Atlas chmur

Tytuł oryginalny:
Cloud atlas
Tłumacz:
Justyna Gardzińska
Autorzy:
David Mitchell
David Stephen Mitchell
Wydawcy:
Wydawnictwo Mag (2002-2013)
Dom Wydawniczy Bellona (2006)
Wydane w seriach:
Uczta Wyobraźni
Autotagi:
druk
powieści
Więcej informacji...
4.4 (16 głosów)

Niezwykła powieść, w której zniesione zostały granice języka, gatunku literackiego i czasu. David Mitchell proponuje zadumę nad zagadką ludzkiego losu, żądzą władzy i niebezpiecznym kierunkiem, w którym w pogoni za władzą zmierzamy. Nominowany do prestiżowej Nagrody Bookera "Atlas chmur" to również jedna ze Stu Książek Dekady według wpływowych brytyjskich krytyków Richarda Madeleya i Judy Finnigan. Na podstawie powieści powstał głośny film, w którym kreacje stworzyła cała plejada gwiazd: Tom Hanks, Halle Berry, Susan Sarandon, Jim Sturgess, Ben Whishaw, Jim Broadbent i Hugh Grant. Na "Atlas chmur" składa się sześć fascynujących, różnorodnych stylistycznie opowieści, których narratorzy żyją w odległych od siebie epokach. W 1850 roku pasażer statku pisze dziennik pokładowy i z utęsknieniem wypatruje końca podróży przez Pacyfik. W Belgii lat międzywojennych wydziedziczony kompozytor usiłuje oszustwem zarobić na chleb. Dziennikarka Luisa z idealistycznym zacięciem walczy o prawdę w Kalifornii rządzonej przez gubernatora Reagana. A w obecnych czasach wydawca książek ucieka przed gangsterami, którym jest winien pieniądze. Poznajemy również dwie osoby z przyszłości: genetycznie modyfikowaną Sonmi-451, pracującą w restauracji i czekającą na wykonanie wyroku śmierci; oraz Zachariasza, chłopaka z wysp Pacyfiku, który przygląda się, jak dogasa światło nauki i cywilizacji. Bohaterowie "Atlasu chmur" słyszą nawzajem swoje echa poprzez meandry dziejów. Odmieni to losy tych sześciorga zarówno w błahym, jak i w doniosłym wymiarze... [[merlin.pl]
Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Kup
Brak ofert.
Recenzje
  • Jedna z najlepszych książek jakie czytałam! • Lepiej jej nie opisywać bo można powiedzieć o parę słów za dużo. Proszę się przygotować na mieszankę stylów i czasów, na korowód postaci i na nić łączącą wszystkie wydarzenia w tajemniczy sposób. • Wspaniała!!!
    +2 trafna
  • Film jest bardzo dobry. • Książka jeszcze lepsza.
  • Rewelacyjna podróż przez lądy i wymiary. Świetnie napisana książka! Na początku wydawała mi się trudna do przebrnięcia, potem wciągnęła mnie bez reszty. Składa się z kilku części, po każdej miałam niedosyt i chciałam znać dalszy ciąg historii a już za chwilę zatracałam się w kolejnej historii. Z żalem kończyłam książkę - polecam dla wytrwałych czytelników.
  • Autor powieści bardzo dobrze żongluje zarówno gatunkami literackimi, jak samym stylem wypowiedzi. Na całość książki składa się sześć pozornie niezależnych opowiadań, które są rozłożone symetrycznie i podzielone na mniej więcej połowę (oprócz ostatniego, środkowego). Każde z nich zostaje przerwane w bardzo dramatycznym momencie i dalej zaczynała się nowa opowieść, która nas jak najbardziej pochłaniała, ale także podważała wiarygodność opowieści wcześniejszej. Nie wiemy więc, co tak naprawdę jest światem przedstawionym powieści, a co fikcję w fikcji. I powiem szczerze, że nie odpowiem wam na to pytanie. Może każda z tych historii wydarzyła się naprawdę, a może żadna? Autor podważył każdą z nich na swój sposób. • Książka jest na pewno ciekawa, ze względu na swoją budowę i stylistykę. Jednak czegoś w niej zdecydowanie brakuje. Każda z opowiadanych historii jest ciekawa, ale ma też niewykorzystany potencjał. Człowiek czuje niedosyt po przeczytaniu każdej części, ale także całości. Zamyka się książkę i zastanawia się do czego to wszystko zmierzało? Tak naprawdę nic z tego wszystkiego nie wynikło. • Powieść jest więc ciekawa i na pewno warta uwagi, nie należy jednakże po niej zbyt wiele oczekiwać, bowiem to tylko opowiadania. A szkoda, bowiem miały duże możliwości.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Magda
Opis
Tłumacz:Justyna Gardzińska
Autorzy:David Mitchell David Stephen Mitchell
Wydawcy:Wydawnictwo Mag (2002-2013) Dom Wydawniczy Bellona (2006)
Serie wydawnicze:Uczta Wyobraźni
ISBN:9788311103221 83-08-03223-0 978-83-7480-274-1 978-83-7480-278-9 83-7480-278-9
Autotagi:druk epika książki literatura literatura piękna powieści proza
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 12 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo