Zakopane odkopane:

lekko gorsząca opowieść góralsko-ceperska

Autorzy:
Paulina Młynarska
Beata Sabała-Zielińska
Wydawca:
Wydawnictwo Pascal (2012)
ISBN:
978-83-7642-046-2
Autotagi:
druk
3.7 (3 głosy)

To pierwsza tak lekko i dowcipnie napisana książka o Zakopanem. O mieście, gdzie turystyka zabija oryginalność, bogaci stawiają wielkie gargamele, a kłótnie górali kończą się zamknięciem stoku na Gubałówce. Autorki "odkopują" cudowne miejsca, w których bywał Witkacy, a doktor Chałubiński leczyl wielkomiejskich pacjentów.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Kup
Oferty i okazje wkrótce.
Recenzje
  • Tytuł książki wymyślił Wojciech Młynarski, który w góralskich lasach bawił często, tworzył teksty piosenek, a w Kościelisku wybudował dom, w którym zamieszkała jego młodsza latorośl – ceperka z Warszawy, dziennikarka Paulina Młynarska. I właśnie ona oraz najprawdziwsza góralka, znana radiosłuchaczom z korespondencji i spod Gubałówki, Beata Sabała-Zielińska wpadły na pomysł aby napisać książkę o Zakopanem dla ceprów i nie tylko, lekką, przyjemną, chwilami nostalgiczną w poszukiwaniu nieco zagubionego ducha tego niezwykłego miejsca, które Rafał Malczewski nazwał niegdyś "Pępkiem Świata", a czasem niezwykle praktyczną informującą np. jak nie dać się do cna oskubać z ciężko zapracowanych dutków. Autorkom udało się odkopać Zakopane prowadząc Czytelników śladami Tytusa Chałbińskiego, Mariusza Zaruskiego, księdza Stolarczyka, Stanisława Witkiewicza i jego syna Ignacego, po śladach wielkich taterników i narciarzy, ale też przechadzamy się po współczesnym Zakopanem zaglądając do galerii, pensjonatów, hoteli, restauracji i kawiarni. Schodzimy w dół Krupówkami po prawdziwe oscypki na targ pod Gubałówką, a po drodze omijamy komercyjne pokusy rodem z ChRL. Dowiadujemy się dlaczego mijany miś ma białe futro, kim jest Pan Rysio z kawiarni Europejska, jaki sprzęt sportowy warto kupić aby poczuć wolność i "ślebodę", gdzie można spotkać i jak ewentualnie zapoznać prawdziwych" ludzi gór", co się dzieje gdy zawieje halny "wiater" ,kto się z kim kłóci i o co, kto ma najwięcej dutków, dlaczego nie należy śpiewać w obecności górali "Góralu czy ci nie żal?" itd. Książka została napisana w oparciu o rozmaite opowieści, stąd wiele anegdot , ciekawostek i smaczków, ale też autorki wykorzystały swoje dobre i nienajlepsze doświadczenia, którymi szczerze się podzieliły z Czytelnikami. W sekrecie dodam, że podały też przepis na pewien góralski przysmak na srogą zimę. • Autorkom gratuluję polotu i poczucia humoru a Czytelnikom gorąco polecam ich książkę.
  • Czego nie kupować pod Gubałówką? Kim jest Pan Rysio z kawiarni Europejska? Dlaczego w obecności górali lepiej nie śpiewać "Góralu, czy ci nie żal"? Jak bawił się półświatek pod Tatrami? Dlaczego miś na Krupówkach ma białe futro? Czy przez halny górale popełniają samobójstwa?... Odpowiedzi na te pytania i dużo, dużo więcej znajdziesz w tej książce.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo