Motyle:

opowieści o wymierających gatunkach

Tytuł oryginalny:
Schmetterlinge
warum sie verschwinden und was das für uns bedeutet,
Autor:
Josef H. Reichholf
Tłumacz:
Joanna Gilewicz
Recenzja:
Łukasz Przybyłowicz
Wydawcy:
ebookpoint BIBLIO (2021)
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego (2020-2021)
Legimi (2020)
Uniwersytet Jagielloński - Wydawnictwo
Wydane w seriach:
#nauka
Seria #Nauka
ISBN:
978-83-233-4793-4, 978-83-8179-581-4
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
literatura stosowana

Czy wyobrażacie sobie świat bez motyli?W ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat na świecie wyginęło osiemdziesiąt procent motyli. Widok modraszka, polowca szachownicy czy pazia królowej staje się już dzisiaj rzadkością. Czerwończyk żarek i paź żeglarz również znikają z naszych łąk. Zabijają je pestycydy, nawozy sztuczne i uprawy monokulturowe.
Niemiecki biolog ewolucyjny Josef H. Reichholf przestrzega przed zbliżającą się katastrofą ekologiczną, jednocześnie przybliżając fascynujący świat motyli. Podglądając je w naturze, opowiada o ich niezwykłych zwyczajach, śledzi ich cykl życiowy i tłumaczy, skąd się wzięły ich nazwy. Reichholf proponuje również konkretne rozwiązania, które mogą uchronić motyle przed wyginięciem, jak chociażby budowę w każdej gminie biotopów, czyli specjalnych siedlisk.
Książka Motyle. Opowieści o wymierających gatunkach oprowadza nas po kolorowym królestwie tych pięknych, kruchych i bezbronnych zwierząt, których wkrótce może zabraknąć.
Czy wiesz, że:♦ kraśnik sześcioplamek lata bardzo wolno, by odstraszająca drapieżniki trucizna w jego organizmie nie zagroziła jego życiu;♦ namiotniki czeremszaczki snują pajęczynę, którą potrafią opleść cały krzew czeremchy;♦ osetniki wykorzystują prądy powietrzne, by w ciągu kilku pokoleń przemierzyć trasę z południa Sahary na północ Europy.
Wielką zaletą tej książki jest spojrzenie na przyrodę oczyma doświadczonego i powściągliwego w osądach naukowca, a jednocześnie pełnego pasji przyrodnika, od najmłodszych lat zafascynowanego życiem motyli. Czytelnik znajdzie tu opisy niecodziennych strategii przetrwania. Autor dzieli się też troską o delikatne ekosystemy w obliczu nasilającej się presji ze strony gospodarki człowieka i nieprzewidywalnych zmian środowiska.Alicja i Radek Brzezowscy, Motylarnia.plPrzystępnie i przyjaźnie przekazuje wiedzę i spostrzeżenia zebrane w ramach kilkudziesięciu lat pracy jako entomolog. Zgrabnie przeprowadza przez zagadnienia życia motyli, stawia na bogaty zbiór ciekawostek, zdumiewających odkryć, spektakularnych zjawisk, osobliwych fenomenów, niezwykłych zachowań, dziwnych trybów egzystencji, genetycznych prawidłowości. Udziela się szczerze wybrzmiewający zachwyt, z czasem zrozumienie i uznanie.Izabela Pycio, https://bookendorfina.blogspot.comJęzyk Reichholfa jest łagodny, ale rozwiązania, które proponuje, są radykalne.„Süddeutsche Zeitung”Ta książka kieruje uwagę na procesy ekologiczne, które zainteresują nie tylko badaczy motyli.„Frankfurter Allgemeine Zeitung”

Josef H. Reichholf, zoolog i biolog ewolucyjny, do 2010 roku kierował zbiorem kręgowców bawarskiego muzeum zoologii. Profesor Ekologii i Ochrony środowiska na Uniwersytecie technologicznym w Monachium. Laureat Treviranus-Medaille, najwyższego wyróżnienia dla niemieckich biologów, oraz nagrody Grüterów dla popularyzatorów nauki. W 2007 roku otrzymał Nagrodę im. Zygmunta Freuda za najlepszą książkę popularnonaukową przyznawaną przez Niemiecką Akademię Języka i Literatury.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Kup
Brak ofert.
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo