Globalizacja stała się źródłem wielu nieporozumień. Towarzyszą im pełne schematów i uproszczeń analizy prezentowane niekiedy nawet przez znanych badaczy. Dochodzi przy tym do gorących sporów ideologicznych o istotę globalizacji. Konserwatyści bronią idei państwa narodowego i starego porządku, oskarżając globalistów, że za sprawą rewolucji informacyjno-technologicznej chcą zniszczyć państwo. Z kolei kosmopolici wskazują, że globalizacja jest już realnie trwającym procesem, a państwa narodowe nie potrafią odpowiedzieć na wyzwania, jakie zachodzą na globalnej arenie.
Fenomenem globalizacji zajmują się specjaliści z różnych nauk: globalistyki, politologii, historii, geografii, antropologii, socjologii, stosunków międzynarodowych, ekonomii, pedagogiki, a nawet psychologii. To ogromne zróżnicowanie sprawia, że nie jest możliwe wypracowanie spójnej narracji na temat globalizacji podzielanej przez wszystkich. Przyjrzyjmy się z bliska najciekawszym wypowiedziom i z prawa i z lewa i zastanówmy się, co z tego dla nas wynika. Dla nas, czyli dla Polski.
- Globalizacja - droga do piekła czy raju?
- Rząd światowy: fikcja czy rzeczywistość?
- (Nie)kontrolowane przeludnienie?
- Wielki Reset i nowa "rasa panów"
- Rozważania o czwartej rewolucji przemysłowej
- Agenda 2030: Polska w drodze do zrównoważonego rozwoju
- Czy istnieje Nowy Porządek Świata (NWO)?
- Nowy (Nie)porządek Świata - "narzucany z góry" czy tworzony oddolnie?
- Globalizacja - między ujednolicaniem a różnicowaniem się świata
- Polska i Ukraina w koncepcjach geopolitycznych Aleksandra Dugina
- Koniec globalizacji, czyli medialna manipulacja i post prawda
- (Nie)homogeniczne społeczeństwo polskie w dobie globalizacji
- Przegrana Putina? Bilans zysków i strat rosyjsko-ukraińskich po roku wojny
Warto dać się zarazić optymizmowi Autora, że Polacy sroce spod ogona nie wypadli i poradzą sobie w rywalizacji i współpracy z innymi narodami świata. Lektura jego tekstów nie będzie czasem straconym.
Prof. Roman Kuźniar