Bezsenność Jutki

Autor:
Dorota Combrzyńska-Nogala
Ilustracje:
Joanna Rusinek
Wydawca:
Wydawnictwo Literatura (2012-2014)
Wydane w seriach:
Na Końcu Języka
Wojny dorosłych - historie dzieci
ISBN:
978-83-7672-151-4, 978-83-7672-160-6
978-83-7672-151-54
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
4.6 (5 głosów)

Wzruszająca literatura faktu z serii "Wojny dorosłych - historie dzieci" wydana z okazji 70 rocznicy przeprowadzenia "szpery" w getcie łódzkim. To opowieść o ciężkim życiu dzieci w drugim co do wielkości getcie na okupowanych przez III Rzeszę ziemiach polskich. Jutka, spolonizowana Żydówka, mieszkająca z ciotką i dziadkiem w Litzmannstadt Ghetto, próbuje być dzielna. Mimo braku rodziców i grozy otaczającej ją rzeczywistości stara się patrzeć na świat optymistycznie. Żyje z dnia na dzień, a wytchnienie znajduje w zabawach z innymi dziećmi i udomowionym gawronem, w opowieściach dziadka oraz w przyjaźni z polską dziewczynką mieszkającą po drugiej stronie muru.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Kup
Trwa szukanie ofert...
Recenzje
  • Jutka została zamknięta w gettcie łódzkim razem z dziadkiem i ciotką. Świat naokoło oszalał i zaczęły dziać się rzeczy straszne, które dzieci adaptują do swojego rozumienia świata tak, jak potrafią. Dziadek Dawid jest wykształconym człowiekiem, dba o ocalenie skrawków normalności w życiu dziewczynki - pozwala jej zachować oswojonego gawrona, uczy, że ptaki się dokarmia, każe uczyć się czytać i pisać, kontroluje, czy wnuczką podczas zabaw z innymi dziećmi nie robi, idąc za ich przykładem, rzeczy skrajnie niebezpiecznych, skutecznych tylko krótkofalowo. A w nocy, bo oboje cierpią na bezsenność, opowiada piękne historie. To, o czym rozmawia się w dzień, jest zawsze skrzętnie odfiltrowane z informacji, które mogłyby zaszkodzić próbie ucieczki. Dziewczynka jest rzeczowo informowana o zagrożeniach na miarę jej percepcji, cała reszta odbywa się poza jej zasięgiem, wtedy odbiera tylko silne emocje najbliższych. • Genialna konstrukcja książki sprawia, że długo można o niej dyskutować. • Magdalena Flisak
  • Szczerze polecam . Dorosłym i dzieciom.
  • Książka dla każdego, niezależnie od wieku. Wojna widziana oczami dziecka nier­ozum­ieją­cego­ jej okrucieństw i nieskażonego jeszcze złem. Ukazuje próbę ochrony dziecka przed rzeczywistością wojenną. Warto przeczytać!
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo