Będzie bolało:

sekretny dziennik młodego lekarza

Tytuł oryginalny:
This is going to hurt
secret diaries of a junior doctor,
Autor:
Adam Kay
Tłumacz:
Katarzyna Dudzik
Lektor:
Robert Mazurkiewicz
Wydawcy:
Insignis Media (2017-2022)
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix (2007-2019)
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix im. Henryka Ruszczyca
Wydane w seriach:
Czytak Larix
Czytak Larix 21911-21928
Autotagi:
audiobooki
druk
epika
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
Więcej informacji...
4.2 (29 głosów)

Książka ta to prowadzone w formie pamiętnika prywatne zapiski Adama Kaya. Zabawne historyjki, sytuacje i poważne przemyślenia byłego lekarza z poszczególnych etapów jego kariery jako młodego stażysty,a później całkiem dobrego ginekologa-położnika. Jest to obraz brytyjskiego systemu leczniczego, ale analogie do polskiej służby zdrowia na pewno da się znaleźć. W swojej książce brytyjski lekarz bez żadnych zahamowań opowiada o wielogodzinnych dyżurach, stresie, ogromnej odpowiedzialności, braku życia prywatnego, ciągłym poczuciu niepewności i niedocenienia, a rzadkich objawach sympatii. Wykazuje też sporo niedoskonałości i paradoksów brytyjskiej służby zdrowia. Książka jest czasami bardzo smutna i wręcz przygnębiająca, lecz ma też sporo momentów zabawnych i wywołujących uśmiech. Czasem aż dziwiłam się, że odważył się opisać niektóre sytuacje, a bywa szczery do bólu. W ostatecznym rozrachunku wydaje się jednak bardziej gorzka niż zabawna. Najsmutniejsza refleksja po przeczytaniu dotyczy zmarnowanego potencjału świetnego i empatycznego lekarza, którego system zniszczył do tego stopnia, że postanowił porzucić swój zawód. Rzadko zdarza mi się czytać pozycje takiego gatunku i formatu. Ta jest napisana lekkim i dowcipnym językiem.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Kup
Brak ofert.
Recenzje
  • Świetna książka, dawno się tak nie uśmiałam :) Nie jest to jednak książka wyłącznie do śmiechu, opisuje również trudne sytuacje z życia lekarzy i stawia ważne pytania. Relaksująca i skłaniająca do refleksji zarazem.
  • Książka, jak tytuł wskazuje, ma formę dziennika. Są to zapiski lekarza ginekologa. Opisuje on przypadki różnych pacjentów (częściej pacjentek), z którymi miał styczność w trakcie rozwoju swej kariery. Ponadto dzieli się przemyśleniami dotyczącymi wyboru zawodu, zarobków i podejścia do pracy. Choć wiele sytuacji było zabawnych, znalazły się też takie, które nieco przerażały. Z jednej strony jest to ciekawe spojrzenie z perspektywy lekarza, z drugiej – książka momentami była nudnawa. Jeśli jednak ktoś jest ciekawy, jak wygląda praca zza drzwi gabinetu to polecam tę pozycję.
  • "Będzie bolało" to słodko-gorzki obraz przedstawiający nieudolność i niewydolność współczesnej służby zdrowia. Wszystko to opisuje z dużą dozą poczucia humoru człowiek, który jeszcze do niedawna pełnił funkcję lekarza stażysty w kilku brytyjskich szpitalach. Dlaczego zrezygnował z kariery wybitnego specjalisty? Przecież bycie lekarzem to prestiż, szansa na lepsze i dostatnie życie bez jakichkolwiek wyrzeczeń... Czy aby napewno? • Adam Kay opisuje lekarskie życie dosłownie od kuchni. Studia, staż i rezydenturę. Okazuje się, że droga do osiągnięcia zawodowego sukcesu w branży medycznej jest baaaardzo długa i wprost proporcjonalnie do tej długości wyboista. Autor w swym pamiętniku opisuje niezwykłe przypadki medyczne, z którymi miał do czynienia (momentami wręcz absurdalne), niejednokrotnie opowiada o zwyczajnej ludzkiej głupocie, ale także o własnej empatii do pacjentów, których polubił, a jak wiadomo nie powinien. To również ciekawa historia jego relacji z bliskimi, przyjaciółmi oraz partnerem. To opowieść o notorycznym braku czasu nawet dla siebie samego, braku pieniędzy i niebotycznej ilości obowiązków. Okazuje się jednak, że wszystko ma swoje granice i że nie każde marzenie warte jest spełnienia... Czasami warto powiedzieć sobie STOP i zacząć życie od nowa. Nie każda gra warta jest świeczki... • "Będzie bolało" to książka, która mnie bardzo miło zaskoczyła. Nie jest to może literatura jakiś wysokich lotów, ale przynajmniej oparta na prawdziwym życiu pewnego inteligentnego człowieka, który miał odwagę powiedzieć sobie dość, mimo ambicji, ogromnej wiedzy i zdobytego doświadczenia. Napisana dość plastycznym językiem, zachowująca realizm sytuacji, ale także z bardzo wysublimowanym poczuciem humoru. Czyta się ją świetnie. Nie nuży, nazbyt nie przeraża, a momentami można się przy jej lekturze ubawić wręcz do łez. Krótko mówiąc podobało mi się. Polecam.
  • Nudny początek,warto zacząć czytać od środka.
1 2 3
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
gajek.dorota
Opis
Inne tytuły:secret diaries of a junior doctor, secret diary of a junior doctor 21922
Autor:Adam Kay
Tłumacz:Katarzyna Dudzik
Lektor:Robert Mazurkiewicz
Wydawcy:Insignis Media (2017-2022) Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix (2007-2019) Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix im. Henryka Ruszczyca
Serie wydawnicze:Czytak Larix Czytak Larix 21911-21928
ISBN:978-83-66071-02-5 978-83-66071-09-4 978-83-66360-76-1 978-83-67323-03-1 978-83-67323-74-1
Autotagi:audiobooki autobiografie beletrystyka biografie CD czytak DAISY dokumenty elektroniczne druk DVD e-booki elementy biograficzne epika książki literatura literatura faktu, eseje, publicystyka literatura piękna MP3 nagrania pamiętniki powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 30 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo