Kobieta i mężczyzna

Inne tytuły:
opowiadania
Autor:
Michał Choromański (1904-1972)
Wyd. w latach:
1959 - 2021
ISBN:
83-85860-83-5, 978-83-66719-98-9
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
Więcej informacji...

Zbiór przykuwających uwagę siedemnastu opowiadań, których tematyka, jak wskazuje tytuł, dotyczy w dużej mierze relacji kobieta – mężczyzna.

„Chwilami brzmi jak Gombrowicz w stylu pop. Innym razem ujawnia umysł pokrewny Burroughsowi. Albo też wypada niczym prekursor powieści Eco. To wszystko Michał Choromański – pisarz, który czeka na nowe odkrycie” – Rafał Księżyk („Dwutygodnik” 2017).

Pisarstwo Michała Choromańskiego (1904-1972) znakomicie przetrwało próbę czasu. Pisarz posiadł bowiem trudną sztukę nawiązywania bezpośredniego kontaktu z czytelnikiem – przyciągania jego uwagi oraz konstruowania oryginalnej, niebanalnej fabuły. Mocną stroną jego pisarstwa jest też pogłębiony portret psychologiczny bohaterów oraz aura niezwykłości i tajemniczości jaka ich otacza.

Michał Choromański (1904-1972) dzieciństwo i młodość spędził na Ukrainie. Studiował pedagogikę i psychologię, pracując przy tym w najrozmaitszych zawodach: jako korepetytor, sanitariusz i intendent szpitalny, nauczyciel rysunku i kierownik literacki klubu robotniczego. W tym czasie współpracował z prowincjonalną prasą i drukował swoje pierwsze utwory w języku rosyjskim. W 1924 przyjechał z matką i siostrą do Polski. Chory na gruźlicę kości, leczył się w Rudce i w Zakopanem, na kuracje jeździł też do Szwajcarii i Francji. Uczył się w tym czasie języka polskiego i tłumaczył na rosyjski polską poezję. Jako prozaik zadebiutował w roku 1931 powieścią „Biali bracia”, która szybko zyskała uznanie krytyki i czytelników. Rok później publikuje swe najsłynniejsze dzieło – powieść „Zazdrość i medycyna”, która została przetłumaczona na 18 języków, a w roku 1973 powstał na jej podstawie film w reżyserii Janusza Majewskiego. Ekranizacji doczekały się także dwie inne powieści Choromańskiego: „Schodami w górę, schodami w dół” (1989) oraz „Skandal w Wesołych Bagniskach” (1996). W 1939 r. poślubił tancerkę i choreografkę Ruth Sorel, by następnie, w latach 1940-1957 doświadczyć losu emigranta – najpierw w Brazylii, potem w Kanadzie. W tym okresie nie publikował, jednak od momentu powrotu do kraju w 1957 r. niemal co roku wydawał nową powieść lub zbiór opowiadań.

Projekt okładki: Marcin Labus

Spis opowiadań: KOBIETA I MĘŻCZYZNA DZIWNY WYPADEK Z CHUSTKĄ WSTYD ROZTARGNIENIE NIESAMOWITA HISTORIA SPRAWOZDANIE POUFNE ŚMIERĆ CZESŁAWA GOSTYŃSKIEGO UWIĄD POŻYCZKA LUDZKA RZECZ INNE SŁOWICZE ŻYCIE WIELKA DUSZA I MAŁE CIAŁO OPOWIADANIE BANALNE OPOWIADANIE CYNICZNE OPOWIADANIE NIEPRAWDOPODOBNE OPOWIADANIE WARIACKIE PRAWO MŁODOŚCI

Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Kup
Brak ofert.
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:opowiadania Dziwny wypadek z chustką Ludzka rzecz Inne słowicze życie Niesamowita historia Opowiadanie banalne Sprawozdanie poufne Wstyd Opowiadanie nieprawdopodobne Uwiąd Roztargnienie Opowiadanie wariackie Opowiadanie cyniczne Śmierć Czesława Kostyńskiego Wielka dusza i małe ciało Prawo młodości Pożyczka
Autor:Michał Choromański (1904-1972)
Wydawcy:Estymator (2021) IBUK Libra (2021) Legimi (2021) ebookpoint BIBLIO (2021) Świadectwo (1997) Wydawnictwo Poznańskie (1959)
ISBN:83-85860-83-5 978-83-66719-98-9
Autotagi:dokumenty elektroniczne druk e-booki epika książki literatura literatura piękna opowiadania zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 9 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo