Nigdzie indziej

Tytuł oryginalny:
There there
Autor:
Tommy Orange
Tłumacz:
Tomasz Tesznar
Wydawcy:
Zysk i Spółka Wydawnictwo (2019)
Legimi (2019)
ISBN:
978-83-8116-636-2, 978-83-8116-698-0
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
Indianie
książki
powieści
proza
5.0 (2 głosy)

Jedna z najlepszych książek roku według: „The Washington Post”, „NPR”, „Time”, „O, The Oprah Magazine”, „San Francisco Chronicle”, „Entertainment Weekly”, „The Dallas Morning News”, „Buzzfeed”, „BookPage”, „Publishers Weekly”, „Library Journal”, „Kirkus Reviews”.

Nigdzie indziej to wielopokoleniowa opowieść o przemocy i regeneracji, pamięci i tożsamości, jak również pięknie i rozpaczy, które wplecione są w dzieje rdzennych mieszkańców Ameryki

Tommy Orange opowiada historię dwunastu postaci, z których każda ma swoje powody, by wybrać się na wielki zjazd plemienny w Oakland. Jacquie Czerwone Pióro od niedawna znowu nie pije i usiłuje powrócić na łono rodziny, którą niegdyś porzuciła. Dene Oxendene stara się poskładać swe życie na nowo po śmierci wujka i przybywa na zjazd, aby pracować na rzecz indiańskiej społeczności i w ten sposób uczcić jego pamięć. Opal Viola Wiktoria Niedźwiedzia Tarcza przychodzi na stadion, by obejrzeć występ swego siostrzeńca Orvila, który nauczył się tradycyjnego indiańskiego tańca, oglądając materiały wideo na kanale YouTube, a teraz po raz pierwszy chce go wykonać podczas zjazdu przed publicznością. Ten imponujący spektakl odwołujący się do uświęconej tradycji będzie więc okazją do wzruszających pojednań. Stadion w Oakland stanie się również widownią wydarzeń, w których wyniku naród indiański poniesie wielkie ofiary, znów wykaże się heroizmem i dozna niewypowiedzianej straty.

Oto głos, jakiego nigdy wcześniej nie słyszeliśmy, głos nabrzmiały poezją i pełen pasji. W tej kapitalnej powieści, która bierze się za bary ze złożoną i bolesną historią, ze spuścizną piękna i głębokiej duchowości, a także z plagą uzależnień, przemocy oraz nadużyć i samobójstw, Tommy Orange pisze o rdzennym Amerykaninie osiadłym w wielkim mieście. Na przemian pełna niepohamowanej wściekłości i gniewu, zabawna i poruszająca aż do głębi serca, pierwsza powieść Tommy’ego Orange’a jest zdumiewającym i wstrząsającym zarazem portretem takiej Ameryki, jaką bardzo niewielu z nas kiedykolwiek widziało.

„Zachwycający debiut” - Margaret Atwood

„Brawurowa” - Dwight Garner, „The New York Times”

„Czyste urzekające piękno” - Colm Toibin, „The New York Times”

„Mistrzostwo” - Ron Charles, „The Washington Post”

Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Kup
Trwa szukanie ofert...
Recenzje
  • Jak dobrze znacie historię USA? Podejrzewam, że części z Was jawi się ona niczym american dream itp. Ale często zapominamy o tej drugiej stronie. O zbrodniach kolonistów, rezerwatach w których zamykani byli rdzenni mieszkańcy Ameryki. O rzeziach, podpaleniach wiosek i wysiedleniach. • O tej utracie suwerenności, próbie odebrania tożsamości przeczytacie w tej książce. Ale historię tę opowie Wam dwanaście osób, każda z własnej perspektywy. Każda z nich podzieli się swoim życiem, wpisanym w #indianholocaust • Na początku miałam wrażenie, że każda z tych opowieści jest odrębnym rozdziałem, zebranym w jednym dziele. Jednak im więcej stron przerzuciłam, tym bardziej wszystko zaczynało układać się w jedną całość- prowadzącą do zjazdu plemiennego w Oakland. • Serdecznie polecam Wam tę lekturę. Lekturę, która pokazuje, że mimo ustania zagłady w sensie fizycznym, nadal odczuwalna jest ona w psychice ludzkiej. Ból, rozpacz i trauma trwają nadal i współistnieją w codziennym świecie.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo