Moje przyjaciółki z Ravensbrück

Autor:
Magdalena Knedler
Wydawcy:
Mando (2019-2020)
Wydawnictwo WAM (2019)
Legimi (2019)
ISBN:
978-83-277-1681-1, 978-83-277-2153-2
Autotagi:
druk
elementy biograficzne
książki
powieści
proza
3.8 (4 głosy)

W świecie, gdzie śmierć wydaje się nadzieją, ocalić może tylko przyjaźń

W otoczonym drutem kolczastym obozie zagłady zawiązuje się kobieca więź. Trwalsza od obozowych murów. Silniejsza od brutalnych uderzeń. Maria, Sabina, Bente i Helga – każda z nich trafiła do KL Ravensbrϋck z innego powodu. Każda była inna.

Powieść inspirowana prawdziwymi świadectwami byłych więźniarek.

Młoda autorka znajduje przed drzwiami swojego domu rękopis, który zupełnie zmienia jej życie. Za wszelką cenę postanawia się dowiedzieć, kim były przyjaciółki z Ravensbrϋck.

Książka zawiera wiersze Grażyny Chrostowskiej – polskiej poetki, która 18 kwietnia 1942 roku została rozstrzelana w Ravensbrück razem z dwunastoma innymi kobietami.

W każdej z tych historii starałam się odszukać losy mojej mamy. Dlaczego Jej nie pytałam, kiedy żyła? (…) Czytając kolejne rozdziały, znowu słyszałam głosy Jej obozowych przyjaciółek – Zosi Meres, Stachy Kumalowej: „pamiętasz, jak Binz biła”, „a w szwalni, na nocnej zmianie trzeba było się pilnować przed zaśnięciem, bo Binder niemiłosiernie tłukł, gdzie popadło”.Elżbieta Kuta, Stowarzyszenie „Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrϋck”

Magda Knedler - autorka trzynastu powieści. Dwukrotnie nominowana do nagrody WARTO, laureatka nagrody EMOCJE przyznawanej przez Radio Wrocław Kultura za „powieści, które dowodzą, że gatunkowa wszechstronność i pisarska pracowitość idą w parze z wysoką jakością literacką”.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Kup
Oferty i okazje wkrótce.
Recenzje
  • Absolutnie cudowna. Bohaterki stają się naszymi przyjaciółkami,martwimy się o nie, placzemy nad ich losem, nad cierpieniem, bólem. Chcemy je wspierać i dodać sił by wytrwały w tych strasznych czasach. Jedna z najlepszych książek jake czytałam o tej tematyce. Polecam.
  • Na książkę natknęłam się przypadkiem w hotelu na wakacjach ... I wciągnęła mnie, choć temat niewakacyjny, a ponadto myślałam że już przeze mnie przerobiony ładnych kilkanaście lat temu... Ale jednak nie, zawsze można spotkać się z nowym spojrzeniem na sprawę obozów i wojny w ogóle ..... Cztery gwiazdki, ponieważ czuję niedosyt, brak zakończenia historii, tak jakby autorka chciała tylko musnąć temat. Choć czyta się bardzo dobrze to wątek pisarki i jej siostry mógłby np. w jakimś stopniu nawiązywać do kobiet - przyjaciółek z Ravensbruck...
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo