Wspaniała, pełna przygód opowieść o chłopcu, który chciał uratować smoka.
Kiedy Elmer od przypadkowo spotkanej kocicy dowiaduje się, że na Dzikiej Wyspie jest przetrzymywany w niewoli młodziutki smok, wie, co robić. Pakuje do plecaka niezwykle ważne i niezbędne rzeczy: grzebień, gumę do żucia, lizaki czy gumki recepturki — po czym dostaje się na statek, którym płynie na daleką, egzotyczną wyspę… Kogo spotka po drodze i w jaki sposób wykorzysta zawartość swojego plecaka? Czy uda mu się dotrzeć do smoka i go uwolnić?
„Smok mojego taty” to klasyka amerykańskiej powieści przygodowej dla dzieci z 1948 roku, która od razu stała się klasyką gatunku. Opowieścią zachwyciły się miliony dzieci na całym świecie.
Otrzymała nagrody Newbery Honor Book i ALA Notable Book, a w 2007 roku amerykańskie Stowarzyszenie Edukacji Narodowej umieściło ją na liście „100 najlepszych książek dla dzieci wybranych przez nauczycieli”. W 2012 roku znalazła się na 49. miejscu dziecięcych książek wszech czasów w ankiecie opublikowanej przez School Library Journal. W 2018 roku Netflix ogłosił, że na podstawie książki powstaje animowany film fabularny o tym samym tytule.
Autorem polskiego przekładu jest Adam Pluszka – ceniony poeta i prozaik, a książkę w wersji audio przeczytał Wojciech Żołądkowicz, znany i lubiany aktor teatralny i filmowy.
Twórcy:
Ruth Stiles Gannett Kahn, autorka klasycznej książki dla dzieci Smok mojego taty, powie wam, że nie jest „prawdziwą” pisarką, bo prawdziwi pisarze pracują nad swoimi książkami każdego dnia. Wyjaśni, że jej książkę napisało jej wewnętrzne dziecko i że to właśnie dlatego dzieciom się podoba. Dziś Ruth dobiega już setki i mieszka na farmie w Trumansburgu z jedną z córek. Nadal uwielbia śpiewać — zwłaszcza z innymi — i żyć rozsądnie, kompostując, przetwarzając odpady, spacerując oraz utrzymując kontakt z rodziną i przyjaciółmi. Pozostaje aktywną zwolenniczką praw kobiet i praw obywatelskich, środowiska naturalnego, pokoju i postępowej polityki. Przez lata Ruth otrzymała wiele listów i uwag, które dawały jej do zrozumienia, jak ważny był — i nadal jest — „Smok mojego taty” dla czytelników w każdym wieku na całym świecie.
Adam Pluszka (ur. 1976) – poeta, prozaik, tłumacz, redaktor, krytyk literacki i filmowy. Maratończyk. Autor kilku tomów wierszy oraz prozy. Nominowany za tom wierszy „Zestaw do besztań” do Nagrody Poetyckiej Silesius i Nagrody Literackiej Gdynia. Tłumaczył między innymi Doris Lessing, Stefana Themersona, Esther Woolfson, Julię Blackburn, Johnny’ego Casha, Sue Townsend, Elizabeth Pisani i większość książek wydanych w stworzonej przez siebie w wydawnictwie Marginesy serii EKO. Mieszka w Warszawie z żoną i trzema kotami.
Wojciech Żołądkowicz (ur. 27 czerwca 1980 roku w Olsztynie) – aktor i lektor z imponującą ilością zrealizowanych dubbingów, słuchowisk, gier i audiobooków. W 2006 roku ukończył Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W latach 2006-2012 występował na deskach Teatru Współczesnego w Warszawie. Nagrodzony na XXIV Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi za rolę Heinricha Manna w przedstawieniu „Opowieści Hollywoodu” Christophera Hamptona i Girtaka w „Bezimiennym dziele” Witkacego. Nominowany do nagrody Feliks Warszawski za najlepszą drugoplanową rolę męską w „Sztuce bez tytułu” Antoniego Czechowa (2010). Laureat nagrody im. Jacka Woszczerowicza na 53. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych (2013), za rolę Hindleya Earnshawa w przedstawieniu „Wichrowe Wzgórza” w Teatrze Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie. W kinie wystąpił obok Janusza Gajosa w roli prokuratora Kamila Słodowskiego w „Układzie zamkniętym” oraz jako Wojtek w „(nie)znajomych”.