Tyle miłości

Tytuł oryginalny:
So much love
Autor:
Rebecca Rosenblum
Tłumacz:
Teresa Komłosz
Wydawcy:
Prószyński Media (2018)
Legimi (2018)
NASBI (2018)
Prószyński i Spółka (2018)
Wydane w seriach:
Duże Litery
ISBN:
978-83-8123-320-0, 978-83-8123-846-5
978-83-8123-857-1
Autotagi:
druk
e-booki
książki
powieści
proza
5.0

Kiedy Catherine Reindeer zostaje uprowadzona z parkingu przed restauracją, w której pracuje jako kelnerka, nie tylko jej najbliżsi - matka i mąż, lecz również ludzie, którzy ledwie ją znali, przeżywają wstrząs. "Tyle miłości" pokazuje, jak pustka po zaginionej odmienia życie tych, którzy pozostali - z niepewnością, lękiem i rozpaczą. Osią powieści jest jednak zdumiewająca psychiczna droga samej Catherine - droga do normalności po niewyobrażalnej traumie. Kiedy po miesiącach udręki ostatni, najbardziej bolesny cios zmusza ją do podjęcia ostatecznej decyzji, okazuje się, że zupełnie nie jest przygotowana na to, co ją czeka po odzyskaniu upragnionej wolności. Z historią głównej bohaterki przeplata się opowieść o losach młodej poetki, zamordowanej wiele lat wcześniej, której wiersze pomagają Catherine przetrwać najczarniejsze godziny życia. Prowadzona wielowątkowo narracja tworzy żywy, poruszający obraz skutków cierpienia, jakie ludzie potrafią sobie nawzajem zadawać.

Powieść "Tyle miłości" ukazuje przeżycia i postawy bohaterów z tak wielkim wyczuciem i wiarogodnością, że skłania do głębokich przemyśleń na temat ludzkiego losu. Porywająca lektura, choć raczej nie thriller, lecz rodzaj medytacji nad życiem i istotą miłości.

„Globe & Mail”

Poruszająca, błyskotliwie napisana powieść Rebekki Rosenblum mówi o związkach, tych bliskich i tych łączących większe społeczności, o utracie i miłości. Piękny, budzący emocje debiut powieściowy autorki, która potrafi zbudować skomplikowaną, trzymającą w napięciu opowieść.

„Quill & Quire”

Rebecca Rosenblum umie przedstawić ból i melancholię, wystrzegając się przy tym sentymentalizmu. Tyle miłości to powieściowy debiut autorki o niepospolitym talencie.

„Walrus”

Autorka wykazuje niezwykłą powściągliwość w budowaniu zdań, odrzuca wszystko poza słowami najbardziej niezbędnymi.

„National Post”

Rebecca Rosenblum urodziła się w 1978 roku w Hamilton w Kanadzie. Studiowała anglistykę na McGill University i University of Toronto, gdzie obroniła pracę magisterską z kreatywnego pisania. Wydała dwa zbiory opowiadań - "The Big Dream" i "Once", wysoko ocenione przez krytykę; "Once" był nominowany do wielu literackich nagród, a w 2007 zdobył Metcalf-Rooke Award. Mieszka w Toronto. "Tyle miłości" jest jej pierwszą powieścią.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Kup
Trwa szukanie ofert...
Recenzje
  • „Tyle miłości” kanadyjskiej autorki Rebecci Rosenblum, to opowieść o traumie i radzeniu sobie z nią ofiar i ich bliskich, a przede wszystkim książka o miłości i codzienności. To smutny, bardzo nietypowy thriller. • Wieloosobowa narracja prowadzona jest prosto i przejrzyście. Wszystkie postacie mniej lub bardziej ze sobą związane, otrzymują idealnie wymierzony fragment własnej historii do przedstawienia jej od strony emocjonalnej. Nie ma zbędnych słów, każdy głos jest ważny i każdy bohater dostaje swój ściśle określony czas. • Jak poradzić sobie z traumą? Jak próbować, z fragmentów rozbitego „dawnego” życia, skleić je na nowo? Szkic pracy semestralnej, ledwo podjęta decyzja o wspólnym dziecku, niedoczytany tomik poezji, niedokończone życie z przeszłości, czy można jeszcze do tego wrócić? Drobne, codzienne czynności, które zwykle są dla nas nudną udręką, albo, na które w biegu nie zwracamy uwagi, stają się ocaleniem. To dzięki nim główna bohaterka krok po kroku, dzień po dniu wraca po traumie do życia. Miłość i troska bliskich osób dodaje jej odwagi. Codzienna uwaga męża, który stara się ze wszystkich sił pomóc Catherine powrócić do normalności. Przez wiele miesięcy główna bohaterka żyje w niewoli bolesnych wspomnień, wyrwano ją brutalnie z jej własnego życia, do którego trudno później wrócić. Jej zagubienie i ogromne cierpienie, bliscy przeżywają niemal podwójnie, nosząc w sobie ból ukochanej osoby, muszą znaleźć w sobie siłę do zmagania się ze swoimi emocjami, sprawami, codziennością. • Przygotowując się do napisania powieści autorka przeczytała wiele materiałów dotyczących różnego rodzaju przemocy, w szczególności relacje ofiar porwań. To, co uderzyło ją najbardziej to ich głosy, szokująco ciche i spokojne. Thriller Rebecci Rosenblum, mimo, że zawiera w sobie ogromny ładunek emocjonalny, jest właśnie cichy i spokojny, bardzo refleksyjny, pełen szacunku dla uczuć bohaterów. To niezwykła, choć niełatwa książka. Autorka wydała dwa zbiory opowiadań wysoko oceniane i nominowane do wielu literackich nagród. Tyle miłości to jej debiut • powieściowy. • Maria Twardowska-Hadyniak • Biblioteka Kraków
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo