekraczania kolejnych granic moralnych jest uleczalna? To najgorętsze wydarzenie tego sezonu! Nieważne, czy jesteś kibicem, czy też futbol jest Ci obojętny – ta książka sprawi, że inaczej spojrzysz na męską szatnię i zgrupowania zespołu. Przygotuj się na bardzo niewygodne odpowiedzi!
RECENZJE:
Lipski w swojej fikcji politycznej, poruszając się w nieodległej przyszłości, podkłada pod system bombę, na której masę krytyczną składają się seks (seksualność raczej) i piłka nożna. Ten wybuchowy koktajl kreśli z wywrotową odwagą i nie ogląda się na to, do czego te dwa pojęcia-światy nas przyzwyczaiły: seks – wyparty, stabuizowany, przemilczany. I piłka nożna – przewidywalna, przekupna, na dodatek tradycyjnie sprawicowiona przez kibiców. W Pressingu wszystko jest inaczej, niż było. A przecież jeszcze nie padły słowa „uchodźczynie”, „muzułmanki”. Ten polityczny thriller emancypacyjny jest jak strzał nie do obrony. Naprzód!
Roman Kurkiewicz
Piłkarz-gej, feministka-prostytutka i do tego lesbijka. A wokół nich pełno dziwnych i podejrzanych ludzi. No ładnie! Fabuła jest zaskakująca i trzyma w napięciu, chociaż w tekście sporo też odniesień do aktualnych wydarzeń społecznych i politycznych. Sam pomysł, aby niewygodny dla wielu osób związanych futbolem temat nieheteronormatywności przenieść na stadiony przywodzi na myśl spektakl Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego „Tęczowa trybuna”, w którym na Euro 2012 geje i lesbijski szykowali swój własny sektor. Jednak political fiction autorstwa Lipskiego dotyka szerszych spraw – nie tylko homofobii w środowisku piłkarskim i kibicowskim, ale i rasizmu czy strachu przed uchodźcami. W na pozór tolerancyjnej Warszawie, gdzie „każdy znajdzie dla siebie miejsce” znajdują się strefy zakazane, gdzie dziennikarze walczą o każdy news, choćby miało się to skończyć niebezpieczeństwem czy nawet śmiercią. Do tego galeria oryginalnych postaci i mamy chyba pierwszą w Polsce powieść homo-piłkarską.
Sylwia Chutnik