Siedziby wielkich Polaków:

od Reja do Kraszewskiego

Autor:
Barbara Wachowicz (1937-2018)
Wydawca:
Wydawnictwo Świat Książki (2013-2015)
Wydane w seriach:
Gawędy
Gawędy - Barbara Wachowicz
ISBN:
978-83-7943-083-3, 978-83-8031-425-2
Autotagi:
biografie
druk
4.5 (2 głosy)

Dzięki książce Siedziby wielkich Polaków będziemy mieli wyjątkową okazję odwiedzić miejsca zamieszkania sławnych Polaków, poznać ich życie i losy ich domostw - barwne, piękne, dramatyczne. Odwiedzimy Nagłowice Mikołaja Reja - ojca literatury polskiej, Czarnolas mistrza polskiej pieśni - Jana Kochanowskiego, Mereczowszczyznę na Polesiu, gdzie przyszedł na świat zwycięzca spod Racławic - Tadeusz Kościuszko, „kraj lat dziecinnych” Adama Mickiewicza - Zaosie, Nowogródek, jezioro Świteź, Ziemię Wielkopolską - „Chrzestną Matkę Pana Tadeusza”, Opinogórę - romantyczną siedzibę Krasińskich, miejscowość Suchą na Podlasiu, gdzie urodził się wielki filozof europejskiej sławy - August Cieszkowski, Żelazową Wolę - miejsce narodzin Chopina, Korczew na Podlasiu, o którym marzył Norwid, Lubelski dworek Wincentego Pola - autora „Pieśni o ziemi naszej” i Romanów, gdzie „zostało serce” Józefa Ignacego Kraszewskiego. Następne Podróże - które ukażą się jeszcze w tym roku - zawiodą nas m.in. do Woli Okrzejskiej i Oblęgorka, do Harendy, Bronowic i Stawiska. Bogato ilustrowana książka ukazuje urodę architektury dworów i pejzaży polskich, a także unikatową ikonografię z epoki.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Kup
Brak ofert.
Recenzje
  • Pięknie wydane, wspaniale opowiedziane (to już specjalność Barbary Wachowicz) i bogato opatrzone fotografiami gawędy o wielkich Polakach oraz ich siedzibach, rodzinie i przyjaciołach. • Są tu po kolei: Mikołaj Rej i jego Nagłowice, Jan Kochanowski i Czarnolas, Tadeusz Kościuszko i rodzinna Mere­czow­szcz­yzna­, Adam Mickiewicz na ziemi nowogródzkiej oraz gościnnie w wielkopolskim Śmiełowie, Zygmunt Krasiński w romantycznej Opinogórze, filozof August Cieszkowski i jego rodzinna Sucha, Fryderyk Chopin i Żelazowa Wola, Cyprian Kamil Norwid i jego wymarzone miejsce – Karczew na Podlasiu, Wincenty Pol i jego dwór w Lublinie oraz Józef Ignacy Kraszewski i jego rodzinny Romanów na Podlasiu. • Niezwykle ciekawa i szczegółowo opracowana księga, szczególnie zachęca do odwiedzenia miejsc tak zasłużonych dla naszej kultury i historii. Jest to pierwsza część dwutomowego dzieła „Siedziby wielkich Polaków”. • Szczerze polecam!
  • Kilkanaście dworów i pałaców przedstawia Barbara Wachowicz w książce łączącej przewodnik z gawędą o związanych z nimi wybitnych Polakach, od Reja do Kraszewskiego...Książka zawiera liczne zdjęcia dworów, pałaców oraz otaczających je parków i okolic, głównie autorstwa Zenona Żyburtowicza oraz autorki. • / [Link] • bs
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Katarynka
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo