Biblioteka Kraków - Bilbioteka Główna
ul. Powroźnicza 2
30-307 Kraków
50.05207 19.92948
WYDARZENIE
2017-11-21
T17:00
17.11.2017Wernisaż wystawy „Moje życie pogrążone w żałobie”
[awatar]
Biblioteka Kraków

Zapraszamy na wersnisaż wystawy „Moje życie pogrążone w żałobie.

Janusza Pogonowskiego listy, wyznania z Auschwitz (1942-1943)

z fotografiami Zoltána Mósera”.

🔹 Zoltán Móser to urodzony w 1946 roku węgierski artysta fotograf, etnograf, pisarz, laureat Nagrody Rudolfa Balogha (2011), członek Węgierskiej Akademii Sztuk Wydziału Filmu i Fotografii.

🔹 Janusz Pogonowski urodził się w 1922 r. w Krakowie. W maju 1940 r. Niemcy aresztowali go podczas łapanki w rodzinnym mieście. Do KL Auschwitz wraz z pierwszym polskim transportem polskich więźniów politycznych z Tarnowa. Został powieszony w 1943 roku, w odwecie za ucieczkę więźniów i kontakty z ludnością zamieszkałą w strefie przyobozowej. W Auschwitz regularnie pisał listy do bliskich, wysyłane poza obóz w formie grypsów. Po wojnie znalazły się one w posiadaniu brata Janusza – Andrzeja Pogonowskiego, a fakt, że ocalały wojenną zawieruchę, nadaje im charakter szczególnie autentycznego świadectwa czasów wojny. Ich treść zawiera nie tylko cenne informacje dotyczące codziennej egzystencji obozowej, ale przede wszystkim stanowi przejmujący zapis tęsknoty za bliskimi, wolnością i utraconą młodością. Dzieli się w nich wiadomościami z obozu oraz refleksją nad światem, w jakim się znalazł w wyniku wojny. Grypsy, napisane prostym i przejmującym językiem, są wyrazem tęsknoty, odczuwanej za wolnym światem, i pragnienia, by pomimo wszystko zachować ludzką godność.

Listy do najbliższych ukazują niezwykle wrażliwą naturę Janusza Pogonowskiego, który tak bardzo chciał przetrwać, tak bardzo starał się zachować hart ducha w nieludzkich czasach, a któremu nie dane było doczekać wolności.

🔹 Lektura listów Janusza Pogonowskiego wzbudziła u Zoltána Mósera pragnienie zobrazowania emocji, które przywołuje świadomość ogromu zbrodni i ludzkiej tragedii. Fotografie są kwintesencją jego wrażliwości.

Na podstawie:
www.krakowianie1939-56.mhk.pl
auschwitz.org

Wystawę można oglądać do końca 2017 roku w Bibliotece Głównej przy ul. Powroźniczej 2.

Wystawa została przygotowana we współpracy z Konsulatem Generalnym Węgier w Krakowie.

Wstęp wolny.

B2_smutnywegier_poprawki.jpg


B2_smutnywegier_poprawki.jpg B2_smutnywegier_poprawki
jpg, 618 KiB, 1417x2008
Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Biblioteka Kraków

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Dotacje na innowacje - Inwestujemy w Waszą przyszłość
foo