Maryjki:

opowieści o Matce Boskiej

Autor:
Justyna Bednarek
Ilustracje:
Marianna Oklejak
Wydawcy:
Legimi (2023)
ebookpoint BIBLIO (2023)
Nasza Księgarnia (2021-2023)
ISBN:
978-83-10-13453-0, 978-83-10-13986-3
978-83-10-14039-5
Autotagi:
druk
ikonografia
książki
opowiadania
proza
zbiory opowiadań
Więcej informacji...
5.0

Oto podania ludowe o Matce Boskiej w autorskim opracowaniu Justyny Bednarek i z zachwycającymi ilustracjami Marianny Oklejak – wzruszające, pełne czułości i humoru, a także zaskakująco współczesne. Pojawią się tu takie tematy, jak odpowiedzialność człowieka za dokonywane wybory, gościnność wobec uchodźców, a także troska o zwierzęta i całą planetę. Czy Maryja była pierwszą ekolożką? Co pająk robi na ścianie w raju? Kto przyniósł z nieba pierogi z jagodami? Przekonajcie się sami.

OD AUTORKI:

Gdy byłam mała, opiekowała się mną niania mojej mamy, Cecylia Kot, wiejska kobieta z Podkarpacia. Uosobienie miłości. I to ona przekazała mi niektóre z tych legend. Śpiewała mi je, opowiadała wierszem. Te proste bajki z jednej strony tłumaczyły, skąd się wzięło to czy tamto, kolor piórek kanarka, drżenie liści osiki, a z drugiej – włączały przyrodę do sfery sacrum, czyniły z niej element historii zbawienia. Od razu jednak spieszę z wyjaśnieniem, że moja książka nie jest pracą etnograficzną. Nie byłam bardzo wierna pierwowzorom, nie podchodziłam nabożnie do fabuły. Czasem to czy owo „domyśliłam”, nie naruszając jednak głównych wątków. Zależało mi na tym, żeby tchnąć w te stare historie ducha współczesności i wzbogacić je nowymi treściami.

Justyna Bednarek – z wykształcenia romanistka, z powołania pisarka dziecięca, autorka ponad pięćdziesięciu książek, w tym „Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”, które weszły do kanonu lektur szkolnych, a także „Babcochy”, „Pan Stanisław odlatuje” oraz serii dla przedszkolaków „Dusia i Psinek-Świnek”. Zanim spełniła swoje marzenie o pisaniu bajek, przez wiele lat pracowała jako dziennikarka. Mieszka w Warszawie, ma troje dzieci, trzy psy, kota, dwie kury i dwa kaczory biegusy, z których jeden nazywa się Katarzyna. Jej dzieci mają dodatkowo dwie szynszyle (Oberżynę i Panią Pumpernikiel) oraz kota i psa, które się całują, kiedy nikt nie patrzy.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Kup
Brak ofert.
Recenzje
  • Autorka zebrała i przedstawiła na nowo opowieści ludowe o Matce Boskiej, w których kryją się głębokie prawdy o tym, jak należy żyć, o przenikaniu się rzeczywistości naturalnej i nadnaturalnej. Gratuluję i proszę o więcej!
  • Dlaczego liście osiki drżą na wietrze, a pająk znajduje sobie kryjówkę w najciemniejszym kącie? Czy Matka Boska lubi jagody? Wbrew pozorom nie są to pytania zadawane przez dzieci, a odpowiedziano na nie już setki lat temu. W swojej najnowszej książce Justyna Bednarek sięga po tradycyjne baśnie ludowe, zebrane m.in. przez Oskara Kolberga. Opowieści te łączą religijność ze światem przyrody. Maryja jest w nich cudotwórczynią, ale przede wszystkim życzliwą kobietą, opiekującą się najsłabszymi i najd­robn­iejs­zymi­ istotami. Jest też matką, zamartwiającą się o to, czy dorosły już Jezus przypadkiem nie je na obiad kanapek i czy aby się gdzieś nie zaziębił. Autorskie, pełne czułości i humoru spojrzenie na tradycyjne baśnie zaowocowało tekstami podejmującymi ważne, współczesne tematy: gościnność wobec innych, odpo­wied­zial­ność­ za swoje wybory, troskę o planetę. Zbiór został wzbogacony zachwycającymi ilustracjami Marianny Oklejak. Maryjki… to książka pełna kwiatów, kolorów i motywów przy­pomi­nają­cych­ tradycyjne wycinanki.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Justyna Bednarek
Ilustracje:Marianna Oklejak
Lektor:Olga Bończyk
Wydawcy:Legimi (2023) ebookpoint BIBLIO (2023) Nasza Księgarnia (2021-2023)
ISBN:978-83-10-13453-0 978-83-10-13986-3 978-83-10-14039-5
Autotagi:audiobooki dokumenty elektroniczne druk e-booki epika ikonografia książki literatura literatura piękna nagrania opowiadania proza zasoby elektroniczne zbiory opowiadań
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 22 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo