Motyl i skrzypce

Tytuł oryginalny:
Butterfly and the violin
Autor:
Kristy Cambron
Tłumacz:
Marcin Sieduszewski
Wydawca:
Wydawnictwo Znak - Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (2020)
ISBN:
978-83-240-6040-5
Autotagi:
beletrystyka
druk
książki
powieści
proza
5.0 (2 głosy)

Kiedy najbliższa osoba skazuje cię na śmierć w Auschwitz. Dramatyczna historia o sile kobiet i miłości. Adele von Bron, utalentowana skrzypaczka, poświęciła wszystko, żeby ratować ostatnich wiedeńskich Żydów. Kiedy na polecenie własnego ojca, wysokiego rangą generała Trzeciej Rzeszy, trafiła do obozu w Auschwitz, jej piękny świat legł w gruzach. Przerażającą codziennością stały się głód, strach i cierpienie. Kilkadziesiąt lat późnej Sera James, właścicielka galerii sztuki na Manhattanie, angażuje się w poszukiwania portretu młodej skrzypaczki, który pierwszy raz ujrzała, będąc jeszcze dzieckiem. Podczas próby odnalezienia zaginionego arcydzieła los stawia na jej drodze Williama Hanovera, którego dziadek może być kluczem do rozwiązania zagadki dziewczyny z obrazu. "Motyl i skrzypce" to poruszająca opowieść o odkrywaniu piękna w najstraszniejszych miejscach: mrocznych zakątkach Auschwitz i zakamarkach poranionych serc. To również historia o tym, jak nie stracić wiary w Boga nawet w samym środku piekła.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Kup
Trwa szukanie ofert...
Recenzje
  • Książka to to przejmująca opowieść o austriackiej skrzypaczce, Adele, która wskutek decyzji o jej reedukacji zostaje zesłana do obozu Aushwitz-Birkenau. • 🦋 • Fabuła toczy się w dwóch przedziałach czasowych. • Z jednej strony mamy przedstawioną historię Adele, opowiedzianą przez nią samą. Widzimy przepych austriackiej filharmonii, gdzie gościnnie koncertuje młoda kobieta. Dostrzegamy nieco groteskowe zachowanie jej matki, która w obliczy panującej wojny, bardziej dba o wizerunek córki, tak aby był ona dobrą partią. Widzimy ojca dziewczyny - generała Trzeciej Rzeszy - który wyżej ceni służbę Fuhrerowi niż więzy rodzinne i wydaje córkę niemieckim żołnierzom, kiedy wychodzi na jaw, jej udział w pomocy ukrywającym się Żydom. • Z drugiej strony poznajemy historię Sery, która toczy się w czasach współczesnych. Ta właścicielka nowojorskiej galerii sztuki od około dwóch lat, bezskutecznie poszukuje oryginału portretu kobiety, wykonanego w obozie koncentracyjnym. Na tym przejmującym dziele widać piękną kobietę, ubraną w arystokratyczny sposób o przenikliwym spojrzeniu. Cechami, która przemawiają za tym, że jest więźniarką są ogolona głowa i wytatuowany na ramieniu numer. Poszukiwania Sery, doprowadzają ją do posiadłości Hanoverów, w której zdaje się, że zmarły senior rodu jest kluczem do znalezienia oryginału dzieła. W posiadłości bowiem przechowywana jest kopia portretu. Niestety sytuacja nieco się komplikuje, kiedy obraz staje się kością niezgody w procedurze spadkowej. • Wspólne poszukiwania owocują też wątkiem miłosnym pomiędzy Serą a Williamem, choć oboje są już boleśnie doświadczeni. • 🦋 • W książce pokazany jest przerażający obraz obozu śmierci. Mimo, że Adele jako członkini obozowej orkiestry może liczyć na lepsze warunki niż inne więźniarki, nadal pozostają one nieludzkie. Adele początkowo oprócz codzienny, wielogodzinnych prób pracuje również w Kanadzie, miejscu segregacji rzeczy osobistych więźniów, odbieranych im przy przyjeździe. Groteskowość samego bytu orkiestry w tym strasznym miejscu porusza. Muzyka, w formie skocznych marszów i innych patriotycznych melodii towarzyszy bowiem ludziom, maszerującym do komory gazowej oraz nowoprzybyłym. Adele, trzyma przy życiu jednak wspomnienie Vladimira, jej ukochanego. Schowana w futerale spinka w kształcie motyla - prezent od niego- towarzyszy jej w najtrudniejszych chwilach. W obozie poznaje również Omarę, która zastępuje dziewczynie matkę. • 🦋 • Fabuła mnie bardzo wciągnęła. Z ciekawością, wzruszeniem, ale też przerażeniem poznawałam losy młodej skrzypaczki. Jednak na tle przeczytanych pozycji z literatury obozowej uznałabym ją za jedną z łagodniejszych. Jeśli więc chcielibyście sięgnąć po książkę w tym temacie, ale obawiacie się jej drastyczności - ta będzie odpowiednia.
    +2 trafna
  • Współcześnie: zraniona przez mężczyznę Sera James poświęca się pracy we własnej galerii sztuki na Manhattanie a także poszukuje pewnego obrazu, przedstawiającego portret skrzypaczki- więźniarki z Auschwitz. • Dawniej: młoda, zakochana i zdolna skrzypaczka z Austrii Adele von Bron zostaje zesłana do piekła na ziemi - obozu Auschwitz. Dlaczego? • Nie zdradzając za dużo dodam, że nowy, bardzo ciekawy wątek utalentowanych więźniów wyróżnia tą pozycję z pośród innych o tematyce obozowej. To również książka o sile wiary w Boga. • Dobrze się ją czyta, wciąga bardzo a dzięki częstym zmianom czasowym łapiemy oddech od smutku i cierpienia. Oba wątki przeplatają się, obu towarzyszy miłość. Oczarowała mnie ta historia i poruszyła. Zaraz gdy skończyłam czytać przemknęła mi przez głowę myśl, że to powieść to... Perełka!
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Cayenne
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo