Dom Gucci:

potęga mody, szaleństwo pieniędzy, gorycz upadku

Tytuł oryginalny:
House of Gucci
a sensational story of murder, madness, glamour, and greed
Autor:
Sara Gay Forden
Tłumacz:
Anna Błasiak
Wydawca:
Wydawnictwo Marginesy (2021)
ISBN:
978-83-66863-04-0, 978-83-66863-05-7
978-83-66863-94-1, 978-83-67157-99-5
Autotagi:
biografie zbiorowe
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
3.8 (8 głosów)

Teraz z posłowiem, w którym autorka ujawnia, co wydarzyło się z domem Guccich w ciągu ostatnich lat!

Uznana przez „The Economist” za jedną z najlepszych książek roku, Dom Gucci opowiada niezwykłą historię potęgi dynastii Guccich i równie niezwykły upadek.

W 1993 roku ta luksusowa marka znalazła się na skraju bankructwa. Przyczyniły się do tego złe decyzje Maurizia Gucciego i jego zamiłowanie do ekstrawagancji. Dwa lata później Maurizio został zastrzelony. W 1998 roku jego byłą żonę, Patrizię Reggiani Martinelli, skazano na 29 lat więzienia za zorganizowanie morderstwa.

Czy Patrizia zamordowała męża, ponieważ jego wydatki wymknęły się spod kontroli? Czy zrobiła to, bo czarujący eks zamierzał poślubić swoją kochankę, Paolę Franchi? A może tego nie zrobiła?

Historia Guccich to historia blichtru, intryg, powstania, bliskiego upadku i późniejszego odrodzenia się modowej dynastii. Sara Gay Forden pozwala zajrzeć za kulisy, pokazuje ukryte namiętności, potęgę oraz słabe punkty najważniejszego rodu związanego z modą. Ta powszechnie ceniona książka urzeka wartką opowieścią o modzie, wielkich pieniądzach i rozdzierającej serce tragedii.

Na podstawie książki powstał film Ridleya Scotta, a w głównych rolach wystąpili: Lady Gaga, Adam Driver, AlPacino, Jeremy Irons, Salma Hayek i Jared Leto.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Kup
Brak ofert.
Recenzje
  • Książkę czyta się ciężko . Przereklamowana
  • Historia bardzo ciekawa i wciągająca.Rodzialy opisujące prawnicze kulisy przejęcia firmy są strasznie nudne i pogmatwane dla przeciętnego czytelnika i zwyczajnie nieinteresujące.
  • Z powodu lata duże opóźnienia występują. We wszystkich aspektach. Czytania książek i pisania opinii o nich. Również. tak więc: jestem zadowolony. Czego oczekiwałem, to dostałem. A taka sytuacja, nieczęsta przecież, daje, podczas klecenia opinii, sześć gwiazdek na starcie. Kolejna pochwała należy się za para-dokumentalne ujęcie tematu. Dialogi, prawdziwe czy wymyślone, łamią monotonię czytania a dodatkowo, nieźle napisane, przyspieszają akcję. tak wiec: kolejna gwiazdka. I jeszcze jedna: za to przeczytałem całą książkę, od deski do deski. Żeby wymusić na mnie taka zajadłość, zaprawdę trzeba się postarać. A autorka postarała się. Wybitnie. • Mógłbym pewnie tak długo. Dodawać. Ale osiem(?). Jeżeli pomyliłem się w rachunkach to trudno. Ja tak mam. Ergo: osiem wystarczy. Specjalnie, osobno, polecać nie muszę. • No. Raczej. opinia na LC.
  • Książka wybitnie nudna. Prawie 500 stron szczegółowych opisów koneksji (nie tylko biznesowych) całego rodu i ludzi z całego otoczenia Guccich. Plus głęboka analiza materiałów prasowych. Gdyby nie film, na pewno nie zechciałabym zgłębiać tej historii. Zazwyczaj to film jest znacznie gorszy od książki. Tutaj mamy sytuację odwrotną. Film jest świetnie zmontowany, nowocześnie, podziwiamy piękne stroje i wnętrza. Jest momentami zabawny w całej tej kolorowej dramie... Książka natomiast jest zbiorem suchych faktów. Nic nie dzieje się chronologicznie. Zawiera rozdziały niczym jakaś 'rozprawka'. Teraz rozumiem, że te tłumy Czytelników oczekujących na tą pozycję to na pewno efekt/zasługa filmu :)
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo