Sekrety Krakowa

Autorzy:
Tomasz Ławecki
Kazimierz Kunicki
Wydawca:
Księży Młyn Dom Wydawniczy Michał Koliński (2017)
Wydane w seriach:
Poznaj Sekrety Polskich Miast
ISBN:
978-83-7729-388-1
Autotagi:
druk
elementy biograficzne
ikonografia
książki
publikacje popularnonaukowe
4.0 (2 głosy)

Kraków ma szczególny urok. Widok średniowiecznego miasta, jaki roztacza się z wawelskich wież, niezmiennie hipnotyzuje i oczarowuje. Miasto królów, mekka artystów, zagłębie uroczych kawiarenek. Podobno o Krakowie napisano już wszystko. Jednak czy tak czarodziejskie, pełne niesamowitych legend i ciekawych postaci miasto ujawniło już wszystkie swoje atuty? Czy jego nietuzinkowi mieszkańcy i zapierające dech w piersiach zabytki odkryły już wszystkie tajemnice? Pod hotelem Krak rozbija się samochód jednego z najsłynniejszych złodziei czasów PRL-u, u "Hawełki" głodni wędrowcy cieszą żołądki piętrowymi kanapkami, w znanej piwnicy właśnie rodzi się Czarny Anioł, a Wyspiański zostaje "gówniarzem z żółtą brodą". Strony książki przewracane są jak kartki w kalendarzu i po chwili na oścież otwiera się najsłynniejsze polskie okno, a w "Przekroju" rodzi się Hoffland. Kossakowie, Lem i Szymborska spierają się o to, w czyjej biografii Kraków jest najważniejszy. "Melomani" zaczęli właśnie koncert, a w sentymentalnym i intrygującym hotelu Cracovia znowu wybucha skandal. Artystyczne przedstawienie czas zacząć!
Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Kup
Brak ofert.
Recenzje
  • O tym, kogo kochał marszałek Piłsudski, kim był Czarny Anioł z Piwnicy oraz inne krakowskie ciekawostki • Gdyby nie było Rzymu, tedy Kraków byłby Rzymem (J. Mukante) • Czy miasto, które posiada długą i piękną tradycję, o którym napisano już setki książek, może jeszcze kryć w sobie jakieś nieopisane tajemnice? Czytając książkę autorstwa Tomasza Ławeckiego i Kazimierza Kunickiego można odnieść wrażenie, że tak. Czy wiedzą Państwo, od czego wzięła swą nazwę ul. Krupnicza? Kto nazwał Wyspiańskiego gówniarzem z żółtą brodą? Jak powstała nazwa kabaretu Zielony Balonik? Co to był Krakauer Burg? Kto ocalił zabytki Krakowa? Jeśli nie, to odpowiedzi na wszystkie te pytania oraz bogatą garść innych, równie ciekawych informacji, znajdą Państwo w książce „Sekrety Krakowa”. • Autorzy oddali do rąk czytelników książkę pełną smakowitych historii o znamienitych krakowskich mieszkańcach oraz osobach związanych z historią Krakowa. Wśród nich znaleźli się: Jan Paweł II, Wisława Szymborska, Józef Piłsudski, Stanisław Wyspiański, Jan Matejko, Jacek Malczewski, Włodzimierz Tetmajer, Tadeusz Boy-Żeleński, Stanisław Lem, Feliks Jasieński, Konstanty Ildefons Gałczyński, Stanisław Dygat, Jerzy Andrzejewski, Ewa Demarczyk, Zenon Klemensiewicz, Adam Chmielowski (Brat Albert) i wielu innych. • Autorzy piszą m.in. o fenomenie papieskiego okna przy ul. Fran­cisz­kańs­kiej­ 3, genezie Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, Opactwie Ojców Benedyktynów w Tyńcu, w którym fantastycznie można odpocząć i wyciszyć się, czakramie – swoistym duchu opiekuńczym wawelskiego grodu. Wśród sekretów, które zdradzają autorzy, znajdują się także zagadki kryminalne Krakowa. Ławecki i Kunicki piszą o słynnym, siejącym postrach na Kazimierzu, ale i w całym Krakowie Wampirze z ulicy Meiselsa – Karolu Kocie, zwanym też Lolo, czy o Władysławie Mazurkiewiczu, znanym bardziej jako Piękny Władzio. Wśród opowieści znajdą się też mniej znane historie, takie jak o Stefanie Banachu – matematycznym geniuszu, tragicznej śmierci profesora Klemensiewicza czy Czesławie Śliwie – fałszywym austriackim konsulu. Całości dopełniają opowieści o słynnych krakowskich miejscach: Hawełce, Jamie Michalika, Piwnicy pod Baranami, hotelu Cracovia czy też motelu Krak. • Historii z Krakowem w tle nigdy dość. Polecam książkę miłośnikom tego urokliwego miasta, ale i nie tylko! • Małgorzata Koźma • Biblioteka Kraków
  • Sekrety, nie sekrety. Masa rzeczy wymienionych w książce jest już znana wielu osobom i każdy, kto czytał cokolwiek przed przyjazdem do Krakowa, już to wie.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo