W prezentowanej publikacji Autorka dokonuje krytycznej oceny powszechnie stosowanych metod oceny efektywności zarządzania funduszami inwestycyjnymi. W ocenie tej stosuje klasyczne modele wyceny, wykorzystując stochastyczny czynnik dyskontujący, oraz przeprowadza egzemplifikację proponowanej metody. Dzięki wykorzystaniu w badaniach stochastycznego czynnika dyskontującego, Autorka udostępnia nowe narzędzie do pomiaru oceny umiejętności inwestycyjnych zarządzającego portfelem funduszu oraz pokazuje, że możliwe jest uzyskanie nadzwyczajnych stóp zwrotu przez inwestorów instytucjonalnych. Szeroki przegląd przytoczonej literatury rozważanych zagadnień (zarówno polskiej, jak i światowej), w tym przegląd badań, nadają szczególną wartość i powodują, że publikacja jest pierwszą na polskim rynku książką, która w tak nowoczesny i kompleksowy sposób przedstawia zagadnienia badania efektywności zarządzania funduszami inwestycyjnymi.
Książka będzie przydatna wykładowcom oraz studentom uczelni ekonomicznych do przedmiotów: rynki finansowe, zarządzanie portfelem inwestycji kapitalowych i pokrewnych, a także menedżerom portfeli inwestycyjnych w funduszach inwestycyjnych oraz w firmach zarządzających aktywami.
(…) kompleksowość i nowoczesność podejścia do badania efektywności działania funduszy inwestycyjnych wraz z wynikami przeprowadzonych badań jest niewątpliwym atutem tej książki i cechą odróżniającą ją od innych, które są dostępne na polskim rynku. Jej pozytywnym wyróżnikiem jest też zestawienie i przegląd dużej liczby światowej literatury odnoszącej się do tematyki funkcjonowania funduszy inwestycyjnych, a także innych problemów z tą tematyką związanych, np. wyceny aktywów kapitałowych. W tym sensie będzie stanowić wyśmienite kompendium wiedzy o problematyce efektywności działania funduszy inwestycyjnych.
Prof. dr hab. Wiesław Dębski
Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego