Biały Szanghaj

Tytuł oryginalny:
Argentin belyj Šanhaj
Autor:
Elvira Valerevna Baryakina ...
Wyd. w latach:
2004 - 2017
Wydane w seriach:
Burzliwa epoka
Czytak Larix
Duże Litery
Duże Litery (Prószyński Media)
ISBN:
978-83-8097-066-3, 978-83-8097-114-1
978-83-8097-246-9, 978-83-8097-286-5
Autotagi:
audiobooki
druk
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
4.0 (2 głosy)

W kolejnej części cyklu „Burzliwa epoka” Elwira Baryakina zabiera nas do Szanghaju. To metropolia, w której przedstawiciele wielkich mocarstw oraz ogólnie pojętej białej rasy mają o wiele większe prawa niż miejscowa ludność. Wszystko tu jest wielkie – budynki, interesy, przygody, a także… nieprawdopodobnie wielkie jest bogactwo we wspaniałych „białych” dzielnicach i niewyobrażalnie wielkie ubóstwo w   nędznych chińskich slumsach.

W to nieprzebrane ludzkie mrowisko przybywają na przerdzewiałych okrętach tysiące rosyjskich uchodźców. Dla nich Szanghaj nie jest bynajmniej ziemią obiecaną – jest jedyną ziemią, która – z niechęcią wprawdzie – zgodziła się ich gościć.

Cóż to jednak za gościna… Grupy narodowościowe, klasowe i ekonomiczne są szczelnie zamknięte, nie akceptują nowych. Bez sprytu, determinacji i mnóstwa szczęścia nie sposób się utrzymać na powierzchni. 

Klima i Ninę, naszych głównych bohaterów, zastajemy w chwili, kiedy kobieta podjęła już decyzję o rozstaniu z mężem. Przeszli razem piekło Sowdepii, poradzili sobie na Dalekim Wschodzie Rosji, lecz na chiński ląd schodzą osobno. Ona z innym mężczyzną, on z nastolatką, którą  się zaopiekował.

Co z tego wyniknie?  Co zrobi Klim, który zna Szanghaj i ma znajomych sprzed lat? Czy Nina, nieznająca miejscowych stosunków, za to mająca przysłowiowy łut szczęścia poradzi sobie? Jak los potraktuje naszych bohaterów?

Kto zżył się z Klimem i Niną – a trudno sobie wyobrazić czytelnika, który pozostał wobec nich obojętny – ten koniecznie powinien przeczytać „Biały Szanghaj”. Nie będzie żałował nawet jednej sekundy spędzonej w towarzystwie tej książki.

Elvira Baryakina urodziła się w ZSRR w 1975 roku w rodzinie rosyjskiej inteligencji. Mieszka w Południowej Kalifornii, USA, wraz z mężem i synem. Pisze po rosyjsku, choć świetnie zna język angielski. Jest autorką dziesięciu powieści, trzech książek dla dzieci i jednego podręcznika na temat kreatywnego pisania.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Kup
Brak ofert
dla wybranego dzieła.
Poszukaj na
Recenzje
  • MIŁOŚĆ w CZASIE REWOLUCJI cz. I • BIAŁY SZANGHAJ cz. II • Przedstawione tytuły obu części wchodzą w skład cyklu BURZLIWA EPOKA i w cz. I opowiadają historię Klimy Rogowa, argentyńskiego dziennikarza, pochodzącego z Rosji, który wraca do kraju celem uporządkowania spraw spadkowych po ojcu.ale jego powrót przypada na okres rosyjskiej burzy i zawirowań, czyli na rewolucję, nazwaną później październikową. • Tytuł cz. I sugerowałby, że jest to romantyczna opowieść z rewolucją w tle, ale jest odwrotnie to miłość Klimy, sprawiającego wrażenie lekkoducha i zaradnej, twardo stąpającej Niny stanowi tło tej wielowątkowej cz. I, z mocnym akcentem historycznym. Rosja, jej wydarzenia, przeżycia - to doskonała lekcja historii. • Natomiast cz. II prowadzi nas do Chin, do Szanghaju, gdzie po ucieczce nasi bohaterowie, jak wielu im podobnych, znaleźli schronienie. Miasto jest pełne uchodźców, gdzie nawet arystokratki rosyjskie imają się "najpodlejszych zajęć" - ich zdaniem. Ale miłość Klimy i Niny nie przetrwała próby czasu, gdyż Nina upatruje pobyt w tym mieście jako szansę dla siebie na niezależność i nowe życie. • I ta część jest pełna historycznych refleksji na temat przemian nie tylko w Rosji /powstaje ZSRR/ , ale też w Europie po I wojnie. • Choć tomiska dość grube, to jednak czyta się tę obyczajowo - historyczną opowieść jednym tchem i z niecierpliwością czekam na zapowiadaną przez autorkę cz. III - SOWIECKI KSIĄŻĘ.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
agatex2
Opis
Inne tytuły:21735
Autorzy:Elvira Valerevna Baryakina Èlvira Valer'evna Barâkina
Lektor:Andrzej Walden
Tłumacz:Elżbieta Rawska
Wydawcy:Wydawnictwo Prószyński Media (2017) Legimi (2017) Prószyński i Spółka (2017) Świat Książki (2004) Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix Rafał Dębski
Serie wydawnicze:Burzliwa epoka Czytak Larix Duże Litery Duże Litery (Prószyński Media)
ISBN:978-83-8097-066-3 978-83-8097-114-1 978-83-8097-246-9 978-83-8097-286-5
Autotagi:audiobooki beletrystyka czytak dokumenty elektroniczne druk DVD e-booki epika książki literatura literatura piękna MP3 nagrania powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 13 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo