Biblioteka Kraków - Filia nr 21 (czytelnia)
Królewska 59
2017-12-5
04.12.2017Wręczenie Nagrody Krakowska Książka Miesiąca
Biblioteka Kraków

Jury „Nagrody Krakowska Książka Miesiąca” uhonorowało tytułem „Krakowskiej Książki Miesiąca Grudnia” „Coraz bliżej albo coraz mniej” Józefy Hennelowej.

Na wręczenie nagrody i spotkanie z autorką zapraszamy 5 grudnia o godz. 18.00 do Czytelni Filii 21 Biblioteki Kraków przy ulicy Królewskiej 59. Spotkanie poprowadzi Marta Szostkiewicz.

O autorce

Józefa Hennelowa – publicystka, działaczka katolicka, wieloletnia redaktorka „Tygodnika Powszechnego”, w którym pełniła m.in. funkcje sekretarza redakcji i zastępcy redaktora naczelnego. Członkini zespołu miesięcznika „Znak”.

O książce

Rozważania zawarte w niniejszym zbiorze charakteryzują paradoksy: precyzja argumentów wyrażona w felietonowej formie, uniwersalność pytań wynikających z bieżących wydarzeń, jasny przekaz ujęty w ramy bogatej polszczyzny.

Najważniejszy z paradoksów dotyczy jednak samej treści prezentowanych tu tekstów. Mówią one o byciu w Kościele i byciu częścią narodu, co wbrew dominującym trendom dla Autorki jest równoznaczne z ciągłym stawianiem elementarnych pytań, kwestionowaniem konwenansów i stereotypów. W tej książce Józefa Hennelowa jawi się nam, jako jedna z najp­rzen­ikli­wszy­ch obserwatorek życia w Polsce XXI wieku.

*Nazwisko pani Józefy Hennelowej łączone jest często z terminem „Kościół otwarty”. Każdy go rozumie inaczej, ale mnie jest bliskie znaczenie, które w swoich pismach nadał mu papież Franciszek. Oznacza ono u niego ni mniej, ni więcej jak „Kościół miłosierdzia”. Z kart tej książki płynie właśnie taka wrażliwość i takie miłosierdzie, o którym mówi papież.
bp Grzegorz Ryś

Krakowska książka miesiąca.jpg

Krakowska książka miesiąca.jpg Krakowska książka miesiąca