Aleja starych topoli

Inne tytuły:
Aleja starych topoli T. 1
Autor:
Agnieszka Janiszewska
Lektor:
Elżbieta Kijowska
Wydawcy:
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym LARIX (2007-2019)
Novae Res - Wydawnictwo Innowacyjne W. Gustowski K. Szymoński (2017)
Legimi (2017)
Wydawnictwo Nova Res
Wydane w seriach:
Czytak Larix
ISBN:
978-83-8083-454-5, 978-83-8083-523-8
978-83-8083-4454-5
Autotagi:
audiobooki
powieści
proza
3.2 (6 głosów)

Była kobietą, a kobietom nie wybacza się tego, co mężczyznom na ogół uchodzi na sucho.Kiedy osiemnastoletnia Ewa zostaje wydana za starszego o dwadzieścia lat owdowiałego małżonka swojej starszej siostry, nikt nie ma wątpliwości, że ten zaaprobowany przez jej okrutnego ojca związek nie przyniesie dziewczynie nic dobrego. Szwagier, ojciec trójki dzieci, niecieszący się wśród towarzystwa dobrą opinią, nie budzi w niej jednak odrazy, lecz jako przyszły mąż niesie nadzieję na wyczekiwaną przez lata poprawę losu dziecka niechcianego i odtrącanego przez własnych rodziców tylko dlatego, że nie urodziło się chłopcem. Zahukana i poniewierana ostatnia córka mecenasa Więckowskiego zostaje panią we dworze i jest uwielbiana przez męża, który – podobnie jak ona – pragnie pogrzebać przeszłość na cmentarzu i odciąć się od nielubianego teścia. Dwór wznoszący się od lat na końcu alei starych topoli kryje jednak stare tajemnice, które nie pozwalają zapomnieć o tym, co było.Niezwykle klimatyczna i wspaniale napisana historia o miłości, którą koniecznie musisz przeczytać. Uważaj tylko na sekrety, skrywające się wśród starych topoli...Paulina Zaprzałka, zksiazkawkieszeni.blogspot.com„Aleja starych topoli” to historia pełna rodzinnych tajemnic i sekretów skrywanych przez lata, osadzona w realiach przedwojennej Polski i Paryża końca belle epoque. Wciągająca w świat pozorów cenniejszych dużo bardziej niż prawda, oczarowująca niepowtarzalnym urokiem nakreślonych obrazów i nietuzinkowymi postaciami. Powieść, od której nie sposób się oderwać…Michalina Foremska, papierowybluszcz.blog.plUstawiane małżeństwo, miłość, która przychodzi nieoczekiwanie i tajemnice dworku w Jodłowie to bardzo dobry początek barwnej mini sagi rodzinnej. I co ważne, autorka ukazała pozycję kobiety na początku XX wieku w Polsce, co daje nam nie tylko przyjemną, ale i poszerzającą horyzonty lekturę.Marta Kraszewska, www.rudymspojrzeniem.plPowieść pióra Agnieszki Janiszewskiej to historia, która przekona do siebie każdego. Bez względu na wiek czy preferencje czytelnicze - nie będziecie mogli oderwać się do ostatniej strony.Beata Moskwa, thievingbooks.blogspot.com

Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Kup
Oferty i okazje wkrótce.
Recenzje
  • Niby szybko się czyta, ale tak naprawdę książka o niczym...ciągłe powtórki, maglowanie tych samych wątków. Ponad 300 stron zmieściłoby się na 100 i na to samo by wyszło. Za pół roku nie będę pamiętała o czym ta książka była.
  • Naprawdę dobre pióro i zajmująca historia. Brakowało mi trochę szerszego kontekstu historycznego, ale jestem w stanie wybaczyć to autorce;)
  • Agnieszka Janiszewska - ALEJA STARYCH TOPOLI - tom 1 i tom 2 • Ta rodzinna saga przenosi czytelników w koniec XIX i początek XX wieku i opowiada o Ewie, która jako 18-letnia dziewczyna, poprzez zaaranżowane małżeństwo, zostaje żoną swego owdowiałego, o 20 lat od niej starszego szwagra i macochą swych siostrzeńców, niewiele od niej młodszych. Zostaje też panią na Jodłowie. Chłopcy akceptują młodziutką macochę, ale rozpieszczona córeczka tatusia, niepokorna Klara ma za nic zarówno ciotkę - macochę, jak i to co ludzie o niej powiedzą i podąża swoją, nie zawsze dobrą,drogą. • To małżeństwo nie jawi się Ewie jako klęska, choć okoliczności śmierci siostry są niejasne. Dla niej najmłodszej z sióstr, czującej się odtrąconą córką przez ojca i nieakceptowaną siostrą, to małżeństwo wydaje się być lepsze od tego, czego doświadczyła w rodzinnym domu. • Szwagier okazał się dla niej dobrym i kochającym mężem, a małżeństwo przez lata szczęśliwe. • Ale jego pierwsze małżeństwo i wiele innych rodzinnych spraw owianych jest tajemniczością, która nie powinna ujrzeć światła dziennego. • Te dwa tomy to zręcznie nakreślona historia o życiu i jego błędach, o dojrzewającej miłości, pełna intrygujących sukcesów i porażek. Poprzez historię Ewy i jej nowej rodziny poznajemy życie ziemiaństwa, wędrujemy ulicami Warszawy i Paryża. Poznajemy też stosunki społeczne i polityczne końca XIX i początków XX wieku, a toczące się dzieje rodziny ubarwione są codziennością, strojami okolicą i architekturą. • Ale najważniejszy to ciąg tajemnic: siostry Ewy Maryli, lekarzy warszawskiego i paryskiego, Adeli, pobytu Andrzeja w Paryżu. • Tom II przynosi historię życia młodego pokolenia Celiowskich i Wilczyńskich. Rozwiązują się zagadkowe tajemnice rodzinne, ale wybuchają też nowe dramaty i skandale. • Sporo miejsca poświęca autorka Klarze, która śladem swoich braci zamieszkuje w Paryżu i tam dojrzewa jako żona i matka, zrzucając z siebie pancerz egoistycznej i rozkapryszonej nastolatki. • Autorka stawia też przed czytelnikiem pytanie: "Czy jest możliwym, aby skrywane przez lata tajemnice, a co za tym idzie i urazy, pozwoliły na powrót scalić rodzinę? Czy można wybaczyć, zapomnieć? • Ta rodzinna saga to historia wciągająca od pierwszych stron; to zmieniający się fabularny świat początków XX wieku,świat relacji międzyludzkich: to wspaniale nakreślona konstrukcja bohaterów. • Ciekawym zabiegiem kompozycyjnym jest wprowadzenie pamiętnika Klary. • Tomu II nie można, moim zdaniem czytać, bez znajomości I tomu • Polecam i mam cichą nadzieję, że autorka dopisze jeszcze losy tej rodzinny, które kończą się na konflikcie sarajewskim 1914 roku, a nierozwiązanych wątków, moim zdaniem , jest jeszcze trochę.
  • Bardzo ciekawa i wciągająca saga rodzinna, której akcja rozpoczyna się w 1890 r. • Tajemnice rodzinne - jest ich bardzo dużo, powodują lekkie napięcie. • Zaaranżowane małżeństwo, do tego przyszły mąż wdowiec, ojciec trojga dzieci, których matką była siostra... Dla młodziutkiej Ewy, wszystko wydaje się lepsze od tego co doświadczyła w rodzinnym domu. • Emocje, sekrety, miłość, zawiłe relacje międzyludzkie... dobrze się czytało :)
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo