Ucho

Tytuł oryginalny:
Ear
Autor:
Piret Raud
Tłumacz:
Anna Michalczuk
Wydawca:
Finebooks - Grupa Wydawnicza Adamantan (2021)
ISBN:
978-83-7350-506-3
Autotagi:
druk
ikonografia
książki
opowiadania
proza
zbiory opowiadań
4.0

Pewnego razu Ucho straciło głowę i poczuło się bardzo samotne. Nie wiedziało, jak ma teraz żyć. Jednak zaczęło słuchać innych, znalazło nowych przyjaciół i odkryło, kim naprawdę jest. Opowiadanie Piret Raud, wielokrotnie nagradzanej estońskiej autorki i ilustratorki, zainspirowanej uchem Vincenta van Gogha. [Powyższy opis pochodzi od wydawcy].
Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Kup
Brak ofert.
Recenzje
  • „Ucho” to bardzo surrealistyczna historia dla dzieci, przedstawiająca los pewnej części ciała jednego z najs­łynn­iejs­zych­ malarzy świata – Vincenta van Gogha. Skąd wiemy, że to właśnie do niego należało tytułowe ucho? Taką interpretację możemy wysnuć wyłącznie dzięki niezwykle osobliwym ilustracjom. Po otwarciu książki napotykamy na leżące na dłoni ucho, głowę mężczyzny przypominającą do złudzenia portret malarza, a także kwiaty słonecznika. Te symbole nie powinny budzić już żadnej wątpliwości, że inspiracją do stworzenia tej publikacji, stanowiła postać van Gogha właśnie. • Vangoghowe ucho otrzymało osobowość i zaczyna swą opowieść od poszukiwania sensu życia. Teraz bez artysty stało się niemalże niczym. Co będzie robiło? Zaczyna zatem poszukiwać sobie nowego zajęcia, zapominając o swojej jedynej sensownej jak dotąd funkcji – słuchaniu. Jednak po kilku niekoniecznie udanych próbach znalezienia sobie innego fachu, postanawia na nowo zaangażować się w słuchanie. I tak to właśnie uchu powierzone zostają tajemnice pozostałych bohaterów tej książki, ich wszelkiego rodzaju przemyślenia oraz rozważania. Wydawać by się mogło, że ucho świetnie się odnalazło w nowej sytuacji, ale do czasu… Okazuje się, że funkcjonowanie bez głowy jest możliwe, choć niekoniecznie łatwe i bezproblemowe. • Tą nieco absurdalną pod względem fabularnym opowieść w dużej mierze ratują świetne ilustracje Raud, przedstawiające między innymi przeistaczanie się ucha w przeróżne dziwaczne postacie. Dodają tym samym fabule nieco większego szyku i animuszu. Ważne jednak w tej publikacji jest mimo wszystko przesłanie tej niebanalnej historii. Istotna jest w niej bowiem utrata sensu istnienia. To opowieść o kryzysie tożsamości, o poszukiwaniu szczęścia, o stawianiu czoła przeciwnościom, rozwiązywaniu problemów, podejmowaniu wyzwań i w końcu o znalezieniu nowej drogi życiowej. Ponadto w książce tej przedstawiono cały wachlarz rozmaitych emocji, które tak jak uchu i nam towarzyszą w kryzysowych sytuacjach i z którymi przychodzi nam się mierzyć nieraz w życiu. Polecam wszystkim – jest to tytuł jak dla mnie naprawdę wyjątkowy.
  • Historia Vincenta van Gogha jest wszystkim powszechnie znana. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, co się stało z jego uchem po odcięciu? Piret Raud już śpieszy Wam z odpowiedzią! • Gdy pewnego dnia Ucho obudziło się bez głowy, nie rozumiało co się dzieje. Kłębiące się pytania o to co się stało i gdzie jest jego reszta pozostawały bez odpowiedzi. Na przekór smutkowi i samotności próbowało znaleźć sobie nowy sens. Ale co może robić Ucho jeśli jedyne co potrafi to słuchać? • Ta książeczka to abstrakcyjna opowieść estońskiej pisarki o poszukiwaniu nowej drogi życiowej. Komizm przeplata się tutaj z ważnymi lekcjami i uczuciami bliskimi wszystkim czytelnikom. Ucho, ilustrowane ręką autorki, zachwyca ponadto prostotą rysunku i doborem kolorów.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo