Z głową na karabinie

Autor:
Krzysztof Kamil Baczyński (1921-1944)
Wydawcy:
Wolne Lektury (2015)
NASBI (2015)
ebookpoint BIBLIO (2015)
Wydawnictwo Varsovia (1988-1991)
Wydane w seriach:
Lektury Szkolne
Lektury Szkolne - Varsovia
ISBN:
83-7056-008-3, 978-83-285-6920-1
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki

Z gło­wą na ka­ra­bi­nie No­cą sły­szę, jak co­raz bli­żej drżąc i gra­jąc krąg się za­ci­ska. A mnie prze­cież zdrój rzeź­bił chy­ży, wy­huś­ta­ła mnie chmur ko­ły­ska. A mnie prze­cież wo­dy sze­ro­kie na dźwi­ga­rach swych nio­sły płat­ki bzu dzi­kie­go; buj­ne ob­ło­ki by­ły dla mnie jak uśmiech mat­ki. Krąg po­wol­ny dzień czy noc krą­ży, ostrzem świsz­cząc tnie już przy ustach, a mnie prze­cież tak jak i in­nym zie­mia ro­sła tę­ga -- nie pu­sta. I mnie prze­cież jak dy­mu la­ska wy­try­ska­ła go­łę­bia mło­dość; te­raz na dnie śmier­ci wy­ra­stam ja -- syn dzi­ki me­go na­ro­du. Krąg jak no­żem z wol­na roz­ci­na, prze­tnie świa­tło, za­nim dzień mi­nie, a ja prze­śpię czas wiel­kiej rzeź­by z gło­wą cięż­ką na ka­ra­bi­nie. [...]
Krzysztof Kamil Baczyński
Ur. 22 stycznia 1921 r. w Warszawie Zm. 4 sierpnia 1944 r. w Warszawie Najważniejsze dzieła: Pokolenie, Historia, Bez imienia, Dwie miłości, Z głową na karabinie Poeta, rysownik. Twórczość poetycką rozpoczął już jako uczeń gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie, gdzie w 1939 r. zdał maturę. Związany ze środowiskiem młodzieży lewicowej, m.in. z organizacją Spartakus działającą półlegalnie w szkołach średnich. W czasie okupacji niemieckiej zbliżył się do ugrupowań socjalistycznych, wydających podziemne pisma ?Płomienie? i ?Droga?. Od 1943 r. uczestniczył w tajnych kompletach polonistycznych, w tymże roku wstąpił do Harcerskich Grup Szturmowych, które stały się zalążkiem batalionu AK ?Zośka? oraz ukończył konspiracyjną szkołę podchorążych rezerwy. Uczestnik powstania warszawskiego; poległ w walce przy Placu Teatralnym (Pałac Blanka); w parę tygodni później zginęła w powstaniu żona poety Barbara, którą poślubił w 1942 r. Nie licząc dwóch zbiorków odbitych na hektografie w 7 egzemplarzach w 1940 r. i kilku wierszy w antologiach Pieśń niepodległa i Słowo prawdziwe, zdążył ogłosić, pod pseudonimem Jan Bugaj, dwa konspiracyjne zbiory: Wiersze wybrane (1942) i Arkusz poetycki (1944) wydane nakładem ?Drogi?.
Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Kup
Brak ofert.
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo