Człowiek w poszukiwaniu sensu

Tytuł oryginalny:
Psycholog erlebt das Konzentrationslager
Inne tytuły:
Man's search for meaning,
Autor:
Viktor Emil Frankl (1905-1997)
Tłumacz:
Aleksandra Wolnicka
Wydawcy:
Wydawnictwo Czarna Owca we współpracy z Heraclon Internatioanl (2009-2024)
Heraclon International
Storybox.pl
Storybox.pl - Heraclon International
Wydane w seriach:
Duże Litery
Audiobook
Audiobook - Heraclon International
Autotagi:
autobiografie
druk
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
psychologia
Więcej informacji...
4.7 (23 głosy)

To książka zmarłego w 1997 r. wiedeńskiego lekarza psychiatry pochodzenia żydowskiego, który stworzył trzecią, tzw. wiedeńską szkołę psychoterapii (po freudowskiej psychoanalizie i adlerowskiej psychologii egzystencjalnej). Jego teoria zwana logoterapią koncentruje się na uświadomieniu pacjentowi sensu i znaczenia własnego życia. Frankl był więźniem obozów koncentracyjnych w Teresinie, Oświęcimiu i Dachau, gdzie stracił swoją najbliższą rodzinę. Jego książka nie jest pierwszą, jaka się ukazała w Polsce. Wcześniej Inst. Wydaw. „Pax” wydał: „Psychoterapia dla każdego”, 1978, „Nieuświadomiony Bóg”, 1978, „Homo patiens”, 1971, 1998 i „Psycholog w obozie koncentracyjnym”, 1962. Książka „Człowiek w poszukiwaniu sensu” składa się z dwóch części. Pierwszą, autobiograficzną tworzą wspomnienia psychiatry z pobytu w obozach koncentracyjnych oraz analiza psychologiczna więźniów. Druga część zawiera jego wykład nt. logoterapii, jej podstawowych założeń oraz różnic pomiędzy trzema teoriami psychoterapeutycznymi. Jest to książka bardzo poruszająca, inspirująca i pełna głębokich przemyśleń. Jest napisana pięknym językiem, może mieć wielu czytelników, zarówno zainteresowanych psychologią, obozowymi wspomnieniami, jak też literaturą holocaustu. Z uwagi na wykład nt. logoterapii warto ją nabyć również do czytelni naukowych. Polecam.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Kup
Brak ofert.
Recenzje
  • „Żyj tak, jakbyś żył po raz drugi, i tak, jakbyś za pierwszym razem postąpił równie niewłaściwie, jak zamierzasz postąpić tym razem!” • „Człowiek w poszukiwaniu sensu” to publikacja o charakterze psyc­hote­rape­utyc­znym. Składa się z dwóch zasadniczych części. Pierwsza jest auto­biog­rafi­czną­ opowieścią doktora Frankla, w której autor opisuje swoją walkę o przetrwanie w obozie koncentracyjnym. Był w nim długoletnim więźniem, który zdołał poznać gorzki smak egzystencji pozbawionej wszelkiej godności. Wszystkich swoich bliskich, poza siostrą stracił, dzięki bestialskiej machinie obozowej. Cierpiał głód, niewyobrażalne zimno, doświadczył brutalnej przemocy, ograbiono go z wszelkich wartości, zabrano cały dobytek. Jednak mimo swego tak trudnego położenia, nigdy nie stracił nadziei, nigdy nie zwątpił w sens swojego istnienia. Uważając życie za dar najcenniejszy i darząc je ogromnym szacunkiem, podjął ten karkołomny trud, aby je ochronić za wszelką cenę. Dzięki tak niesamowitej postawie Frankla dziś możemy zagłębić się w meandry logoterapii. O tym, jak jego osobisty dramat wojenny doprowadził go do odkrycia koncepcji logoterapi opowiada część druga tejże publikacji. Okazuje się, że stworzona przez niego alternatywa dla freudowskiej psychoanalizy może w wielu przypadkach stanowić ponadczasową receptę na przetrwanie. • Dzieło Frankla to bardzo poruszająca lektura, mądra, wymagająca od czytelnika maksymalnego skupienia. To bez dwóch zdań wyjątkowa książka, która odbiorcy prócz ogromnego wstrząsu dostarczyć może także wielki wewnętrzny spokój. Autor swoją postawą udowodnił, że bez względu na beznadziejne okoliczności, w jakich się kiedykolwiek znajdziemy, nie należy uciekać. Warto wyznaczyć sobie nowe cele i wybrać życie. Ten bezcenny dar, bo jedyny w swoim rodzaju i niepowtarzalny. Dany nam tylko raz i niekoniecznie na zawsze. Trudno w obliczu takiej nauki płynącej z treści „Człowieka w poszukiwaniu sensu” przejść obok tego tytułu zupełnie obojętnie. Dla mnie bardzo wartościowa rzecz… Polecam.
  • Kompendium wiedzy z zakresu wolności, godności, cierpienia, świadomości i poszukiwania sensu życia. Niesamowita książka, bo napisał ją psychoterapeuta, który przeżył obozy koncentracyjne. Jest tu dużo dramatycznych wspomnień, ale i bardzo dokładna, żeby nie powiedzieć laboratoryjna, analiza egzystencji człowieka. Bardzo polecam.
  • Książka o tematyce Holokaustu, ale inna niż wszystkie. Ciężko ją nazwać biografią, choć autor opisuje w niej swoje doświadczenia. Raczej jest to analiza psychologiczna oparta na faktach. Warta polecenia!
  • Opowieść o Zagładzie to jedna część tej książki. Druga jest o tym jak szukać sensu, gdy umyka, także w codziennym współczesnym życiu. Zdecydowanie warto, w całości!
1 2 3
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:Man's search for meaning, Ein Psycholog erlebt das Konzentrationslager an introduction to logotherapy,
Autor:Viktor Emil Frankl (1905-1997)
Tłumacz:Aleksandra Wolnicka
Lektor:Marcin Popczyński
Wydawcy:Wydawnictwo Czarna Owca we współpracy z Heraclon Internatioanl (2009-2024) Heraclon International Storybox.pl Storybox.pl - Heraclon International
Serie wydawnicze:Duże Litery Audiobook Audiobook - Heraclon International
ISBN:978-83-7554-076-5 978-83-7554-125-0 978-83-8015-286-1 978-83-8143-342-6 978-83-8143-356-3 978-83-8252-281-5 978-83-8252-310-2 978-83-8252-413-0 978-83-8252-582-3 978-83-8252-650-9 978-83-8252-970-8 978-83-7554-076 978-83-7557-076-5 978-83-8232-281-5
Autotagi:audiobooki autobiografie beletrystyka biografie CD dokumenty elektroniczne druk e-booki elementy biograficzne epika eseje książki literatura literatura faktu, eseje, publicystyka literatura piękna mikrofilmy mikroformy MP3 nagrania proza psychologia zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 72 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo