Gąsienica

Tytuł oryginalny:
Shinri shiken
Inne tytuły:
Czerwony pokój
Podróżny z wyszywanym obrazem
Autor:
Ranpo Edogawa (1894-1965) ...
Tłumaczenie:
Dariusz Latoś
Blanka Kurata
Wstęp:
Andrzej Świrkowski
Wydawcy:
Wydawnictwo Tajfuny (2019-2024)
Legimi (2019-2024)
ebookpoint BIBLIO (2023)
ISBN:
9788395243332, 978-83-952433-6-3
978-83-955300-1-2
Autotagi:
beletrystyka
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
opowiadania
proza
zbiory opowiadań
Więcej informacji...
5.0 (2 głosy)

Opowiadania Ranpo ewoluowały na przestrzeni lat – zaczynał od typowo detektywistycznych opowiadań w stylu Arthura Conan Doyle’a czy Agathy Christie, z czasem jednak zaczął przesuwać się w stronę opowiadań grozy à la Edgar Allan Poe (od niego również zapożyczył swój artystyczny pseudonim – Edogawa Ranpo wypowiedziane szybko brzmi niemal jak Edgar Allan Poe) i skupiał się na ciemnych zakamarkach ludzkiej psychiki. Wolał szokować, straszyć i zadawać zagadki, niż je rozwiązywać. Razem z tłumaczem antologii Dariuszem Latosiem wybraliśmy opowiadania, które najlepiej pokazują różne etapy jego pisarstwa.

Wstęp do książki napisał Andrzej Świrkowski, który na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu bada twórczość Edogawy i jest chyba jedynym w Polsce „ranpologiem”.

Podobnie jak przy Zmierzchu i Ukochanym równaniu profesora postawiliśmy na współpracę z japońskim artystą przy ilustracji na okładce. Wybór był dla nas oczywisty: Suehiro Maruo, mangaka i malarz o niezwykle wyrazistym stylu, zaliczany do twórców nurtu eroguro (z ang. “erotic grotesque”). Suehiro Maruo ilustrował również opowiadania Ranpo; stworzył mangę na podstawie właśnie Gąsienicy i kadr z tej mangi pozwolił nam wykorzystać na okładce naszego zbioru.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Kup
Brak ofert.
Recenzje
  • " W objęciach fotela" moje ulubione
  • Jedne opowiadania podobały mi się bardziej, inne mniej; były momenty gdy czułam się znudzona długo (jak na opowiadanie) rozkręcającą się fabułą, ale żadnym chyba nie byłam zawiedzona, albo zaskakiwały adaptacją fabuły albo pointą; noszą w sobie dużą dozę absurdu; ale nie jest to tylko czysta rozrywka, każde ma w sobie przynajmniej nutę potencjału głębszej refleksji.
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:Czerwony pokój Podróżny z wyszywanym obrazem Sen na jawie Spacerowicz na poddaszu Test psychologiczny W objęciach fotela Imomushi 白昼夢 人間椅子 Hakuchūmu Ningen isu 屋根裏の散歩者 Akai heya 押絵と旅する男 Yaneura no saponsha Oshie to tabi suru otoko 心理試験 赤い部屋
Autorzy:Ranpo Edogawa (1894-1965) Andrzej Świrkowski
Tłumaczenie:Dariusz Latoś Blanka Kurata
Wstęp:Andrzej Świrkowski
Wydawcy:Wydawnictwo Tajfuny (2019-2024) Legimi (2019-2024) ebookpoint BIBLIO (2023)
ISBN:9788395243332 978-83-952433-6-3 978-83-955300-1-2
Autotagi:beletrystyka dokumenty elektroniczne druk e-booki epika książki literatura literatura piękna opowiadania proza zasoby elektroniczne zbiory opowiadań
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 7 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo