Aleja starych topoli

Inne tytuły:
Aleja starych topoli T. 2
Autor:
Agnieszka Janiszewska
Lektor:
Elżbieta Kijowska
Wydawcy:
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym LARIX (2007-2019)
Novae Res - Wydawnictwo Innowacyjne W. Gustowski K. Szymoński (2017-2018)
Legimi (2017)
Wydane w seriach:
Czytak Larix
ISBN:
978-83-8083-454-5, 978-83-8083-458-3
978-83-8083-534-4
Autotagi:
audiobooki
druk
książki
powieści
proza
3.8 (5 głosów)

Czasami jeden gest wystarczy, by unieważnić nieprzekraczalne granice.W drugim tomie jodłowskiej sagi na scenę wkracza młode pokolenie rodzin Celiowskich i Więckowskich. Najstarsza córka Andrzeja w dalszym ciągu prowadzi pamiętnik, a los rozpisuje swoją opowieść na wiele wzajemnie się uzupełniających wątków. Historia Klary i Gilberta, Huberta i Ewy, a także Maryli, Adeli, Andrzeja i Joanny udowadnia, jak bardzo złożony może okazać się dramat, gdy na scenie życia występują tak skomplikowani aktorzy oraz snujące się pomiędzy nimi tajemnice. Kim jest człowiek skrywający się pod enigmatycznie brzmiącym nazwiskiem Chambroux? Jak wiele jest gotów poświęcić ojciec rodziny w imię fałszywie pojmowanej dumy? Z jakiego powodu zmarła przed laty Maryla? Czy skrywane przez wiele lat urazy kiedykolwiek pozwolą na wybaczenie i powrót uczuć?Kolejna dwutomowa powieść Agnieszki Janiszewskiej, podobnie jak poprzednia (Szepty i tajemnice) zaprasza czytelnika do ziemiańskiego dworku, do mieszczańskich kamienic Warszawy, a także do Paryża, w którym dobiega właśnie końca szalona belle époque. Namalowany z pietyzmem obraz ówczesnych obyczajów uzupełniają dogłębne portrety psychologiczne poszczególnych bohaterów.Niezwykle klimatyczna i wspaniale napisana historia o miłości, którą koniecznie musisz przeczytać. Uważaj tylko na sekrety, skrywające się wśród starych topoli...Paulina Zaprzałka, zksiazkawkieszeni.blogspot.com„Aleja starych topoli” to historia pełna rodzinnych tajemnic i sekretów skrywanych przez lata, osadzona w realiach przedwojennej Polski i Paryża końca belle époque. Wciągająca w świat pozorów cenniejszych dużo bardziej niż prawda, oczarowująca niepowtarzalnym urokiem nakreślonych obrazów i nietuzinkowymi postaciami. Powieść, od której nie sposób się oderwać…Michalina Foremska, papierowybluszcz.blog.plUstawiane małżeństwo, miłość, która przychodzi nieoczekiwanie i tajemnice dworku w Jodłowie to bardzo dobry początek barwnej mini sagi rodzinnej. I co ważne, autorka ukazała pozycję kobiety na początku XX wieku w Polsce, co daje nam nie tylko przyjemną, ale i poszerzającą horyzonty lekturę.Marta Kraszewska, www.rudymspojrzeniem.plPowieść pióra Agnieszki Janiszewskiej to historia, która przekona do siebie każdego. Bez względu na wiek czy preferencje czytelnicze - nie będziecie mogli oderwać się do ostatniej strony.Beata Moskwa, thievingbooks.blogspot.com

Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Kup
Oferty i okazje wkrótce.
Recenzje
  • Agnieszka Janiszewska - ALEJA STARYCH TOPOLI - tom 1 i tom 2 • Ta rodzinna saga przenosi czytelników w koniec XIX i początek XX wieku i opowiada o Ewie, która jako 18-letnia dziewczyna, poprzez zaaranżowane małżeństwo, zostaje żoną swego owdowiałego, o 20 lat od niej starszego szwagra i macochą swych siostrzeńców, niewiele od niej młodszych. Zostaje też panią na Jodłowie. Chłopcy akceptują młodziutką macochę, ale rozpieszczona córeczka tatusia, niepokorna Klara ma za nic zarówno ciotkę - macochę, jak i to co ludzie o niej powiedzą i podąża swoją, nie zawsze dobrą,drogą. • To małżeństwo nie jawi się Ewie jako klęska, choć okoliczności śmierci siostry są niejasne. Dla niej najmłodszej z sióstr, czującej się odtrąconą córką przez ojca i nieakceptowaną siostrą, to małżeństwo wydaje się być lepsze od tego, czego doświadczyła w rodzinnym domu. • Szwagier okazał się dla niej dobrym i kochającym mężem, a małżeństwo przez lata szczęśliwe. • Ale jego pierwsze małżeństwo i wiele innych rodzinnych spraw owianych jest tajemniczością, która nie powinna ujrzeć światła dziennego. • Te dwa tomy to zręcznie nakreślona historia o życiu i jego błędach, o dojrzewającej miłości, pełna intrygujących sukcesów i porażek. Poprzez historię Ewy i jej nowej rodziny poznajemy życie ziemiaństwa, wędrujemy ulicami Warszawy i Paryża. Poznajemy też stosunki społeczne i polityczne końca XIX i początków XX wieku, a toczące się dzieje rodziny ubarwione są codziennością, strojami okolicą i architekturą. • Ale najważniejszy to ciąg tajemnic: siostry Ewy Maryli, lekarzy warszawskiego i paryskiego, Adeli, pobytu Andrzeja w Paryżu. • Tom II przynosi historię życia młodego pokolenia Celiowskich i Wilczyńskich. Rozwiązują się zagadkowe tajemnice rodzinne, ale wybuchają też nowe dramaty i skandale. • Sporo miejsca poświęca autorka Klarze, która śladem swoich braci zamieszkuje w Paryżu i tam dojrzewa jako żona i matka, zrzucając z siebie pancerz egoistycznej i rozkapryszonej nastolatki. • Autorka stawia też przed czytelnikiem pytanie: "Czy jest możliwym, aby skrywane przez lata tajemnice, a co za tym idzie i urazy, pozwoliły na powrót scalić rodzinę? Czy można wybaczyć, zapomnieć? • Ta rodzinna saga to historia wciągająca od pierwszych stron; to zmieniający się fabularny świat początków XX wieku,świat relacji międzyludzkich: to wspaniale nakreślona konstrukcja bohaterów. • Ciekawym zabiegiem kompozycyjnym jest wprowadzenie pamiętnika Klary. • Tomu II nie można, moim zdaniem czytać, bez znajomości I tomu • Polecam i mam cichą nadzieję, że autorka dopisze jeszcze losy tej rodzinny, które kończą się na konflikcie sarajewskim 1914 roku, a nierozwiązanych wątków, moim zdaniem , jest jeszcze trochę.
  • Piękna... • Drugi tom, tak samo dobry. Do głosu dochodzi młode pokolenie. Akcja toczy się spokojnie, chociaż zaskakuje. Wychodzą w końcu na jaw wszystkie tajemnice... • Emocje, codzienność tamtych czasów, troski i radości. Podobała mi się, bardzo :)
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo