Samotność strategiczna Polski

Autor:
Marek Budzisz
Wydawcy:
Legimi (2023)
ebookpoint BIBLIO (2023)
Wydawnictwo Zona Zero (2022-2023)
Wydane w seriach:
Biblioteka Strategy and Future
now you know
ISBN:
978-83-66814-38-7, 978-83-66814-59-2
978-83-66814-61-5
Autotagi:
audiobooki
dokumenty elektroniczne
e-booki
4.5 (2 głosy)

Samotność strategiczna nie oznacza braku wiary w system sojuszniczy, w którym uczestniczy Polska. Państwa o naszym potencjale, muszą kształtować samodzielnie otaczającą nas przestrzeń, w tym przede wszystkim w zakresie bezpieczeństwa. Musimy stabilizować sytuację zgodnie z polskim, strategicznym planem wielkiej gry.

Czy to oznacza porzucenie sojuszników? Wręcz przeciwnie. Samotność strategiczną należy rozumieć raczej jako konieczność przeprowadzenia własnego, polskiego rachunku strategicznego. Rachunek ten trzeba prowadzić w samotności, wychodząc z założenia, że nie wszystkie nasze interesy pokrywają się z interesami naszych sprzymierzeńców.

Nikt przy zdrowych zmysłach nie może proponować rozluźnienia więzów z NATO, Stanami Zjednoczonymi czy Unią Europejską, ale równie nieroztropne jest oczekiwanie, że inni rozwiążą za nas nasze dylematy strategiczne. Nasz układ sojuszniczy ewoluuje, zmieniają się oceny sytuacji i znaczenie poszczególnych państw. Nawet jeśli wszyscy maszerujemy w jednym kierunku, to nie w tym samym tempie.

Nawet zakładając, że Paryż czy Berlin bez wahania i zbędnej zwłoki postanowią wywiązać się z przyjętych zobowiązań sojuszniczych, to pojawia się kwestia ich zdolności. Z wojskowego punktu widzenia będziemy zdani jedynie na siebie, naszych sojuszników regionalnych i na Stany Zjednoczone.

WOJNĘ BĘDZIEMY MUSIELI PRZEZ DŁUGI CZAS TOCZYĆ W SAMOTNOŚCI.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Dodaj link
Kup
Brak ofert.
Recenzje
  • Rzetelnie i wyczerpująco omówione miejsce Polski w europejskim teatrze geopolitycznym po kilku miesiącach wojny na Ukrainie. Decyzje polityczne, szanse i zagrożenia, porównanie potencjałów militarnych państw zaangażowanych po obu stronach konfliktu. • Z konieczności nie wszystko aktualne, ale za to przeanalizowane bardzo szczegółowo. Autor wychodzi od licznych opinii światowej sławy ekspertów i sam dokonuje syntetycznej analizy. • Minusem książki są dość liczne powtórzenia dużych fragmentów tekstu, sprowadzające się głównie do wielokrotnego powoływania się na te same wypowiedzi. • Dla zainteresowanych współczesną geopolityką - bardzo cenna pozycja.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo