Oni:

homoseksualiści w czasie II wojny światowej

Autor:
Joanna Ostrowska
Wydawcy:
Wydawnictwo Krytyki Politycznej (2021-2022)
Legimi (2021)
Wydane w seriach:
Seria Historyczna
Seria Historyczna (Wydawnictwo Krytyki Politycznej)
ISBN:
978-83-66586-58-1, 978-83-66586-74-1
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
publikacje naukowe
4.0 (3 głosy)

Nieliczni Niemcy, którzy wykorzystywali seksualnie i dręczyli innych więźniów w nazistowskich jednostkach penitencjarnych – tak określano w Polsce mężczyzn skazanych w latach 1933–1945 na mocy paragrafu 175 piętnującego relacje homoseksualne.

„Oni” byli obcy; byli drapieżcami i było ich bardzo niewielu. Z tych trzech powodów nie zajmowano się ich historią, nie upamiętniano i nie traktowano jako ofiar nazistowskiego systemu. Ocaleńców przemilczano. W Polsce „takich” ludzi miało nie być.

Homoseksualnych mężczyzn aresztowano i więziono w Rawiczu, Międzychodzie, Wronkach, Strzelcach Opolskich, czy Tarnowie. Wywożono do KL Sachsenhausen, KL Buchenwald, KL Mauthausen, KL Gross-Rosen, kompleksu obozowego Auschwitz-Birkenau-Monowitz oraz na Majdanek. Ginęli w jednostkach penitencjarnych na terenie Rzeszy a jeśli udało im się przeżyć, wracali do domu. Ich groby można odnaleźć na polskich cmentarzach. Opowieść o nich nie składa się wcale z pojedynczych śladów. Nawet jeśli ich biografie są niepełne, często urwane lub pozbawione finału, to tworzą rozbudowany wielogłos.

Historia osób nieheteronormatywnych w czasie II wojny światowej nadal pozostaje w sferze tabu. Siedemdziesiąt pięć lat po zakończeniu wojny nie ma w Polsce praktycznie żadnych publikacji na ich temat, trudno o nawet drobne fragmenty w ogólnych opracowaniach.

„Oni” nie istnieją z naszej winy. Zamazani przez przedwojenne fantazmaty podsycane nazistowską propagandą i perwersyjne plotki wojenne i obozowe, zrównani zostali z bezimiennymi uwodzicielami, kryminalistami, aspołecznym elementem. Przeciwko tym wyobrażeniom trzeba się wreszcie zbuntować, a o „nich” nie da się już dłużej milczeć.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Kup
Brak ofert.
Recenzje
  • Pod koniec 2018 roku - na spotkaniu promującym wcześniejsze wydawnictwo pani Joanny Ostrowskiej – „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w okresie II wojny światowej”, w rozmowie poruszyliśmy kwestię różowych trójkątów. • Zauważyliśmy, że pojawiły się na rynku wydawniczym opracowania - w większości relacje i badania zagraniczne. Jest nią choćby książka „Mężczyźni z różowym trójkątem. Świadectwo homoseksualnego więźnia obozu koncentracyjnego z lat 1939-1945” – Heinza Hegera (pseudonim Johanna Neumanna). Czy wydana na rynku polskim dopiero w 2017 roku powieść o życiu Stefana (Teofila) Kosińskiego, pt: „Cholernie mocna miłość. Prawdziwa historia Stefena K. i Williego G.” Lutza van Dijka z posłowiem Joanny Ostrowskiej. Kontrapunktem do opowieści Stafana K. jest książka "Aimée & Jaguar", którą napisała Erica Fischer (wyd. w Polsce w 2008). • Książka „Oni...” skupia się na odszyfrowywaniu drogi, jaką przebyli ludzie, od momentu zatrzymania, po pobyt w więzieniach i wysyłaniu do obozów zagłady. • To pozycja bardzo potrzebna, bolesna i czasem trudna w odbiorze. Napisanie jej wymagało skrupulatnej pracy z materiałami źródłowymi. Współpracy z wieloma instytucjami i ludźmi z kraju i z zagranicy. Gratuluję odwagi i determinacji w napisaniu tej książki.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Lorelai
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo