08.12.2017FOLKLORYSTYCZNE WARSZTATY ŚWIĄTECZNE

7 grudniawraz z uczniami z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Leśnej ucze­stni­czyl­iśmy­ w świątecznych warsztatach, które odbyły się Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Zarzeczu. Zajęcia zorganizował Wydział Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Starostwa Powiatowego w Żywcu przy współudziale Miejskiego i Gminnych Ośrodków Kultury oraz Muzeum Miejskiego w Żywcu. Warsztaty były kolejnym z cyklu działań pn. „Boże Narodzenie w Beskidach”, którego głównym celem jest zachowanie od zapomnienia zwyczajów i obrzędów związanych ze świętami Bożego Narodzenia. W tych zimowych warsztatach folk­lory­styc­znyc­h uczestniczą mieszkańcy gmin powiatu żywieckiego, a treścią zajęć są dekoracje świąteczne w tym łańcuchy, zabawki oraz plastyka obrzędowa. Na dzisiejszych warsztatach dzieci wraz z opiekunami nauczyli się wykonywania tradycyjnego rekwizytu obrzędowego - „światu” z opłatka oraz tradycyjnych łańcuchów na choinkę. Część praktyczna poprzedzona została krótkim wykładem na temat zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia, przygotowanym przez Panią Barbarę Rosiek – etnografa z Muzeum Miejskiego w Żywcu.
Bardzo dziękujemy Starostwu za zorganizowanie warsztatów, a także uczniom szkoły w Leśnej, którzy z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach.
Podziękowania należą się także Mikołajowi, który obdarował nas słodkimi upominkami:)😊
zdjęcie 1.jpg
zdjęcie 8.jpg