W zderzeniu z nowoczesnością człowiek zawsze staje między marzeniem a planem, przezornością a odwagą, spontanicznym poddaniem się biegowi rzeczy a kontrolą przemian.
Alvin Toffler, który zasłynął jako autor książki Szok przyszłości, stwierdził, że słowo „zmiana” jest kluczem do zrozumienia współczesnego czasu. Zmiana i innowacyjność są stale poszukiwane, mają swoją wartość na rynku, gdyż efektem jest ciągle nowa oferta. Zmiany te jednak mogą okazać się zbyt szybkie, powodują zamieszanie w psychice, która nie zdąży przywyknąć do wielu otaczających zjawisk, zanim znikną w fali nowych ofert i propozycji.
Czynnikiem największych zmian jest technika i nowe technologie, które stwarzają zjawisko nazywane inwazją nowości. Pierwszym znakiem zmian jest radykalne zerwanie z przeszłością. Skraca się także znacznie kontakt ludzi z konkretnymi rzeczami: każda jest „na chwilę”, wymiatana ze świadomości przez kolejne mody i trendy.
- Być albo nie być. Zamiast prawdziwego istnienia. Rzeczywistość wirtualna
- E-samotność w cyber tłumie
- Niby miłość. Niby przyjaźń. Niby znajomi
- Bez wstydu, bez prywatności, bez refleksji
- Przysypani nadmiarem informacji. Przebodźcowanie jednostek i społeczeństw
- Wszystko na sprzedaż. Big brotheryzacja czyli podglądanie świata
- Elektroniczna przemoc. Sieciowe i postkulturowe wzorce przemocy
- Zniszczone słowa. Post prawda, fejk niusy jako narzędzie kontroli
- Sztuczna inteligencja. Niedoskonały umysł i idealny cynizm
Przyszłość ludzkości pozostaje nieznana. Jedno jest pewne: od stopnia refleksji nad człowieczeństwem i rozumienia osoby ludzkiej oraz jej godności zależy teraźniejszość oraz to, co z niej wyrośnie.