Topiel

Autor:
Jakub Ćwiek
Wydawcy:
Wydawnictwo Marginesy (2020)
Legimi (2020)
ISBN:
978-83-66140-65-3, 978-83-66500-28-0
978-83-66500-29-7, 978-83-66500-71-6
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
powieści
proza
3.7 (3 głosy)

Pod koniec lipca 1997 roku ukraińscy żołnierze, którzy przybyli na pomoc powodzianom, dokonują makabrycznego znaleziska w korycie wciąż wezbranej rzeki. Na ułamanym, zanurzonym w wodzie drzewie wiszą zwłoki nastolatka poszukiwanego od blisko dwóch tygodni.

Niespełna miesiąc wcześniej dla czwórki młodych chłopaków – Kacpra, Darka, Józka i Grześka – właśnie rozpoczynają się wakacje. I zupełnie nie przeszkadza im, że wolne dni skąpane są w strugach deszczu, a meteorolodzy alarmują o powodziowym zagrożeniu. Są pewni, że to będzie ich lato!

Trzy dni później właśnie w Głuchołazach, maleńkiej mieścinie przy samej polsko-czeskiej granicy rozpoczyna się katastrofa zapamiętana jako Powódź Stulecia. To ona i wywołana nią lawina zdarzeń doprowadzi chłopców najpierw do wyjątkowego odkrycia, a następnie do śmierci jednego z chłopców. Którego?

Topiel to thriller obyczajowy osadzony w prawdziwych realiach początku powodzi 1997 roku. Autor, uczestnik wydarzeń i aktywny wolontariusz na pieczołowicie oddanym tle rysuje porywającą, momentami przerażającą opowieść o przyspieszonym kursie dojrzewania, rozliczając się jednocześnie z nostalgią lat dziewięćdziesiątych. To zaskakująca mieszanka serialu Stranger Things i To Stephena Kinga.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Kup
Oferty i okazje wkrótce.
Recenzje
  • Topiel nie jest kryminałem jest to raczej powieść obyczajowa o dorastaniu w latach 90 ale czyta sie bardzo dobrze i wciąga polecam dla wszystkich którzy dorastali w czasach VHS
  • Parafrazując Sienkiewicza można napisać, że 1997 to był dziwny rok. Rok, w którym wakacje nie dla wszystkich były okresem wypoczynku, beztroski i zabawy. • "Topiel" rozkręca się powoli. Pozwala nam poznać głównych bohaterów, ich rodziny, zżyć się z nimi, odnaleźć w nich jakąś cząstkę siebie z dawnych lat. A potem nadchodzi fala, a wraz z nią seria splotów okoliczności, wydarzeń mniej lub bardziej ważnych, które na zawsze odcisną swoje piętno, na ich życiu. • To książka o stawaniu się dorosłym, które nie zawsze ma wiele wspólnego z metryką. O tym, że świat nie jest czarno-biały, ale całym spektrum szarości. O tym, że rodzina, to nie zawsze te osoby, z którymi łączą nas więzy krwi. O tym, że ludzi trzeba słuchać, a nie tylko słyszeć.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
kat.zaworska
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo