Amerykańska księżna:

z Nowego Jorku do Siedlisk

Tytuł oryginalny:
Polish profile
Autor:
Virgilia Sapieha (1904-1966)
Tłumacz:
Ewa Horodyska
Lektor:
Hanna Chojnacka-Gościniak
Wydawcy:
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix (2020)
Ośrodek Karta (2019)
Legimi (2019)
Wydane w seriach:
Czytak Larix
Czytak Larix 22278-22346
Świadectwa
Świadectwa XX Wiek
ISBN:
978-83-65979-31-5, 978-83-65979-51-3
978-83-65979-67-4
Autotagi:
audiobooki
druk
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
MP3
4.3 (4 głosy)

W 1933 roku młoda Amerykanka przyjeżdża do Polski jako żona księcia Pawła Sapiehy. Trafia do egzotycznego świata polskiej arystokracji, w którym nowojorskie wychowanie musi skonfrontować z zastaną tu rzeczywistością. Z tej perspektywy spogląda na stosunki społeczne panujące w II Rzeczpospolitej, poznaje ówczesną elitę, obserwuje nadchodzącą wojnę oraz upadek państwa. Z wrodzonym talentem pisarskim, niepozbawionym ostrza krytyki, odmalowuje fascynujący obraz epoki. Po wybuchu wojny wraca do Stanów Zjednoczonych, gdzie zostaje cenioną postacią życia literackiego.

 

„Świeże i niezwykłe ujęcie przedwojennej Polski. Wiele z tego, co – jak nam się wydaje – pamiętamy o latach 20. i 30. ubiegłego wieku, jest truizmem i stereotypem. Ta książka zadziwi współczesnych czytelników pełnym zrozumienia, choć dalekim od romantyzmu opisem świata, który przeminął.” - Anne Applebaum

 

„Wyruszyliśmy przez główną bramę zamku, osiem paradnych koni, a wszyscy cali w radosnych rumieńcach. Był to uroczysty widok. Przejechaliśmy podjazd w szybkim tempie, minęliśmy bramę i znaleźliśmy się w miasteczku. Dzieci, chłopi i mieszczanie tłoczyli się na uliczkach, żeby na nas popatrzeć. Trąbki zagrały ponownie, aby ludzie usunęli się z drogi. Alfred uchylił kapelusza przed obserwatorami.– Ludzie bardzo lubią nas oglądać – powiadomił mnie, wprawnie powożąc czwórką koni i skręcając przy rogach ulic.

Tutaj zakładano, że człowiek zostanie tam, gdzie się urodził. Jego droga była wytyczona i musiał po prostu nią podążać. Nawet sami chłopi tak uważali. „Co było dobre dla naszych rodziców, jest dobre i dla nas” – powiedziała wcześniej jedna z kobiet. Nikt tu nie zadawał dzieciom pytania, które w Ameryce jest na porządku dziennym: „Kim chcesz zostać, kiedy dorośniesz?”. Polska była republiką, ale nie istniała w niej równość szans.”

Virgilia Sapieha, z domu Peterson (1904–1966) – amerykańska pisarka, krytyczka literacka, dziennikarka radiowa i telewizyjna. Na początku lat 50. współprowadziła program telewizyjny Author Meets the Critic. W 1961 roku opublikowała autobiografię A Matter of Life and Death.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Kup
Trwa szukanie ofert...
Recenzje
  • Świetna książka,ukazująca realia tamtego świata. Dobrze się czyta.
  • Virgilia Sapieha - AMERYKAŃSKA KSIĘŻNA. Z NOWEGO • JORKU DO SIEDLISK. • Wspomnienia księżnej Sapieżyny ukazały się w USA w 1940 roku, kiedy to, po wybuchu II wojny światowej, autorka wróciła do rodzinnego kraju.Swą opowieścią i swymi obserwacjami naraziła się amerykańskiej Polonii, gdyż naruszyła świętość Kresów Wschodnich, jawiących się tam daleko jako "raj utracony i kraina mlekiem i miodem płynący" /rec./ • Ta biograficzna opowieść , to obraz międzywojennej Polski i rzeczywistość polskiej arystokracji w II Rzeczpospolitej, to obraz społeczeństwa z nierównościami ekonomiczno- społecznymi. • Nie jest to literatura wysokiego lotu, ale o tyle cenna, że możemy popatrzeć na tamtą rzeczywistość oczyma młodej Amerykanki, która poślubiła poznanego w Szwajcarii polskiego księcia Pawła Sapiehę. • Po ślubie małżonek zabiera ją do kraju, o którym nie wiedziała nic, do kraju którego języka nie znała i z którego musiała uciekać po 6 latach pobytu. • POLECAM tę opowieść, której akcja dzieje się na Górnym Śląsku, w Warszawie i w rodzinnym majątku Sapiehów w Siedliskach na kresach.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo