Oddech:

naukowe poszukiwania utraconej sztuki

Tytuł oryginalny:
Breath
the new science of a lost art,
Autor:
James Nestor
Tłumacz:
Patrycja Przełucka
Lektor:
Grzegorz Woś
Wydawcy:
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix im. Henryka Ruszczyca (2022)
Wydawnictwo Galaktyka (2021)
ISBN:
978-83-7579-812-8, 978-83-7579-822-7
Autotagi:
audiobooki
książki
publikacje popularnonaukowe
5.0

Gorąco polecam.

Wim Hof

Ta książka jest rewelacyjna. Większość ludzi nie ma pojęcia, jak wykonywać ćwiczenia oddechowe ani ile mają one zalet. Przez ostatnie kilka tygodni stosowałem metody, których nauczyłem się z Oddechu i mogę powiedzieć, że są z tego realne korzyści.

Joe Rogan, Instagram

Nie ma nic ważniejszego dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia niż oddychanie!

Jako gatunek utraciliśmy zdolność prawidłowego oddychania i ponosimy tego poważne konsekwencje. Dziennikarz James Nestor przemierza świat, aby dowiedzieć się, co poszło nie tak i jak to naprawić. Odpowiedzi szuka nie tylko w źródłach medycznych, ale także w pradawnych miejscach pochówku, w tajnych instytutach ZSRR, w szkołach chóralnych w New Jersey i na pełnych smogu ulicach São Paulo. Bada starożytne praktyki oddechowe (Pranayama, Sudarshan Kriya, Tummo) i łączy siły z „pulmonautami”, aby naukowo testować moc oddechu.

Nieważne, co jemy, ile ćwiczymy i jak silne są nasze geny, jeśli nie oddychamy prawidłowo.

Współczesne badania naukowe pokazują, że nawet niewielkie zmiany w sposobie, w jaki robimy wdech i wydech, mogą przyczynić się do poprawy wydolności organizmu i osiąganych wyników sportowych oraz do lepszego funkcjonowania narządów wewnętrznych, pomóc w pozbyciu się chrapania, astmy i chorób autoimmunologicznych, a nawet wyprostować dotknięty skoliozą kręgosłup. Nic z tego nie powinno być możliwe, a jednak jest.

Bazując na doświadczeniach różnych kultur oraz na najnowszych, przełomowych badaniach z zakresu pulmonologii, psychologii, biochemii i fizjologii człowieka, James Nestor wywraca do góry nogami wszystko to, co wydawało nam się, że wiemy o najbardziej podstawowej funkcji biologicznej organizmu.

Oddech jest wypadkową naszego stylu życia. Ciągły pęd, rosnący stres, przetworzona żywność, mniej aktywności fizycznej, zanieczyszczone powietrze. Wszystko to oddziałuje każdego dnia na nasz organizm, w konsekwencji prowadząc do chorób przewlekłych. Oddech Jamesa Nestora pozwoli nam się zapoznać się z podstawami fizjologii i anatomii oddechu oraz prześledzić ewolucyjną drogę jego rozwoju. Dzięki tej książce zyskamy niezbędną wiedzę na temat oddechu, co będzie pierwszym krokiem do poprawy jakości życia. Zacznij więc zarządzać swoim oddechem, a odzyskasz kontrolę nad swoim ciałem i umysłem.

Maciej Szyszka, fizjoterapeuta, trener oddechu

Jakież będzie zdziwienie czytelników, kiedy dowiedzą się, że zapomniana sztuka oddychania przez nos jest nie tylko podstawą zdrowia, ale także lepszych zdolności kognitywnych, większej energii, regenerującego snu oraz wydolności fizycznej. Ile osób przetrze ze zdziwienia oczy, czytając o pozytywnych aspektach dwutlenku węgla, który nie tylko rozszerza naczynia krwionośnie, ale jest także katalizatorem uwalniania tlenu do komórek. Z mojej własnej praktyki instruktora metody Butejki wiem, że najczęściej dopiero stres i choroba inicjują proces poszukiwań i kwestionowania tego, co wiemy na temat prawidłowego oddychania. Wierzę, że ta książka przyspieszy ten proces i zrewolucjonizuje nasze podejście do oddychania, a także przywróci mu należne miejsce w holistycznym podejściu do zdrowia ciała i umysłu.

Anna Ryczek, ambasadorka metody Butejki w Polsce

Zmiana sposobu oddychania pomoże nam żyć dłużej, złagodzi lub całkowicie wyleczy niektóre dolegliwości. Aby zrozumieć fenomen oddychania, autor poddaje się eksperymentom i wyrusza w liczne podróże. Poznaje ekspertów zajmujących się technikami oddychania. Bada praktyki oddechowe. Nauczmy się lepiej oddychać, a z pewnością dostrzeżemy pozytywny wpływ zmiany oddychania na nasze zdrowie, samopoczucie i jakość życia! Serdecznie polecam.

dr n. med. Michał Michalik, otolaryngolog, chirurg głowy i szyi z Centrum Medycznego MML

Zjawiska towarzyszące oddychaniu, poza ocz

(...)
Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Kup
Brak ofert.
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo