08.11.2017W sieci cyberprzemocy (warsztaty)

Czym jest cyberprzemoc? To nowe zjawisko funkcjonuje w Internecie i jest tak samo groźne jak przemoc fizyczna czy psychiczna. W Bibliotece Publicznej w Zbąszyniu odbył się cykl warsztatów dla uczniów szkół podstawowych, które poruszały kwestie cyberprzemocy i hejtu w Internecie. Uczniowie rozmawiali o tym, czym jest cyberprzemoc oraz sami definiowali to pojęcie z perspektywy własnego doświadczenia, podawali przekłady takiego zjawiska. Z definicji uczniów możemy wywnioskować, że cyberprzemoc to obrażanie i poniżanie kogoś w Internecie lub udostępniane zdjęć lub filmów a także samo nagrywanie filmów i robienie zdjęć osób, od których nie otrzymaliśmy na to zgody. W czasie spotkania razem z trenerkami, Anita i Darią, analizowaliśmy zdjęcia z kampanii UNICEF-u „One shot is enought”, z których wniosek jest tylko jeden: jednym zdjęciem można wyrządzić ogromną krzywdę drugiej osobie. Pamiętajmy o tym, robiąc zdjęcia bezmyślnie i udostępniając je w Internecie. Mały żart może przerodzić się w wielką tragedię.
Na koniec warsztatów uczniowie klasy VI a (ze Szkoły Podstawowej w Zbąszyniu) oraz klasy VI (ze szkoły w Nądni) wzięli udział w ćwiczeniu z balonami. Jest to świetna okazja, aby dowiedzieć się czegoś o sobie, a także o innych. Ta zabawa wyzwala wiele emocji oraz pokazuje, jakie wartości są dla nas ważne. Często dochodzi do dylematu, czy skupić się na swoim balonie, czyli swoich wartościach, czy zniszczyć balony innych, które leżą na ziemi. Natomiast klasa V a uczestniczyła w warsztatach dramowych. Uczniowie mieli za pomocą stop-klatki tzw. zdjęcia ukazać sytuację, która została przypisana ich grupie. Widownia analizowała sytuację na scenie, a na koniec, podchodząc do poszczególnego aktora, mogła zadać jedno z trzech pytań : Kim jesteś? Co robisz? Co czujesz? Gra aktorska, zwłaszcza ta, która porusza trudne życiowe tematy, nie jest łatwa, ale uczniowie z klasy V a poradzili sobie świetnie. Pokazali, często przy pomocy swojego wychowacy, jak czują się ofiary cyberprzemocy i jaką prymitywną bezmyślnością kierują się hejterzy.
Mamy nadzieję, że doświadczenie wyniesione z tych warsztatów zostaną w emocjach ich uczestników. Trenerki, przygotowując się do zajęć, korzystały z najnowszych publikacji dotyczących hejtu i cyberprzemocy rówieśniczej, które dostępne są w wypożyczalni i czytelni zbąszyńskiej biblioteki.

9.jpg 9
jpg, 3.7 MiB, 4496x3000