Fałszerze pieprzu:

historia rodzinna

Autor:
Monika Sznajderman
Lektor:
Elżbieta Kijowska
Wyd. w latach:
2007 - 2019
ISBN:
978-83-8049-406-0, 978-83-8049-420-6
978-83-8049-876-1
Autotagi:
audiobooki
dokumenty elektroniczne
druk
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
Więcej informacji...
4.0 (7 głosów)

Fałszerze pieprzu Moniki Sznajderman to słodko - gorzka opowieść o rodzinie autorki. To fascynujący splot losów polsko żydowskich, ze strony ojca jest to rodzina żydowska, z kolei matka wywodzi się z polskiego ziemiaństwa... Pewnego dnia ojciec autorki, Marek Sznajderman, otrzymał przesyłkę z Ameryki były to listy i zdjęcia, jakie jego matka wysyłała do kuzynki w latach trzydziestych. To one stanowiły asumpt do poznania świata, którego już nie ma. Autorka z pietyzmem, krok po kroku, odtwarza losy swojej żydowskiej rodziny. Jej najważniejszą postacią był Ignacy Sznajderman, lekarz neurolog, który wżenił się w zasymilowana rodzinę Rosenbergow. Ich wojenne losy są przerażające, przeżył jedynie syn doktora Marek, który przez całe życie uciekał od tego, co spotkało zarówno jego, jak i najbliższą rodzinę. Pisanie książki było dla autorki próbą zbudowania więzi z ojcem i wspólnego przerobienia przemilczanej przeszłości... Dzieje rodziny ze strony matki autorki to opowieść o polskich ziemianach i inteligencji. Lachertowie przed wojną mieszkali w majątku na Lubelszczyźnie. Byli to bogaci przedsiębiorcy, wyższa sfera ówczesnego społeczeństwa. Wśród nich byli również prominentni politycy, sympatyzujący z ruchami nacjonalistycznymi. Obie rodziny mieszkały w tym samym kraju, ale tak naprawdę w całkowicie odrębnych światach... Wojna oznaczała dla jednych w miarę spokojne życie, wypełnione działalnością konspiracyjną, ale i różnorodnymi rozrywkami – dla drugich była to okrutna walka o życie. Monika Sznajderman nikogo nie oskarża, ale jest głęboko poruszona i zdziwiona tym, jak różne były losy mieszkańców tego samego kraju. Zdumiewa ją to, jak można było zachować obojętność wobec tego, co Niemcy zgotowali Żydom, często sąsiadom i znajomym, a także współobywatelom.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Kup
Trwa szukanie ofert...
Recenzje
  • Już dawno żadna książka nie dała mi tak wiele do myślenia. Choć w tytule jest, że to historia rodzinna to jednak dla mnie bardziej to próba prze­anal­izow­ania­ sytuacji historycznej z perspektywy ludzi żyjących w jednym kraju często w jednym mieście i na jednej ulicy, przeżywających te same wydarzenia a jednak ponoszących zupełnie inne konsekwencje często śmiertelne. Bardzo ciekawa książka. Polecam
    +2 trafna
  • Rewelacyjna książka, mówiąca o banalności zła, o trudnych scenariuszach życiowych i życiu po stracie wszystkiego. O szukaniu własnej tożsamości. Arcyciekawa, głęboka, poruszająca.
  • Przereklamowana.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Monika Sznajderman
Lektor:Elżbieta Kijowska
Wydawcy:Wydawnictwo Czarne (2016-2019) Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix (2007-2018) IBUK Libra (2016) Legimi (2016) NASBI (2016)
ISBN:978-83-8049-406-0 978-83-8049-420-6 978-83-8049-876-1
Autotagi:audiobooki autobiografie biografie CD czytak dokumenty elektroniczne druk e-booki elementy biograficzne epika książki literatura literatura faktu, eseje, publicystyka literatura piękna MP3 nagrania pamiętniki proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 14 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo