Kirke

Tytuł oryginalny:
Circe
Autor:
Madeline Miller
Tłumacz:
Paweł Korombel
Wydawcy:
Wydawnictwo Albatros (2018)
we współpr. z Biblioteka Akustyczna (2018)
Legimi (2018)
Wydane w seriach:
Audiobook
Audiobook - Biblioteka Akustyczna
Autotagi:
audiobooki
CD
druk
e-booki
książki
MP3
powieści
proza
Więcej informacji...
4.0 (2 głosy)

Matka – Wiedźma – Bogini – Kreatorka – Niszczycielka – Potwór – Kobieta – Wyrzutek Kirke Daj się jej oczarować Jeśli chcesz wiedzieć, kim jesteś, zawalcz o swoje miejsce na świecie. Kirke długo nie wiedziała, kim jest. Urodziła się wśród bogów, lecz była dla nich zbyt mało potężna. Zbyt mało piękna. Zbyt mało okrutna. Wszyscy myśleli, że nie ma żadnej mocy. Lecz kiedy spotkała pierwszego śmiertelnika, stało się jasne, że drzemie w niej siła, która może zagrozić wszystkim bogom. A wtedy zaczęli się bać. Kirke musiała zapłacić za ich strach. Odtrącona przez bogów i ludzi była zmuszona sobie radzić sama. Kolejne próby, przed którymi postawił ją los, przygotowywały ją do tej najważniejszej. Aby ochronić to, co kocha, Kirke będzie musiała zebrać wszystkie siły i zdecydować raz na zawsze, czy należy do bogów, z których się urodziła, czy do śmiertelników, których pokochała. 1 miejsce na liście bestsellerów New York Timesa w dniu premiery! Jedna z najbardziej wyczekiwanych książek 2018 roku. Książka autorki uhonorowanej Orange Prize for Fiction, jedną z najbardziej prestiżowych nagród literackich w Wielkiej Brytanii. Triumf kobiecości w bezwzględnym świecie mężczyzn. "Niezwykle wciągająca powieść, po prostu trzeba ją przeczytać!" Donna Tartt, autorka "Szczygła" "Zachwycająca. Absolutnie zachwycająca!" A.J. Finn, autor bestselleru "Kobieta w oknie" "Kirke ma szansę stać się sensacją lata, zarówno ze względu na walory literackie, jak i ponadczasowość tematu". "Sunday Times" "Wielbiciele Miller będą po tej książce wyrastać jak grzyby po deszczu, niczym za sprawą zaklęcia czarownicy Kirke. Ta homerycka historia przemówi szczególnie do kobiet, które w XXI wieku wciąż zmagają się z potworami". "Kirkus" "Tylko najwybitniejsi autorzy powieści historycznych są w stanie oddać niezwykłość i odmienność minionych wieków, a szczególnie czasów starożytnych. Madeline Miller robi to w niezwykły, wyjątkowo odświeżający sposób". "The Times" "Znakomicie napisana, fascynująca powieść, której lektura budzi strach, litość i zachwyt". "Miller jest mistrzynią alchemii słowa, która z niezwykłym talentem odświeża przykurzone antyczne opowieści i nadaje im blasku". "Jedna z najbardziej oczekiwanych książek 2018 roku, która podbije serca czytelników i krytyków!" "Attitude" "Mitologia grecka ze współczesnym, kobiecym twistem!" "Elle"
Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Recenzje
  • Należę do grupy ludzi, która z wypiekami na twarzy słuchała nauczyciela w szkole, gdy ten opowiadał o mitologii greckiej. Fascynacja tym tematem pozostała mi do dnia dzisiejszego. Nie bez powodu jestem również zakochana w Grecji i ogólnie jej historii. Dlatego też kiedy tylko zobaczyłam zapowiedź "Kirke" wiedziałam, że MUSZĘ ją mieć i to nie tylko przez wzgląd na jej przepiękną obwolutę i okładkę 😍 Tak... Książka ta zdecydowanie wyróżnia się w całym tłumie innych pozycji jeśli chodzi o wydanie - wydawnictwo Albatros spisało się na medal 👌😊 • Przejdźmy, mimo wszystko, do tej ważniejszej części, czyli treści. "Kirke" to opowieść o tytułowej córce boga słońca - Heliosa - która została wygnana na bezludną wyspę. Kobieta ta jednak wcale nie jest taka samotna i spotyka ją wiele przygód, jednak najważniejsze dla bohaterki jest to, by odnaleźć wreszcie swoją życiową drogę, powołanie i zawalczyć o szacunek, którego praktycznie nie zaznała ani od rodziców, ani od rodzeństwa. • Czy wygnanie Kirke będzie dla niej prawdziwą karą, a może wręcz przeciwnie? Czy kobieta odnajdzie cel życia? • Na samym początku trzeba zaznaczyć, że książka ta jest specyficzną lekturą. • Dlaczego? • Ponieważ autorka w niecodzienny sposób opisała historię znaną nam ze szkoły. Chyba nie przesadzę jeśli napiszę, że wręcz dała jej drugie życie, bardziej przystępne dla dzisiejszej młodzieży. • Plusem tej historii jest też fakt, iż pani Miller wplotła w nią (w większych lub mniejszych "rolach") inne znane nam postacie, m.in. Dedala i Ikara, Achillesa, Atenę, Prometeusza czy Hermesa - co bardzo urozmaica lekturę. • Jeśli jednak liczycie na emocjonującą, pełną przygód i pędzącej na łeb i szyję akcji to rozczarujecie się. • "Kirke" to wolno i spokojnie płynąca opowieść, w której bardziej liczy się wewnętrzna walka głównej bohaterki i rozterki niż jej niesamowite czyny i umiejętności. • Czy to oznacza, że książka jest nudna? • Oczywiście, że nie. Jednak uważam, że osobom, które nie przepadają za mitologią lub dopiero zamierzają zacząć z nią swoją przygodę, ta pozycja może narobić więcej szkód i zrazić ich niż to warte i chyba polecałabym zacząć od innych pozycji np. książek Riordana. Natomiast osoby "obyte" w temacie powinny poznać "Kirke", bo może okazać się to dla nich całkiem przyjemną przygodą. • Kluczowe jest również początkowe podejście do książki. Ta piękna okładka sprawiła, że czytelnik ma wygórowane oczekiwania również do jej wnętrza, a mimo że książka, jak dla mnie, jest bardzo fajna, to na pewno nie można jej uznać za coś wyjątkowego.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Madeline Miller
Tłumacz:Paweł Korombel
Lektor:Marta Wągrocka
Wydawcy:Wydawnictwo Albatros (2018) we współpr. z Biblioteka Akustyczna (2018) Legimi (2018)
Serie wydawnicze:Audiobook Audiobook - Biblioteka Akustyczna
ISBN:978-83-8125-304-8 978-83-8125-333-8 978-83-8125-334-5 978-83-8125-348-2 978-83-8125-402-1
Autotagi:audiobooki beletrystyka CD dokumenty elektroniczne druk e-booki epika książki literatura literatura piękna MP3 nagrania powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 9 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo