Celem publikacji jest sformułowanie generalnych standardów samorządowego dotowania, które miałyby zastosowanie do wszystkich dotacji udzielanych z budżetów gmin, powiatów i województw samorządowych takich jak np.:
- dotacje dla publicznych i niepublicznych szkół, placówek i przedszkoli,
- dotacje dla organizacji pozarządowych,
- dotacje dla klubów sportowych,
- dotacje na prace przy zabytkach,
- dotacje na zadania z zakresu ochrony środowiska,
- dotacje dla warsztatów terapii zajęciowej,
- dotacje dla Ochotniczych Straży Pożarnych,
- dotacje dla samorządowych instytucji kultury i samorządowych zakładów budżetowych,
- dotacje dla SPZOZ-ów,
- dotacje międzysamorządowe.
Przyrost przepisów dotacyjnych, zarówno ustawowych, jak i samorządowych, a także obszerne orzecznictwo powoduje, że zarówno praktycy, jak i naukowcy często mają trudności w rozwiązywaniu problemów interpretacyjnych w zakresie przepisów dotacyjnych. Publikacja pozwala na poznanie podstawowych konstrukcji samorządowego prawa dotacyjnego, takich jak:
- wykładnia tego prawa,
- odpowiedzialność prawnodotacyjna,
- umowa dotacyjna,
- prawa i obowiązki stron stosunku dotacyjnego,
- standardy samorządowej legislacji dotacyjnej.
Publikacja uwzględnia najnowsze zmiany w zakresie udzielania dotacji oświatowych z budżetów jednostek samorządu terytorialnego wprowadzone ustawą z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe oraz ustawą z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych.
Adresaci: Książka przeznaczona jest nie tylko dla pracowników administracji rządowej i samorządowej - w tym głównych księgowych jednostek samorządu terytorialnego - jak również dla adwokatów, radców prawnych, sędziów.