Wigilia

Autor:
Krzysztof Kamil Baczyński
Wydawcy:
Wolne Lektury (2015)
NASBI (2015)
ebookpoint BIBLIO (2015)
ISBN:
978-83-285-5196-1
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki

Wi­gi­lia Mat­ce I zbu­dzi­li go na­gle. Był to głos z da­le­ka. Umar­łe­go lat ty­le któż to zbu­dził z Bo­ga jak ze snu, by jak kro­pla cią­żył znów ku zie­mi i cier­pie­niem, co my­ślą ży­we­go czło­wie­ka, jak cia­łem okrył i spro­wa­dził w dół? Już opa­dał. Mgła ni­sko. Ob­łok śnie­gu w do­le. Od świa­tła ode­rwa­ny, w czar­no­księ­skim ko­le, w ko­le gło­su wi­ro­wał, aż usły­szał z bli­ska, jak go na­zwa­ła po imie­niu. Śli­ska uli­ca w śnie­gu ni­kła. Gra­jek zgi­nał pi­łę i cien­ki głos prze­szy­wał i od­da­lał czas -- jak w tam­ten wie­czór śmier­ci. Już był u tych okien. Stół bia­ły, wi­gi­lij­ny, po­sy­pa­ny mro­kiem i ona tam sa­mot­na. Pło­mień śnie­gu gasł od chło­du, któ­ry przy­niósł, i po­wiew wes­tchnie­nia za­trze­po­tał, i sta­nął znów u jej ra­mie­nia jak w tam­ten wie­czór śmier­ci. [...]
Krzysztof Kamil Baczyński
Ur. 22 stycznia 1921 r. w Warszawie Zm. 4 sierpnia 1944 r. w Warszawie Najważniejsze dzieła: Pokolenie, Historia, Bez imienia, Dwie miłości, Z głową na karabinie Poeta, rysownik. Twórczość poetycką rozpoczął już jako uczeń gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie, gdzie w 1939 r. zdał maturę. Związany ze środowiskiem młodzieży lewicowej, m.in. z organizacją Spartakus działającą półlegalnie w szkołach średnich. W czasie okupacji niemieckiej zbliżył się do ugrupowań socjalistycznych, wydających podziemne pisma ?Płomienie? i ?Droga?. Od 1943 r. uczestniczył w tajnych kompletach polonistycznych, w tymże roku wstąpił do Harcerskich Grup Szturmowych, które stały się zalążkiem batalionu AK ?Zośka? oraz ukończył konspiracyjną szkołę podchorążych rezerwy. Uczestnik powstania warszawskiego; poległ w walce przy Placu Teatralnym (Pałac Blanka); w parę tygodni później zginęła w powstaniu żona poety Barbara, którą poślubił w 1942 r. Nie licząc dwóch zbiorków odbitych na hektografie w 7 egzemplarzach w 1940 r. i kilku wierszy w antologiach Pieśń niepodległa i Słowo prawdziwe, zdążył ogłosić, pod pseudonimem Jan Bugaj, dwa konspiracyjne zbiory: Wiersze wybrane (1942) i Arkusz poetycki (1944) wydane nakładem ?Drogi?.
Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Kup
Brak ofert.
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo