Kocham cię Lilith

Autorzy:
Radek Rak
Radosław Rak ...
Lektor:
Jacek Kiss
Wydawcy:
Legimi (2016-2020)
Prószyński i Spółka - Prószyński Media (2014-2020)
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix (2007-2016)
Wydane w seriach:
Duże Litery
Czytak Larix
Duże Litery - Prószyński i S-ka
Autotagi:
audiobooki
druk
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
5.0

Debiutancka powieść laureata Nagrody Literackiej NIKE 2020.Napisana przepięknym językiem opowieść o poszukiwaniu miłości i spełnienia, literaturze i życiu, których czasem nie można od siebie oddzielić.Do sanatorium w Beskidzie Niskim przyjeżdża młody kuracjusz Robert. Chce odpocząć i podreperować zdrowie. Ale czy to się uda, jeśli niemal cały czas dzieli między spotkania z piękną i demoniczną malarką Iwoną oraz intrygującą lekarką Małgorzatą? Na dodatek pogrąża się w lekturze powieści o lwowskim detektywie Jesipowiczu, który staje się jego wiernym towarzyszem i doradcą w miłosnych podbojach.Po nocy, którą Robert i Iwona spędzają razem, malarka znika i okazuje się, że nikt w sanatorium nie pamięta takiej kuracjuszki. Czy wszystko się tylko Robertowi wydaje? Czy wszystko jest tylko powieścią?Pierwsza powieść Radosława Raka jest jak pierwsza miłość: bezbronna, szczera, naiwnie odważna i rozgorączkowana. Czytajcie delikatnie, te Leśmianowe bańki młodzieńczych pasji tak łatwo pękają pod brutalnym dotykiem prozy.Jacek Dukaj"Kocham Cię, Lilith” to opowieść zwodnicza. Zaczyna się niewinnie, by niebawem wciągnąć nas w dziwne krainy duszy, które zazwyczaj omijamy. Transowa, wspaniale napisana proza. Radek Rak już teraz zapuszcza się w regiony polszczyzny, które dla wielu pisarzy pozostają niedostępne. Znakomity debiut!Wit SzostakRadek Rak (ur. 1987) - lekarz weterynarii, pracuje w swoim zawodzie. Mieszka w Dębicy na Podkarpaciu. Lokalny patriota, miłośnik gór, zwłaszcza Beskidu Niskiego. Publikował opowiadania w "Nowej Fantastyce", "Lampie" i e-zinie "Esensja". Jego pierwsza powieść nosi tytuł "Kocham cię, Lilith" (2014). W 2017 roku za powieść "Puste niebo" (2016) otrzymał Złote Wyróżnienie w Nagrodzie Literackiej im. Jerzego Żuławskiego oraz nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Za książkę “Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” otrzymał Literacką Nagrodę Nike 2020.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Kup
Trwa szukanie ofert...
Recenzje
  • Książka powinna się spodobać miłośnikom onirycznej prozy Brunona Schulza, którą - jak mi się wydaje - Autor mógł się inspirować (nie tylko dlatego, że akcja "Lilith" dzieje się w sanatorium). Piękny, doskonale opanowany język, choć trudno dociec gdzie, jak i kiedy Radek Rak nauczył się tak pisać, bo nie dość, że jest człowiekiem bardzo młodym, to jeszcze bodajże weterynarzem z wykształcenia. Nagroda Nike, choć przyznana za inną książkę, w pełni zasłużona!
  • Robert jest trzy­dzie­stol­atki­em, który porzuca pracę w firmie farmaceutycznej, by odpocząć i podreperować zdrowie. W tym celu przyjeżdża do sanatorium w Rymanowie, w Beskidzie Niskim. Młody kuracjusz wdraża się w uzdrowiskowe życie: rutynę codziennych zabiegów i skomplikowaną sieć relacji między ludźmi. Poznaje samotną lekarkę Małgorzatę i demoniczną malarkę Iwonę. Czas mężczyzny wypełniają dwie kobiety, lektura powieści o lwowskim detektywie Jesipowiczu oraz wędrówki po Iwoniczu, Dukli, Króliku Polskim i Jaśliskach. Nagle jednak malarka znika. Co więcej, okazuje się, że nikt z kuracjuszy nie pamięta, by kiedykolwiek pojawiła się w sanatorium. To, co wyśnione i nierealne zaczyna coraz mocniej splatać się z rzeczywistością….Ponowne wydanie debiutanckiej powieści Radka Raka, tegorocznego laureata Nagrody Nike, jest potwierdzeniem jego kunsztu literackiego. Książka łączy w sobie poetycki język rodem z leśmianowskiej poezji i gęstą warstwę nawiązań do lokalnych zwyczajów, wierzeń sprzed wieków, mitów.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autorzy:Radek Rak Radosław Rak Jacek Kiss
Lektor:Jacek Kiss
Wydawcy:Legimi (2016-2020) Prószyński i Spółka - Prószyński Media (2014-2020) Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix (2007-2016)
Serie wydawnicze:Duże Litery Czytak Larix Duże Litery - Prószyński i S-ka
ISBN:978-83-7839-737-3 978-83-7961-749-4 978-83-8234-012-9 978-83-8234-519-3 978-83-8234-520-9
Autotagi:audiobooki beletrystyka CD czytak DAISY dokumenty elektroniczne druk e-booki epika książki literatura literatura piękna MP3 nagrania powieści proza wielka czcionka zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 25 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo