Wanda

Inne tytuły:
historia Wandy Rutkiewicz
opowieść o sile życia i śmierci
Autor:
Anna Kamińska
Wydawcy:
Wydawnictwo Literackie Oficyna Literacka Noir sur Blanc (2017-2018)
Legimi (2017-2018)
Wydane w seriach:
AudioBook
Autotagi:
audiobooki
biografie
CD
druk
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
Więcej informacji...
4.4 (11 głosów)

Audiobook w interpretacji Danuty Stenki

„Zginę w górach” — mówiła. Dotrzymała słowa — według dokumentów sądowych zmarła 13 maja 1992 roku. Dzień wcześniej zaginęła na górze Kanczendzonga w Himalajach. Jej śmierci nikt nie widział, jej ostatniego słowa nikt nie słyszał, jej ciała nikt nie odnalazł. Na początku XXI wieku do Izby Pamięci Jerzego Kukuczki zapukała para turystów, która twierdziła, że w jednym z klasztorów w Tybecie spotkała postać przypominającą zaginioną przed laty himalaistkę... Jej odejście, tak jak wiele zdarzeń z jej życia, do dziś pozostaje tajemnicą.

Trzecia kobieta i pierwsza Europejka na Mount Evereście. Pierwsza kobieta, która zdobyła szczyt K2. Od małego słynęła ze „żmudzkiego” uporu. Szybko musiała dorosnąć, by wesprzeć matkę w domowych obowiązkach. Ojcu chciała z kolei zastąpić pierworodnego syna, który zginął śmiercią tragiczną. Najpierw dźwigała ciężar niełatwej historii rodzinnej, później sprawy „na dole” zawsze pozostawiała na drugim planie. Żyła od wyprawy do wyprawy. Nigdy nie zdecydowała się na macierzyństwo. Rozpadły się jej dwa małżeństwa. Najważniejsza była dla niej wolność. Jej prawdziwą miłością były góry.

Nieznane dotychczas dokumenty, niepublikowane wcześnie fotografie oraz bliscy, którzy po raz pierwszy zgodzili się na rozmowę.  Po olbrzymim sukcesie książki Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak Anna Kamińska przybliża czytelnikom życie najsłynniejszej polskiej himalaistki. Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz to znacznie więcej niż biografia. To opowieść o pokonywaniu własnych demonów, przełamywaniu swoich słabości i o wielkiej, życiowej pasji, która, dając niebywałą siłę, może również spalać.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Kup
Trwa szukanie ofert...
Recenzje
  • O niezwykłej sile i odwadze • Od kilku tygodni w mediach i prasie słyszymy o wyprawie Polaków na K2, czy akcji ratunkowej pod Nanga Parbat. Wysokie góry zachwycają, przyciągają, ale bywają też niebezpieczne. Po przeczytaniu książki Anny Kamińskiej Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz z jeszcze większym zain­tere­sowa­niem­ słucham relacji z wypraw wysokogórskich. Anna Kamińska podjęła się trudnego zadania, jakim było napisanie biografii niezwykłej, silnej kobiety. Premiera książki nastąpiła w roku 25. rocznicy śmierci himalaistki. • Wanda Rutkiewicz dla wielu jest wzorem do naśladowania, jako trzecia kobieta na świecie, a pierwsza Europejka zdobyła szczyt Mount Everest. Była pierwszą kobietą, która zdobyła K2. Jej dzieciństwo, praca zawodowa, osiągnięcia, dążenie do celu, zdobywanie funduszy na wyprawy, współpraca z towarzyszami zostały bardzo szczegółowo opisane. Autorka odwiedziła archiwa, przeprowadziła szereg rozmów z członkami rodziny Rutkiewicz, byłym mężem, wspó­łpra­cown­ikam­i i towarzyszami wypraw. • Bohaterka książki całe życie dążyła do czegoś, ciągle chciała udowodnić, że kobiety również mogą zdobywać najwyższe szczyty świata. Całym jej życiem były wyprawy, wpłynęło to na dwa nieudane małżeństwa i brak potomstwa. Najważniejszą wartością dla Wandy była wolność i miłość do gór. Kamińska pokazuje, jak pokonywać własne ograniczenia i słabości, by realizować marzenia i życiowe cele, choć nie zawsze uczciwie wobec innych. Wanda Rutkiewicz miała trudny charakter, często nie potrafiła porozumieć się z towarzyszami podróży, ale mimo to była ceniona i podziwiana za dokonania i upór w dążeniu do realizacji zamierzonych celów. Zawsze pozostawała kobietą i podkreślała to nawet na wyprawach np. zabierając ze sobą perfumy i dbając o wygląd. W ostatnim rozdziale opisana została tragiczna, a zarazem tajemnicza śmierć Polki. Bohaterka zawsze powtarzała, że zginie w górach, nie wiadomo jednak, jak do tego doszło na szczycie Kanczendzongi tzw. Górze Bogów, ponieważ jej ciała nigdy nie odnaleziono. 13 maja 1992 r. sąd uznał Wandę Rutkiewicz za zmarłą. • Anna Kamińska zebrała dużą ilość materiału, którą zaprezentowała czytelnikom w przystępny i ciekawy sposób. Jest to nietypowa biografia, nad datami i faktami dominują relacje rodziny i znajomych, które dodają lekkości i ułatwiają czytanie, a także bogaty materiał fotograficzny. Autorka obiektywnie zaprezentowała dwa skrajne oblicza himalaistki. Wanda to opowieść o niezależnej, silnej i niezwykłej kobiecie zagubionej w codziennym życiu. Książka nominowana była do Plebiscytu • Bestsellery Empiku 2017. Dostępna w Bibliotece Kraków w formie książki, audiobooka oraz e-booka. W Filii nr 2, w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki w 2018 r., planowane jest spotkanie z Anną Kamińską, autorką bestsellerowych biografii Wandy Rutkiewicz i Simony Kossak. • Szczegóły znajdą się na stronie www.biblioteka.krakow.pl. • Paulina Knapik • Biblioteka Kraków
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:historia Wandy Rutkiewicz opowieść o sile życia i śmierci
Autor:Anna Kamińska
Lektor:Danuta Stenka
Wydawcy:Wydawnictwo Literackie Oficyna Literacka Noir sur Blanc (2017-2018) Legimi (2017-2018)
Serie wydawnicze:AudioBook
ISBN:978-83-08-05978-4 978-83-08-06357-6 978-83-08-06405-4 978-83-08-06406-1 978-83-08-06490-0
Autotagi:audiobooki beletrystyka biografie CD dokumenty elektroniczne druk e-booki elementy biograficzne książki literatura literatura faktu, eseje, publicystyka MP3 nagrania zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 15 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo