Rzeźnicy i lekarze:

makabryczny świat medycyny i rewolucja Josepha Listera

Tytuł oryginalny:
Butchering art
Joseph Lister's quest to transform the grisly world of victorian medicine,
Autor:
Lindsey Fitzharris
Lektor:
Stanisław Biczysko ...
Wydawcy:
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix (2007-2019)
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (2018)
Znak Litera Nova - Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (2018)
Wydane w seriach:
Czytak Larix
Czytak Larix 21929-21949
ISBN:
978-83-240-3754-4
Autotagi:
audiobooki
biografie
literatura faktu, eseje, publicystyka
Więcej informacji...
4.0 (5 głosów)

Ratownicy medyczni, lekarze, lekarze rezydenci, pielęgniarki, transplantolodzy, funkcjonariusze służby więziennej, wreszcie pacjenci. Opowiadają o rzeczywistości rodem z filmu akcji, w którym grają bagatelizowane role drugoplanowe. Na pierwszym planie zawsze jest jednak system. Oni z kolei, oprócz wkładania nadludzkiego wysiłku w ratowanie ludzkiego życia, próbują na co dzień ratować systemowe niedoróbki. Za wszelką cenę, czasem wbrew procedurom walczą, by zminimalizować straty. Również w ludziach. Paweł Kapusta śledzi ciąg skandalicznych absurdów i procedur utrudniających życie zarówno pacjentom, jak i lekarzom. Absurdów stanowiących często bezpośrednie zagrożenie dla ludzkiego życia, wycenianego przez urzędników niżej niż dzień pracy na kasie w supermarkecie. Lekarze chronicznie zmęczeni, lawirujący między rzucanymi przez system kłodami popadają we frustrację. Albo po prostu wyjeżdżają na Zachód. Bliskie spotkania z codziennością personelu medycznego w reportażach Kapusty tworzą przejmujący obraz polskiej rzeczywistości szpitalno-ratunkowej. I bezlitośnie wskazują systemowe czarne dziury, za które płaci się zdrowiem, a czasem życiem.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Kup
Oferty i okazje wkrótce.
Recenzje
  • Historia o chirurgii i szpitali oraz ciężkiej drodze do upowszechnienia antyseptyki, bez której z powodu zakażeń szpitalnych i innych umierały rzesze ludzi. I jak ciężko było jednemu człowiekowi przekonać kolegów po fachu do nowej kwestii.
  • ”Rzeźnicy i lekarze”Lindsey Fitzharris , wydawnictwo znak • Makabryczny świat medycyny i rewolucja Josepha Listera” - historia, która wydarzyła się naprawdę • Dawno nie czytałam tak dobrej książki, nie mogłam się od niej po prostu oderwać. • ,,Wizyta w szpitalu była kiedyś najprostszym sposobem, by skończyć w grobie.” • "Rzeźnicy i lekarze" to historia medycznych przygód doktora Josepha Listera Akcja książki w większości rozgrywa się w XIX-wiecznej Wielkiej Brytanii. Poznacie tu niewiarygodne realia, w jakich leczeni byli pacjenci, i dramatyczną walkę Listera o to, by zmienić rzeźników w lekarzy. • ,,Noże i piły wycierano z zakrzepłej krwi co najwyżej brudnymi szmatami, jeśli w ogóle to robiono. Chirurdzy nigdy nie myli rąk i często byli pokryci krwią oraz fragmentami wnętrzności poprzednich pacjentów, gdy przystępowali do kolejnych operacji”. • „Kiedy brakowało lnu i bawełny,do wypełnienia otwartych ran używano zimnej, wilgotnej ziemi.” • Autorka w cudowny sposób pokazała prawdziwe oblicze dziewiętnastowiecznej medycyny, wykazała się niespotykana wiedzą i lekkim stylem. Lindsey Fitzharris powołując się na różne źródła odwzorowała fascynującą historię życia Josepha Listera. W tej pozycji znajdziemy mnóstwo szczegółowych opisów operacji, czy przebiegu różnych chorób. • Joseph Lister to chirurg, który postanowił w całości oddać się medycynie. Zmienił on chirurgię ze sztuki rzeźnickiej w nowoczesna naukę. Otworzył przed medycyną wcześniej niespotykane możliwości, a tym samym uratował życie setkom tysięcy ludzi. „To co kiedyś było niemożliwe, teraz stało się osiągalne. To ,co kiedyś było niepojęte, teraz stało się wyobrażalne.” • "Minęły już czasy zarośniętych brudem, zatłoczonych sal pełnych pacjentów marniejących w nędznych warunkach. Minęły również czasy zakrwawionych fartuchów i stołów operacyjnych poplamionych płynami ustrojowymi. Minęły wreszcie czasy niemytych narzędzi i tego wszystkiego, co kiedyś sprawiało, że sala operacyjna zalatywała „poczciwym szpitalnym smrodem”. Teraz Royal Infirmary lśnił czystością i miał odpowiednią cyrkulację powietrza. Już nie był domem śmierci, był domem zdrowia. (...)" • Polecam ! • [Link]
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:21935 Joseph Lister's quest to transform the grisly world of victorian medicine,
Autor:Lindsey Fitzharris
Lektorzy:Stanisław Biczysko Artur Krajewski
Tłumacz:Łukasz Müller
Wydawcy:Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix (2007-2019) Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (2018) Znak Litera Nova - Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (2018)
Serie wydawnicze:Czytak Larix Czytak Larix 21929-21949
ISBN:978-83-240-3754-4
Autotagi:audiobooki beletrystyka biografie CD czytak dokumenty elektroniczne druk DVD elementy biograficzne epika książki literatura literatura faktu, eseje, publicystyka literatura piękna literatura stosowana MP3 nagrania proza publikacje popularnonaukowe zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 19 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo