Ostatnie lato

Tytuł oryginalny:
One last summer
Autor:
Catrin Collier ...
Tłumacz:
Agnieszka Lipska-Nakoniecznik ...
Wydawcy:
Prószyński i Spółka (2009-2012)
Wydawnictwo Prószyński Media (2009-2012)
Autotagi:
druk
książki
powieści
Więcej informacji...
4.7 (13 głosów)

Prusy Wschodnie, sierpień 1939 roku. Rodzice Charlotte von Datski wydają wspaniały bal, żeby uczcić jej osiemnaste urodziny. Tego samego wieczoru hrabia Claus von Letteberg prosi dziewczynę o rękę. Niestety zaraz po ślubie okazuje się, że wymarzone małżeństwo zupełnie nie przypomina naiwnych wizji, jakie snuła w swoim pamiętniku zakochana nastolatka. Przychodzi wrzesień, zaczyna się wojna i Charlotte musi natychmiast dorosnąć. Przyjdzie jej dokonywać dramatycznych wyborów i podejmować wyzwania przerastające możliwości młodej kobiety. A także ukrywać śmiertelnie niebezpieczną tajemnicę… Wiele lat później Charlotte odwiedza Polskę i swoje rodzinne strony. Czytając na nowo dawne zapiski, wraca wspomnieniami do największej miłości swojego życia. „Ostatnie lato” to wspaniała, tragiczna historia miłosna Charlotte i żołnierza Armii Czerwonej, który pracował przed wybuchem wojny w majątku jej ojca. Ich losy poznajemy dzięki dziennikowi Charlotte, który prowadziła jako młoda dziewczyna. Catrin Collier pisząc „Ostatnie lato”, wykorzystała wątki autobiograficzne. W 1995 roku pojechała wraz z matką do dawnych Prus Wschodnich, gdzie przeczytała pamiętniki matki i babki. „Ostatnie lato” powstało w oparciu o wspomnienia obu kobiet. [źródło opisu: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/35683/ostatnie-lato]
Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Kup
Brak ofert.
Recenzje
  • Piękna i wzruszająca historia o miłości silniejszej niż śmierć. • Byłam wzruszona losami bohaterki, która marzyła o ślubie z księciem z bajki, a otrzymała zimnego żołnierza, który tylko potrzebował syna. • Po wybuchu wojny, traciła po trochu całą rodzinę, najpierw ojca, potem ukochanych braci. Prowadzenie majątku w zasadzie spadło na jej głowę, brak żywności , choroba matki, wychowanie synka...i tak rok za rokiem. • Aż wreszcie niespodziewanie spotkała miłość swojego życia, ale to była zakazana miłość, bo on był Rosjaninem, jeńcem wojennym, który pracował w jej majątku, a ona dalej miała męża. • Tuż przed zakończeniem wojny, ucieka z jego pomocą z majątku, ale i tak dopadają ją Rosjanie, jest gwałcona, traci jego córeczkę, a potem i swojego ukochanego. • Po wojnie jej życie też jest pełne dramatycznych wydarzeń, a mimo to udaje jej się dożyć 86 lat i wtedy wyrusza w podróż sentymentalną do Polski. • Musze przyznać, że często ryczałam nad książką, ale i tak uważam ją za moją "perełkę" w ulubionych książkach. • Warto a nawet trzeba przeczytać tą piękną chociaż smutną książkę.
    +4 pouczająca
  • Polecam a szczególnie Czytelnikom urodzonym czy też mieszkającym na Warmii i Mazurach
  • Książka warta przeczytania.
  • Powieść obyczajowa z wątkiem historycznym. Przepiękna historia mieszkankiPrus Wschodnich i jej wojenne dzieje przeplatane z historią teraźniejszą. Niezwykła opowieść o miłości,cierpieniu i śmierci. Polecam naprawdę warto!
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:Tyt. oryg.: "One last summer "
Autorzy:Catrin Collier Agnieszka Lipska-Nakoniecznik
Tłumaczenie:Agnieszka Lipska-Nakoniecznik Bogumiła. Nawrot Robert Sudół
Wydawcy:Prószyński i Spółka (2009-2012) Wydawnictwo Prószyński Media (2009-2012)
ISBN:978-83-7648-197-5 978-83-7839-251-4 83-7839-251-4 978-7648-197-5 978-83-7468-197-5 978-93-7648-197-5
Autotagi:beletrystyka druk epika książki literatura literatura piękna powieści proza
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 30 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo