Pani Einstein

Tytuł oryginalny:
The Other Einstein
Autor:
Marie Benedict
Lektor:
Hanna Kinder-Kiss
Wydawcy:
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (2017)
Znak Horyzont - Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (2017)
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix (2007-2017)
Wydane w seriach:
Czytak Larix
Czytak Larix 21460-21475
ISBN:
978-83-240-4177-0, 978-83-240-41770-0
Autotagi:
audiobooki
biografie
druk
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
3.8 (8 głosów)

Jesień 1896 roku. Mileva ma dwadzieścia jeden lat i jako jedna z pierwszych kobiet rozpoczyna studia fizyczne na uniwersytecie w Zurychu. Uważa, że jej kalectwo przekreśla szanse na miłość. Postanawia w pełni poświęcić się nauce. Jest nieprzeciętnie inteligenta, ambitna i zamierza wiele osiągnąć. Studiujący z nią Albert zakochuje się w jej niezwykłym umyśle i niedoskonałym ciele. W ich małżeństwie jest miejsce nie tylko na miłość, ale też na wspólną pasję. Kilkanaście lat później świat zachwyca się odkryciami Einsteina. Nikt nie pyta jak ich dokonał, nikt nie wspomina o Milevie. Wciągająca i poruszająca historia żony Einsteina, genialnej fizyczki, której wkład w naukę został zapomniany. Kim była i dlaczego nic o niej nie wiemy? Historia zawarta w Pani Einstein pokazuje, iż wybitni ludzie nie są doskonali w każdej sferze życia tak samo mają problemy, wątpliwości i to nie tylko na stopie naukowej. Marie Benedict na podstawie historii Milevy zwraca uwagę na to, że wielkie odkrycia powstają tak naprawdę w codzienności, spychając na bok inne priorytety, które można bezpowrotnie zniknąć. A przecież nie tylko wielkie umysły w pogoni za sukcesem mogą utracić w życiu coś cennego.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Kup
Oferty i okazje wkrótce.
Recenzje
  • Opowieść o mało znanej osobie - Milevie Marić, pierwszej żonie Alberta Einsteina. Sama była fizyczką, ale nie udało jej się ukończyć studiów w Zurychu. Jej pierwsze dziecko zostało oddane do adopcji, gdyż jako pannie z dzieckiem nie udałoby się dostać pracy. Z Einsteinem miała dwójkę dzieci. Po rozwodzie była w ciężkiej sytuacji finansowej i rodzinnej (w 1922 roku zmarł ojciec, w 1935 roku matka, a w 1938 roku siostra, która przeżyła załamanie psychiczne).
  • To debiutancka książka autorki ukazująca zbeletryzowaną, "na tle" odkrycia teorii względności, biografię młodej, zdolnej kobiety, która próbowała być matką, żoną, partnerką i kobietą szczęśliwą, chcącą odnosić sukcesy zawodowe, kobietą, która miała odwagę przeniknąć do świata męskiego, aby realizować swoje marzenia. • Jest to też opowieść o tym, jak trudno było żyć z robiącym karierę Albertem, ale podobno wykorzystującym zdolności naukowe Milevy, przypisując sobie jej zasługi np. teorię względności, z mężczyzną apodyktycznym, zdradzającym ją wielokrotnie, egocentrykiem. • Książkę czyta się lekko i szybko.
  • Albert Einstein człowiek, którego zna chyba każdy. Geniusz, pasjonat, wybitny naukowiec, ale też niesamowity egoista do tego wyzbyty wszelkiej empatii tyran... Taki właśnie obraz Einsteina wyłania się z powieści Marie Benedict. Główną, a zarazem tytułową jej bohaterką jest jednak pierwsza jego żona Mileva. Jak się okazuje już od wspólnych studiów fizyki w Zurychu wykazywała się znacznie większą wiedzą i umiejętnościami posługiwania się nią niż słynny Albert. To właśnie miłość do nauki i wspólne zainteresowania tajemnicami wszechświata tak bardzo zbliżyło ich do siebie. Wspólnie pracowali nad wieloma teoriami, ale Einstein w większości tylko sobie przypisywał ich całkowite odkrycie. Z Milevy "zrobił" sobie zwykłą posługaczkę, kurę domową, kobietę wychowującą "średniochciane" mieć przez Alberta dzieci... • "Pani Einstein" to historia kobiety, która miłość postawiła ponad wszystkim, a mogłaby być wybitnym naukowcem rangi Marii Curie-Skłodowskiej. Historia Milevy wzrusza, zaskakuje, momentami przytłacza... To opowieść o kobiecie, której zwyczajnie zabrakło odwagi, aby żyć pełnią życia mimo wszelkich przeciwności. Gorąco polecam tą zbeletryzowaną biografię Einsteinów, bo jest ona godna uwagi.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:Other Einstein, 21474
Autor:Marie Benedict
Lektor:Hanna Kinder-Kiss
Tłumacz:Natalia Mętrak-Ruda
Wydawcy:Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (2017) Znak Horyzont - Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (2017) Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix (2007-2017)
Serie wydawnicze:Czytak Larix Czytak Larix 21460-21475
ISBN:978-83-240-4177-0 978-83-240-41770-0
Autotagi:audiobooki beletrystyka biografie CD czytak druk DVD elementy biograficzne epika książki literatura literatura piękna MP3 nagrania powieści proza
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 25 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo