Alex Fitzwilliam swoją rasę - Zmiennych - zna jak zły szeląg. Jest w końcu jednym z lepszych Inkwizytorów, jacy pracują dla Preternatural Bureau of Investigation. W charakterze jego pracy trzeba pewnie szukać przyczyny ataków, których pada ofiarą. Szef Alexa, Yi Hyeon Ju, dyrektor Zmiennego PBI, chce zapewnić swoim śledczym możliwość uporządkowania sprawy i sprawne przeprowadzenie dochodzenia, a swojemu najlepszemu Inkwizytorowi chce umożliwić bezpieczny powrót do zdrowia. Dlatego też wysyła Alexa do Krakowa.
Dlaczego do Krakowa?
Ponieważ Kraków jest nudny, daleki od politycznego zamieszania świata Nadnaturalnych i tam właśnie Alex będzie miał najlepszą ochronę, jaką Hyeon Ju może mu - w tej sytuacji - zapewnić. Ochrona ma na imię Andrea Niwiński i nie należy do najmilszych niewiast na świecie, nawet jak na niewysokie standardy 2052 roku. W dodatku jest Człowiekiem!
Ku swojemu zdziwieniu - i trochę przerażeniu - Alex zdaje się dobrze dogadywać ze swoją gospodynią. Dochodzi do zdrowia i jednocześnie prowadzi śledztwo, mające wyjaśnić, gdzie, do jasnego czorta, zniknęło kilkudziesięciu Zmiennych? Andrea nie zajmuje się jedynie Alexem, praktycznie w zasadzie wcale nie zajmuje się nim, tylko własnymi sprawami. Między innymi musi podjąć decyzję, czy chce wrócić do swojego dawnego życia i pomóc towarzyszom broni w załatwieniu "sprawy zawodowej". W Afryce!
Krakowska kohabitacja Alexa i Andrei wydaje się prosta i pozbawiona dramatów, jednak tylko do momentu wkroczenia innych Zmiennych w życie dziewczyny. To "wkroczenie" jest dla niej i bolesne, i niebezpieczne.
Nim uda się zakończyć obie sprawy, tę Andrei, i tę Alexa, poleje się dużo krwi, pojawi się dużo błota, przekleństw, strzelania, niewiele czułych słów, ale w tym wszystkim znajdzie się zaskakująca i dla Alexa, i dla Andrei emocja, której oboje bardzo się obawiają. Czy nieoczekiwana miłość przetrwa polowania na Zmiennych, handel niewolnikami, braci Napierów i przyjaciół z dzieciństwa? To jest dopiero dobre pytanie!
"Droga Smoka" jest epicką sagą urban fantasy, w której Monika Lech przedstawia splątane losy grupy w zasadzie normalnych Homo Sapiens i istot Nadnaturalnych. Poznajemy bohaterów serii w momencie, kiedy grupa trzydziestolatków dowiaduje się, że obok ich świata, świata ludzi, istnieje inna rzeczywistość: mroczniejsza, gwałtowniejsza, bardziej skomplikowana.
Dla wszystkich: ludzi i nie-ludzi przychodzi czas zmian, podejmowania decyzji, czas emocji, które są dalekie od serduszek, jednorożców i trzymania się za rączki w świetle księżyca.
Każdy się zmienia, każdy dorasta.
Każdy wrasta w coś większego niż on sam.
Serię "Droga Smoka" rozpoczyna "Morze krwi". Tom drugi serii nosi tytuł "Pracowite wakacje w Rzymie".