Tatuażysta z Auschwitz

Tytuł oryginalny:
Tattooist of Auschwitz
Autor:
Heather Morris
Tłumacz:
Kaja Gucio
Wydawcy:
Wydawnictwo Marginesy (2018)
Legimi (2018)
ISBN:
978-83-65973-31-3, 978-83-65973-32-0
Autotagi:
biografie
druk
książki
powieści
proza
4.2 (14 głosów)

 

Prawdziwa historia Lalego Sokołowa, który tatuował numery seryjne na ramionach osadzonych w Auschwitz. Milczał przez ponad pół wieku, tuż przed śmiercią zdecydował się opowiedzieć swoje losy. Tatuażysta z Auschwitz to właśnie opowieść Sokołowa, którą usłyszała i spisała autorka.

Lale Sokołow trafił do obozu w Auschwitz w 1942 roku. Miał wówczas dwadzieścia sześć lat, znał kilka języków. Miał tatuować numery na przedramionach przybywających do obozu więźniów. Zadawać im ból i cierpienie, naznaczać na całe życie. Dzięki swoim obowiązkom cieszył się w obozie wyjątkową wolnością, mógł się po nim przemieszczać z większą swobodą niż reszta osadzonych. Wykorzystał to, by pomagać innym.

O Auschwitz powstało już setki książek. Wspomnienia Lalego wyróżnia niezwykła odwaga i hart ducha głównego bohatera. Oraz miłość. W kolejce do tatuażysty stanęła pewnego dnia młoda, przerażona dziewczyna – Gita – a młody Lale zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia. To właśnie w obozie po raz pierwszy rozmawiali, flirtowali, wymienili pocałunki. Ich uczucie przetrwało nazistowskie piekło, pobrali się i spędzili razem resztę życia.

Lale Sokołow zdecydował się opowiedzieć swoją historię dopiero po śmierci Gity. To łamiąca serce, a jednocześnie dodająca otuchy opowieść.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Recenzje
  • Nie przekonała mnie ta książka. Niby bestseller, ale dla mnie nie jest warta tego miana. Fabuła banalna, język banalny, tłumacz się też nie spisał. No nie.
  • Przepiękna opowieść o odwadze, odpo­wied­zial­nośc­i, miłości.
  • "Tatuażysta z Auschwitz" to powieść oparta na autentycznych wydarzeniach. Lale Sokołow, a w zasadzie Ludwig Eisenberg był Żydem słowackiego pochodzenia. W 1942 roku trafił do Auschwitz. Miał wówczas dwad­zieś­cias­ześć­ lat. Niefortunny zbieg okoliczności sprawił, że Lale „otrzymał posadę” człowieka nadającego numery na przedramionach przybywających do obozu więźniów. Zadawał ludziom fizyczny ból, naznaczał ich „śmiercią” tylko po to, żeby samemu móc przeżyć to całe piekło. Jednak gdyby nie Auschwitz, nie poznałby Gity. Lale zakochał się w młodej, przerażonej dziewczynie od pierwszego wejrzenia. Poprzysiągł sobie, że zrobi wszystko, żeby przetrwać i uratować swoją ukochaną. Bohater wykorzystywał swoją „pozycję „ w obozie, by pomóc swoim współwięźniom lepiej znieść to nazistowskie piekło. Pomimo okrucieństw, których musiał doświadczyć w Birkenau udało mu się dotrwać do momentu wyzwolenia obozu przez Sowietów. On i kilkoro innych jego więziennych przyjaciół w końcu odzyskało upragnioną wolność. Po jakimś czasie Lale zgodnie ze swoją obietnicą odnalazł także Gitę, ożenił się z nią i spędził z nią resztę swoich dni, jako człowiek naprawdę szczęśliwy.
  • „Tatuażysta z Auschwitz” książka, którą trzeba przeczytać… Jest to niesamowita historia człowieka, który miał naprawdę bardzo wiele szczęścia w swoim niewyobrażalnym zarazem nieszczęściu. Heather Morris w swej powieści opisała autentyczne wydarzenia, których doświadczył Lale Sokołow. Przed swą śmiercią zdołał on opowiedzieć jej o swych przeżyciach związanych z pobytem w „piekle na ziemi”, jakim był obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Choć wszystko to, czego Lale doświadczył było nad wyraz okrutne i bezlitosne, los okazał się dla niego naprawdę bardzo łaskawy. To właśnie dzięki pobycie w Auschwitz poznał miłość swego życia i dzięki tej ogromnej miłości udało mu się przetrwać to całe piekło. • Gicie i Lali przyszło żyć w naprawdę ciężkich czasach. Byli jednymi z wielu zwykłych ludzi żydowskiego pochodzenia, których postanowiono ograbić z wolności, godności, tożsamości, dobrego imienia. Opowieść o ich losach jest jednocześnie świadectwem tego, co musieli zrobić, by przeżyć. Żyli z mottem „Jeśli budzisz się rano, to znaczy, że jest dobry dzień”. Nie wszyscy mieli to szczęście, niestety. Lale wraz z Gitą po wyjściu z obozu związali się ze sobą na zawsze. Byli kochającym się małżeństwem. Mimo nies­przy­jają­cych­ okoliczności zostali też rodzicami. Z uwagi na swe przykre doświadczenia, robili wszystko, by ich synowi Gary’emu absolutnie niczego w życiu nie brakowało. Potrafili dać mu wiele, ale nie umieli wyjaśnić dlaczego to wszystko robią. Zniewoleni przez własne wspomnienia nie potrafili opowiedzieć synowi o swej wstrząsającej młodości i pobycie w obozie koncentracyjnym. Po tak traumatycznych doświadczeniach zaznali też chwil szczęścia, ale przez dalszy ciąg swego życia „przeszli z milczeniem na ustach” na temat przeszłości. • Historia Lalego wzrusza, zaskakuje, zadziwia, wstrząsa… jest absolutnie niezwykła. To niepowtarzalna opowieści o miłości ponad wszystko oraz niewyobrażalnym piekle. Naprawdę świetna…. Polecam.
1 2
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo