A ja żem jej powiedziała...

Autor:
Katarzyna Nosowska
Wydawcy:
Wielka Litera (2018)
Legimi (2018)
ISBN:
978-83-8032-259-2, 978-83-8032-261-5
978-83-8032-262-2, 978-83-80322-63-9
Autotagi:
e-booki
literatura faktu, eseje, publicystyka
Więcej informacji...
3.4 (14 głosów)

A ja żem jej powiedziała... – ta książka to petarda

Wydawało się, że nic już nas nie zaskoczy w internecie. I wtedy pojawiła się ona. Śmieszna gęba, która mówi mądrze o życiu. Prosto, zwięźle, szczerze i bez owijania w bawełnę. Ze zrozumieniem, bez pouczania. Mówi o show-biznesie, celebrytach, współczesnych snobizmach, fobiach i modach. Tylko kilka zdań, a jest w tym ciepło, doświadczenie i życiowa mądrość.

„A ja żem jej powiedziała, Kaśka, szczęścia nie poudajesz” – mówi Nosowska.

Nagle cała Polska zaczyna czekać na kolejny odcinek.

Zadałam sobie pytanie, co w tym zajęciu sprawia mi autentyczną przyjemność, na którym etapie działalności jestem najbardziej sobą, w sobie, czuję się bezpiecznie, a w okolicy serca wzrasta temperatura. Najszczersza z najszczerszych odpowiedzi brzmi - pisanie. Ten samotny moment, kiedy z chmary słów wyłapuję te, które najlepiej opowiedzą emocje. Jest to proces żmudny, momentami skrajnie wyczerpujący. Nie mam łatwości, którą legitymują się prawdziwi mistrzowie żonglerki słowem. Ja wysiaduję. Do odleżyn.

I zaczęła pisać.

O druzgocącym wpływie portali społecznościowych na nasze życie, o dylematach partnerstwa, problemach w okiełznaniu nastolatków, o miłości do jedzenia i terrorze rynku reklamowego. O tym jak kochać i nie kochać. O tym, że czarny nie wyszczupla, a seks tantryczny nie polega tylko na faszerowaniu, faszerowaniu, faszerowaniu.

Nosowska jest szczerą, dojrzałą i oryginalną obserwatorką rzeczywistości. Mimo sławy i spektakularnej kariery pozostała skromna. I ma to, czego brakuje teraz wszystkim – dystans do samej siebie. Ani przez chwilę nikogo nie udaje. Z perspektywy dojrzałej kobiety mówi o konsekwencjach tłumienia swojego głosu wewnętrznego, konieczności polerowania intuicji złotą łyżeczką i potyczkach z wewnętrznym krytykiem, zwanym przez nią „puczystą”.

„Od jakiegoś czasu nie wstydzę się tego kim jestem. Znam swoje możliwości. Są zbyt ograniczone by zawojować świat, ale wystarczające, by być wdzięczną, lubić życie i oddychać swobodnie.”

Nieoczywiste, głębokie, błyskotliwe, świetnie napisane i bawiące do łez. Ta książka zabije cię miłością.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Recenzje
  • Nie spodziewałam się że spodoba mi się ta książka, nie spodziewałam się, że polubię Kaśkę! • Bardzo zgrabnie i przezabawnie napisana książka o samej sobie. Dobre wrażenie lektury spotęgował audiobook czytany przez samą autorkę. • Rozczulił mnie fragment o diecie i miłości do jedzenia. Mimo że nie jestem fanką jej twórczości polubiłam ją jako babkę, kobietę, pisarkę, zwykłego człowieka z problemami, kompleksami, człowieka który nie udaje kogoś kim nie jest. Po wysłuchaniu książki mam wrażenie że mogłabym się z Kaśka zakumplować :)
    +2 trafna
  • Bardzo słaba.
  • Pyszne felietoniki :) normalnie pożarłam tą książkę. Ma tylko jeden minus - jest za krótka.
  • A ja żem się nie mogła zdecydować.... Czytać czy słuchać? To żem wzięła jedno za drugim. • Jako fanka od niepamiętnych czasów nie będę obiektywna. Pamiętam wokalne początki Nosowskiej na scenie. Na samą myśl mam ciary... • Kiedy Katarzyna zaczynała, to ja przeżywałam swój nastoletni bunt w liceum. I słuchałam jak wariatka wokoło i wkoło grupy Hey. I jak żem zaczęła, tak żem nie przestała być fanką. • Na tę książkę czekałam. Od zawsze. • I jak już wpadła w moje łapki, to cały świat odpłynął. • Pochłonęłam jak modelka nocą batonika. • I jakie mam wnioski? Kaśka, przepraszam za poufałość, aleś by obie urodzone w tej samej dekadzie, to mądra kobieta jest. I kropka! • A o czym napisała? "Dostało się" wszystkim po trochu: celebrytom, facetom, modzie, rodzicom, synowi, reklamie, portalom społecznościowym i jeszcze kilku innym. Poczytamy o tworzeniu tekstów, seksie, odchudzaniu, dzieciństwie autorki, wychowaniu, starzeniu się, jedzeniu, emocjach, uczuciach itd. Wiele trafnych wniosków, trochę życiowych prawd i to wszystko okraszone humorem jakim można znaleźć w tekstach piosenek autorki. • Wiele stwierdzeń i przemyśleń jest mi bliskich, z kilkoma się zgadzam, a resztę muszę przemyśleć. • Więcej u mnie na blogu: izawlabiryncieksiazek.blogspot.com
1 2
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Katarzyna Nosowska
Ilustracje:Andrzej Wąsik Danuta Szenfeld
Lektor:Katarzyna Nosowska
Tłumaczenie:Andrzej Wąsik Danuta Szenfeld
Wydawcy:Wielka Litera (2018) Legimi (2018)
ISBN:978-83-8032-259-2 978-83-8032-261-5 978-83-8032-262-2 978-83-80322-63-9
Autotagi:audiobooki beletrystyka CD dokumenty elektroniczne druk e-booki epika książki literatura literatura faktu, eseje, publicystyka literatura piękna MP3 nagrania powieści zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 8 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo